Vo väčšine prípadov sú to ženy, ktoré vyjadrujú nespokojnosť so svojím dlhodobým manželstvom. Dôvodom môže byť stereotyp, ktorý sa do vzťahu vkradol, alebo vlastnosti partnera, ktoré si predtým neuvedomovali.
Avšak nielen ženy majú svoje výhrady – aj muži si všímajú veci, ktoré im v manželstve prekážajú. Často túžia po pozornosti a ocenení, pričom mnohé z ich potrieb si ženy ani neuvedomujú, píše portál Plní elánu.
Znížená frekvencia intímneho života
Jednou z najčastejších mužských sťažností je znížený záujem o intímny život. Tento problém sa často objavuje po narodení dieťaťa, keď sa matka primárne venuje novorodencovi a jej potreba fyzickej blízkosti sa zmenší. Ak sa k tomu pridá únava, muži môžu pociťovať frustráciu a emocionálnu vzdialenosť. Hoci nie je nevyhnutné udržiavať rovnakú intenzitu ako na začiatku vzťahu, dôležité je, aby intímne chvíle úplne nezmizli. V opačnom prípade môže nespokojnosť vyústiť do hľadania náhrady inde.
Potreba porozumenia
Mužom veľmi záleží na tom, aby ich partnerky chápali a podporovali. Túžia po tom, aby sa ich záujmom a návykom nepozeralo s nepochopením, ale skôr s rešpektom. Ak muž nenájde porozumenie vo svojom okolí, prirodzene ho očakáva aspoň od svojej manželky. V prípade, že sa stretne s opakom, môže pociťovať sklamanie. Hoci sa často hovorí, že muži sú silné osobnosti, v skutočnosti môžu byť citlivejší, než sa na prvý pohľad zdá. Čím viac sa cítia oceňovaní a podporovaní, tým viac sa budú snažiť pre svoju partnerku.
Neustála komunikácia
Mnohí muži sa sťažujú na to, že ich partnerky priveľa rozprávajú. Hoci na začiatku vzťahu bola intenzívna komunikácia vítaná, v manželstve sa môže stať zdrojom napätia. Nadmerné rozprávanie, porovnávanie sa s inými alebo klebety môžu byť pre muža unavujúce, obzvlášť po náročnom dni v práci. Ak sa takýto stav stane pravidlom, môže vyvolávať podráždenosť a stres.
Zameranie sa výlučne na deti
S príchodom detí sa v živote rodičov mnohé mení a muž sa niekedy ocitne na druhej koľaji. Hoci väčšina otcov chápe, že starostlivosť o dieťa je prioritná, stále potrebujú cítiť, že sú dôležití. Malé gestá, ako pohladenie, objatie či slová uznania, môžu pomôcť udržať vzťah v rovnováhe. Zapojenie muža do starostlivosti o dieťa navyše môže posilniť jeho vzťah s rodinou a predísť pocitu vylúčenia.
Nadmerná sebestačnosť partnerky
Muži chcú mať pocit, že sú potrební. Ak žena všetko zvládne sama a nepožiada o pomoc, môže to narušiť mužovo sebavedomie. Ak sa cíti zbytočný, môže nadobudnúť pocit, že pre partnerku nie je dôležitý. Stačí mu občas dať najavo, že jeho prítomnosť a podpora majú význam.
Potreba osobného priestoru
Muži si dlhé roky pestujú svoje záľuby a udržiavajú priateľstvá. Potrebujú mať svoj priestor na odreagovanie a oddych. Neustále podozrievanie alebo snaha obmedziť ich voľný čas môže viesť k konfliktom a frustrácii. Ak žena partnerovi neverí a nechce ho nikam púšťať, je dôležité zamyslieť sa nad dôverou vo vzťahu.
Každé manželstvo si vyžaduje kompromisy. Keď si obaja partneri uvedomia, že nespokojnosť v manželstve sa netýka len jednej strany, ale môže mať rôzne podoby, dokážu spoločne hľadať riešenia na udržanie harmonického vzťahu.