Čaká nás posledná februárová nedeľa. Jarné prázdniny sa dnes končia pre žiakov z východu, no budúci týždeň si voľno užijú školáci zo západu Slovenska. Aké počasie ich čaká, sa dozviete v tomto článku.
Tlaková výš, presúvajúca sa z Ukrajiny nad Bulharsko, u nás postupne stráca svoj vplyv. Zároveň do našej oblasti od západu postupuje rozpadávajúci sa oklúzny front.
Nedeľa prinesie prevažne polojasné až oblačné počasie. Popoludní na západe pribudne oblačnosť a večer sa tam miestami môžu vyskytnúť slabé zrážky, ktoré však nebudú výrazné – spadne najviac 0,5 mm zrážok, informuje portál imeteo.sk.
Prichádza oteplenie
Dnes sa denné teploty na väčšine územia dostanú nad bod mrazu. V porovnaní so sobotou sa najmä popoludní, večer a v noci na pondelok citeľne oteplí.
Maximálne denné teploty dosiahnu +3 °C až +8 °C, pričom na krajnom severovýchode môže byť miestami ešte chladnejšie. Oteplenie sa prejaví aj na horách, kde vo výške 1 500 metrov teplota vystúpi na 0 °C.
Dnešné počasie nebude narúšať ani vietor, ktorý bude len slabý až mierny.
Platí výstraha pred smogom
Obyvatelia okolia Košíc by mali byť ostražití, keďže v oblasti platí výstraha pred smogovou situáciou. Slovenský hydrometeorologický ústav na svojej webovej stránke už v piatok (21. 2.) varoval pred smogovou situáciou spôsobenou zvýšenou koncentráciou častíc PM10.
Podľa SHMÚ v uplynulých dňoch namerali na niektorých staniciach denné hodnoty PM10 prekračujúce 50 µg/m³, pričom táto hranica nesmie byť na jednej stanici prekročená viac ako 35-krát za rok.
Upozornenie na smog bolo vydané pre oblasť Veľkej Idy pri Košiciach v piatok 21. februára o 4:00 ráno a zostáva v platnosti až do odvolania.
Čo by mali obyvatelia vedieť a na čo si dať pozor?
Aké riziká prináša smogová situácia?
PM10 sú drobné pevné alebo kvapalné častice s priemerom menším ako 10 mikrometrov, ktoré patria medzi takzvaný poletavý prach. Ich vdychovanie predstavuje vážne zdravotné riziko.
Tieto častice dokážu preniknúť hlboko do dýchacích ciest, kde sa usadzujú v prieduškách a môžu spôsobovať rôzne zdravotné komplikácie. Krátkodobé vystavenie sa môže prejaviť podráždením očí, nosa a hrdla, pocitom tlaku na hrudi, kašľom či bolesťami hlavy. U astmatikov môžu vyvolať záchvaty a zhoršiť dýchacie problémy. Dlhodobá expozícia môže viesť k chronickej bronchitíde, zníženej funkcii pľúc, chronickým pľúcnym ochoreniam a v extrémnych prípadoch aj k rakovine pľúc.
Najviac ohrozené sú citlivé skupiny obyvateľstva – seniori, osoby s dýchacími a srdcovo-cievnymi ochoreniami, alergici, astmatici, malé deti a tehotné ženy. Tí by mali obmedziť pobyt vonku a minimalizovať vetranie, aby sa škodlivé látky nedostali do interiérov.
Smogovú situáciu zhoršujú nepriaznivé rozptylové podmienky a suché počasie. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) pravidelne monitoruje stav ovzdušia a poskytuje aktuálne informácie. Je dôležité sledovať tieto údaje a dodržiavať odporúčania odborníkov na ochranu zdravia.
Aké počasie nás čaká počas týždňa?
Ako sme už spomenuli, od pondelka 24. februára začínajú jarné prázdniny pre žiakov základných a stredných škôl na západnom Slovensku. V pondelok bude prevažne zamračené a miestami môže snežiť. Teploty sa budú pohybovať od 0 °C do +10 °C, píše portál.