V politickej diskusnej relácii Téma s Petrom Bielikom TV SPARK moderátor privítal dvoch hostí, emeritných televíznych moderátorov a súčasných poslancov Národnej rady Karola Farkašovského a Jozefa Hajka. Hlavnou témou rozhovoru bola súčasná politická situácia na Slovensku, ktorá podľa prieskumov naznačuje, že ani koalícia, ani opozícia by neboli schopné zostaviť dominantnú vládu.
Geopolitika a jej vplyv na politickú scénu
Bielik otvoril diskusiu konštatovaním, že politická scéna sa momentálne nachádza v patovej situácii. Položil otázku, či súčasná geopolitika ovplyvní jej budúci vývoj a či sa opozícia dokáže spojiť, aby zvýšila tlak na oslabenú vládu.
Karol Farkašovský reagoval: „Ja si myslím, že hruba podobne, ale treba zdôrazniť to, že dnes prevláda trend, kedy moderátori diskusných relácií začínajú aj glosovať politickú a spoločenskú situáciu. Na jednej strane je to prijateľné, ale moderátori by mali byť profesionáli, životom ostrieľaní a schopní nadhľadu, aby si udržali objektivitu. To je kameň úrazu súčasnej žurnalistiky.„
Na to nadviazal Jozef Hajko, ktorý poukázal na situáciu vo verejnoprávnej televízii: „Mne nejde nespomenúť, že situácia vo verejnoprávnej televízii sa v posledných mesiacoch značne zmenila. Dúfam, že sa opäť vráti k princípom verejnoprávnosti a poskytne vyvážený priestor pre všetky politické strany, či už vládne alebo opozičné.„
Ekonomická situácia Slovenska
Hajko sa dotkol aj ekonomickej situácie Slovenska: „Myslím si, že je veľmi vážna. Naše verejné financie sa nachádzajú v zložitej situácii a ak sa nebudú realizovať podstatné opatrenia, mohli by sme sa vydať gréckou cestou bankrotu. Zároveň medzinárodné okolnosti nie sú priaznivé, čo sa netýka len vojnového konfliktu za našimi hranicami, ale aj ekonomických vzťahov s USA.“
Geopolitické vzťahy a zahraničná politika Slovenska
Bielik sa zaujímal o to, či Slovensko má možnosť zachovať si partnerstvo so Spojenými štátmi bez ujmy na svojom priemysle. Karol Farkašovský k tomu poznamenal: „Dôležité je, aký obraz Slovenska vytvárame v zahraničí a najmä aký obraz vytvára premiér. Myslím si, že jeho zahraničná politika na všetky štyri svetové strany bola politicky prezieravá. Návštevy Číny, Južnej Kórey, Brazílie, Turecka, Moskvy, Vatikánu či USA dokazujú, že Slovensko začína rezonovať aj na medzinárodnej úrovni. Otázne je, do akej miery sa to stretne s pochopením doma.“
Konsolidácia verejných financií a zadlžovanie štátu
V politických diskusiách na Slovensku sa neustále preberá otázka konsolidácie verejných financií a zadlženia štátu. Ako sa však ukazuje, nejde o problém, ktorý vznikol len v nedávnom období. Dlhodobý trend zadlžovania siaha až k prvej vláde Roberta Fica a postupne narastal, pričom skokovo sa zvýšil v čase pandémie. Je nepochybné, že predchádzajúce vlády zohrali v tejto situácii svoju úlohu, avšak súčasná hospodárska realita si vyžaduje rázne opatrenia na stabilizáciu verejných financií.
Hľadanie spôsobov konsolidácie verejných financií
O potrebe konsolidácie existuje široká zhoda naprieč politickým spektrom. Otázkou zostáva, akým spôsobom by mala prebiehať. Kritici tvrdia, že by sa mala primárne zamerať na šetrenie v rámci samotného štátu, nie na zvyšovanie daňového zaťaženia obyvateľov a firiem. Napríklad energetické dotácie, ktoré boli zavedené v reakcii na prudký nárast cien energií, sú považované za neefektívne a príliš nákladné. Alternatívou by mohlo byť lepšie riadenie verejných financií a dôraz na znižovanie zbytočných výdavkov.
Otázka neutrality a geopolitického smerovania Slovenska
V diskusii sa objavila aj odvážna myšlienka neutrality Slovenska. Ak bude tlak na rast vojenských výdavkov v rámci NATO a Európskej únie pokračovať, môže sa stať, že si krajina nebude môcť dovoliť financovať tieto požiadavky. Neutralita by v takom prípade mohla predstavovať možnosť, hoci ide o kontroverznú a nepravdepodobnú alternatívu v súčasných podmienkach.
Možnosti spolupráce opozičných strán
Bielik v závere rozhovoru položil otázku o spolupráci opozičných strán: „Na rozdiel od vládnej koalície, kde je jasná dohoda definujúca podmienky spolupráce, medzi opozičnými stranami takáto dohoda neexistuje. Vidíte reálnu šancu na ich spojenie?„
Farkašovský reagoval: „Možno sa to dnes javí tak, že existujú dve alternatívy. No zároveň treba povedať, že je veľmi ťažké spolupracovať s vládou, ktorá spravila s trestným právom to, čo urobila vláda Roberta Fica. Máme iný pohľad na zahraničnú politiku, než má premiér, a dokonca aj prezident môže mať odlišný názor. A potom je tu spôsob konsolidácie, ktorý je podľa nás absolútne nezvládnutý. Ako môžeme spolupracovať so stranou, ktorá presadzuje takéto riešenia?„
Kľúčové otázky pre slovenskú politickú scénu
Téma konsolidácie a jej dopadov na občanov a podnikateľské prostredie tak zostáva jednou z kľúčových otázok, na ktoré bude musieť slovenská politická scéna v nasledujúcich mesiacoch nájsť odpoveď.