Francúzsky prezident Emmanuel Macron sa v pondelok (24. 2.) vo Washingtone stretol so šéfom Bieleho domu Donaldom Trumpom. Po spoločnom rokovaní vyhlásil, že k prímeriu vo vojne na Ukrajine by mohlo dôjsť už v najbližších týždňoch.
Francúzska hlava štátu povedala, že prebiehajú konkrétne rozhovory o pláne na dosiahnutie trvalého mieru, na ktorom sa bude podieľať aj Ukrajina. Vyzval však na premyslenejší prístup, ktorý by sa začal prímerím a následne mierovou dohodou zahŕňajúcou bezpečnostné záruky.
„My chceme mier, on chce mier. Chceme mier rýchlo, ale nechceme dohodu, ktorá je slabá,“ povedal Macron s tým, že takýto mier sa nesmie rovnať kapitulácii Ukrajiny.
Trump tiež po stretnutí informoval, že vojna by sa mohla skončiť do „niekoľkých týždňov“. Povedal pritom, že od svojho nástupu do úradu mal s ruskou stranou „niektoré skvelé rozhovory“ a že jeden z jeho prvých telefonátov smeroval ruskému prezidentovi Putinovi. Poznamenal tiež, že jeho ľudia stále rokujú s Putinovými ľuďmi.
Macron opravoval Trumpa
Prezidenti sa však napriek priateľským gestám v niektorých otázkach ohľadom Ukrajiny rozchádzajú. Médiá si všímajú, ako sa francúzsky prezident v jednom momente dotkol Trumpa a opravil jeho tvrdenie, že Európa poskytla Ukrajine všetku pomoc vo forme pôžičiek.
Macron tak dal jasne najavo, že s niektorými názormi Trumpa nesúhlasí. Agentúra Reuters dodala, že sa mu tak podarilo s nepredvídateľným politikom vychádzať bez toho, aby si ho znepriatelil.
Nasadenie vojakov na Ukrajine
Prezidenti sa naopak zhodli na možnosti nasadenia európskych mierových síl na Ukrajine po prípadnom uzavretí mierovej dohody.
„Neboli by v prvej línii. Neboli by súčasťou žiadneho konfliktu. Boli by tam pre to, aby zaistili dodržiavanie mieru,“ povedal Macron.
Trump na to reagoval s tým, že s týmto plánom súhlasí aj ruský prezident. „Áno, bude to akceptovať,“ povedal o Putinovom postoji. „Výslovne som sa ho na to spýtal. Nemá s tým problém,“ povedal.
Prelomová rezolúcia BR OSN
Najvplyvnejší orgán OSN v pondelok (24. 2.) prijal rezolúciu o vojne navrhnutú Spojenými štátmi. Vyzývajú v nej na rýchle ukončenie bojov. No nezmieňuje sa o ruskej agresii či územnej celistvosti Ukrajiny.
Ide však o historicky prvú prijatú rezolúciu o vojne medzi Ruskom a Ukrajinou v rámci Bezpečnostnej rady OSN. Z 15 krajín hlasovalo za rezolúciu desať a päť štátov zdržalo, čím sa dosiahla požadovaná väčšina. Spojené štáty hlasovali spolu s Ruskom a Čínou za, zatiaľ čo päť európskych krajín – Veľká Británia, Francúzsko, Slovinsko, Dánsko a Grécko – sa zdržalo hlasovania.