Ubehlo sedem rokov od VRAŽDY Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej: Zlomový bod, na ktorý Slovensko nezabudne

vražda novinára, ján kuciak a snúbenica martina, investigatíva
Zdroj: reprofoto / instagram / zuzana_caputova / TASR
Reklama

Dňa 21. februára 2018, pred siedmimi rokmi, Slovensko šokovala správa o brutálnej vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice, archeologičky Martiny Kušnírovej. Vražda dvoch mladých ľudí, ktorí sa stali obeťami nezmyselného násilia, súvisela s investigatívnou prácou Jána Kuciaka.

V jeho poslednom článku sa venoval odhaleniu prepojení talianskej mafie na vrcholných slovenských politikov, čo pravdepodobne viedlo k jeho smrti. Kuciak, ktorý sa venoval ekonomickej kriminalite a korupcii, sa stal terčom záujmu tých, ktorí chceli jeho prácu zastaviť, píšu tvnoviny.sk.

Útok, ktorý zmenil Slovensko

21. februára 2018 vošiel Miroslav Marček do domu Kuciaka a Kušnírovej vo Veľkej Mači a oboch zastrelil. Ich telá našli až o päť dní neskôr. Po Marčekovi obžalovali aj jeho komplicov Tomáš Szaba a Zoltán Andruska, ktorý vraždu zadal. Objednávateľkou vraždy bola Alena Zsuzsová. Mariána Kočnera, ktorého spájajú s mnohými kontroverznými kauzami, obžalovali, no na jeho odsúdenie neexistovali dostatočné dôkazy.

Odsúdenie a dôsledky

Zsuzsová bola odsúdená na 25 rokov väzenia za objednanie vraždy, no Kočnerovi sa zatiaľ nepodarilo preukázať vinu v súdnom procese. Vyšetrovatelia sa domnievajú, že Kuciakova vražda bola dôsledkom jeho investigatívnej činnosti. Venoval sa odhaľovaniu nelegálnych praktík medzi slovenskými politikmi a organizovaným zločinom. Tragédia vyvolala vlnu protestov po celom Slovensku a v zahraničí. Verejnosť vyjadrovala nesúhlas s korupciou a prepojeniami medzi politikmi a mafiou.

Zdroj: TASR

Protesty, ktoré zmenili politickú scénu

V reakcii na vraždu sa na Slovensku konali obrovské protesty, ktoré boli známe pod názvom Za slušné Slovensko. Tisíce ľudí po celom Slovensku požadovali zodpovednosť a odstúpenie vysokých politických predstaviteľov, ktorých vnímali ako zodpovedných za situáciu v krajine. Výsledkom týchto protestov bolo odstúpenie premiéra Roberta Fica, ministra vnútra Roberta Kaliňáka a policajného prezidenta Tibora Gašpara. Po týchto udalostiach sa premiérom stal Peter Pellegrini, ktorý viedol krajinu počas náročného obdobia, keď sa verejnosť snažila vrátiť dôveru v štátne inštitúcie.

Zdroj: reprofoto / instagram / hej_ty_sk

Výročie a spomienka na obete

Dnes, 21. februára 2025, si Slovensko pripomína siedme výročie tejto tragédie. Každoročne sa na túto udalosť konajú spomienkové zhromaždenia, na ktorých vystupujú rodičia Jána Kuciaka, novinári, politici a ďalší občania, ktorí žiadajú spravodlivosť a odhalenie všetkých zodpovedných za jeho smrť. Tento rok sú tieto spomienky spojené s protestmi, organizované iniciatívami ako Mier Ukrajine a Demokrati. Tieto protesty vyjadrujú nesúhlas s aktuálnym politickým smerovaním Slovenska a upozorňujú na ohrozenie demokratických hodnôt, ktoré sú v krajine čoraz viac pod tlakom.

Rodičia Jána Kuciaka. Zdroj: reprofoto / instagram / kdh_sk

Protesty proti súčasnému režimu

Po sedemročnej spomienke na tragédiu sa opäť konajú protesty v týchto mestách. Reagujú tým nielen na vraždu Jána Kuciaka, ale aj na obavy o stav demokracie na Slovensku.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Osobnosti