Stojíme pred bránami KATASTROFY. Dôchodky v súčasnej podobe pravdepodobne SKONČIA

Reklama

Populácia starne rýchlejšie, než sa stíha reformovať dôchodkový systém. Financovanie cez odvody pracujúcich prestáva stačiť a do roku 2050 sa počet seniorov nad 65 rokov takmer zdvojnásobí. Krajiny ako Japonsko a Švédsko sa už prispôsobili, no Slovensko zaostáva.

Spoliehať sa na štát? Nebezpečná ilúzia

Mladí, ktorí si dnes myslia, že štát im zabezpečí stabilný dôchodok, by mali spozornieť. Analytici varujú, že bez vlastného sporenia sa na dôchodku nevyhnutne ocitnú v chudobe. Najlepšie hodnotené krajiny vsádzajú na kombináciu štátnych a súkromných fondov.

Migrácia ako záchrana? Už nestačí

Ako uvádzajú peniaze.sk, Európa sa dlhodobo spoliehala na pracovníkov zo zahraničia, ale experti upozorňujú, že tento model je neudržateľný. V Nemecku prisťahovalci obsadili 90 % nových pracovných miest, no v budúcnosti nebude jednoduché nájsť dostatok kvalifikovaných zamestnancov. Alternatívou je zvyšovanie zamestnanosti žien a seniorov.

Slovensko sa posunulo, ale demografia zostáva hrozbou

Na rebríčku Allianz si Slovensko polepšilo z 36. na 27. miesto, no najväčšou výzvou je pokles narodených detí a rastúci vek dožitia. Očakáva sa, že do roku 2050 bude na jedného seniora pripadať omnoho menej pracujúcich, čo ohrozí financovanie penzií.

Prvý pilier na Slovensku kolabuje

Sociálna poisťovňa vykazuje miliardové schodky, a napriek tomu sa vynakladajú enormné sumy na 13. dôchodky. Ak sa neprijmú zmeny, systém skolabuje skôr, než sa väčšina súčasných pracujúcich dočká penzie.

Japonci ukazujú cestu: Viac starších na trhu práce

Na Slovensku pracuje po 65. roku len 7 % mužov, v Japonsku až 35 %. Zmena paradigmy v zamestnávaní starších ľudí pomohla Japonsku dostať sa medzi najlepšie dôchodkové systémy sveta. Slovensko by sa malo inšpirovať.

Budúcnosť patrí druhému pilieru

Experti odporúčajú posilniť kapitalizačný pilier, v ktorom si každý sporí individuálne. Najudržateľnejšie systémy na svete majú silný druhý pilier, ktorý pomáha kompenzovať nepriaznivé demografické trendy.

Bez reforiem nás čaká kríza

Dánsko, Holandsko a Švédsko ukazujú, že dá sa vytvoriť stabilný dôchodkový systém. Ak chce Slovensko predísť budúcej katastrofe, musí zväčšiť podiel súkromného sporenia a podporiť zamestnanosť starších. Inak nás v najbližších desaťročiach čaká vážna finančná kríza.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Ekonomika a biznis