Policajné vyšetrovanie odhalilo korupčnú mašinériu v nemocnici. Predražovanie zákaziek a pranie peňazí cez Afriku

Ředitel Miroslav "Kulich" Ludvík, šéf športovej Miroslav Jansta a cca ďalších 20 osôb bolo dnes zadržaných pri zásahu v chorobe Motol.
Ředitel Miroslav "Kulich" Ludvík, Miroslav Jansta a cca ďalších 20 osôb bolo zadržaných pri zásahu. Zdroj: X/ Nezvaný host , Nezvaný host , FB/Fakultní nemocnice v Motole
Reklama

Policajné orgány dlhodobo monitorovali dianie vo Fakultnej nemocnici v Motole, pričom ich vyšetrovanie odhalilo rozsiahlu korupčnú schému. Táto nelegálna sieť zahŕňala viacero osôb, ktoré si systematicky prichádzali na úplatky vo výške desiatok miliónov korún. Po rokoch zhromažďovania dôkazov sa podarilo rozkryť prepracovaný systém nelegálnych praktík, v rámci ktorého boli verejné zákazky prideľované za podmienky vyplatenia finančných prostriedkov vybraným osobám.

Policajná razia viedla k vzneseniu obvinení voči šestnástim osobám. Medzi obvinenými sa ocitol aj vplyvný právnik a lobista Miroslav Jansta, ako aj riaditeľ nemocnice Miloslav Ľudovít, ktorý bol dokonca zadržaný políciou. Informuje irozhlas.cz.

Ústrednou postavou korupčnej schémy bol prevádzkovo-technický námestník riaditeľa nemocnice, Pavel Budinský. Vyšetrovatelia odhalili, že sa podieľal na všetkých známych prípadoch úplatkárstva v rámci nemocnice. Zástupcov firiem a živnostníkov kontaktoval buď vo svojej kancelárii, alebo počas stretnutí v pražských reštauráciách, kde s nimi dohadoval výšku finančných odmien výmenou za sprostredkovanie lukratívnych nemocničných zákaziek či získanie výhodných podmienok na realizáciu projektov.

Najväčšou zákazkou, v ktorej Budinský zohrával kľúčovú úlohu, bola výstavba Motolského onkologického centra

Tento projekt, financovaný z európskych zdrojov v rámci českého Národného plánu obnovy, predstavoval najväčšiu investíciu do zdravotníctva, pričom na jeho realizáciu bolo vyčlenených 4,5 miliardy korún. Centrum malo byť dokončené v marci budúceho roka. Budinský oslovil podnikateľov Petra Rejska zo spoločnosti Sorex a Petra Kysučana z DCI Czech s ponukou, že im za finančnú odmenu zabezpečí subdodávky v oblastiach elektroinštalácie a vzduchotechniky.

Obaja podnikatelia súhlasili, pričom dohodu akceptoval aj Miloslav Bouda, riaditeľ firmy Gemo, ktorá získala hlavnú zákazku v hodnote 3,37 miliardy korún. Napriek tomu, že firma už mala vybraných subdodávateľov, Budinský dokázal presadiť svoju vôľu, pričom si za túto službu vypýtal úplatok vo výške 17 miliónov korún.

Pavel Budinský. Zdroj: FB/Fakultní nemocnice v Motole

Policajné dokumenty však potvrdzujú, že do momentu zásahu vyšetrovateľov k reálnemu odovzdaniu úplatkov ešte nedošlo, pretože ich vyplatenie bolo podmienené dokončením stavebných prác a uhradením faktúr nemocnicou.

Budinský sa zaplietol aj do ďalších pochybných dohôd, pričom jedna z nich sa týkala stavebnej spoločnosti Geosan. V rámci nej sa pokúsil s dnes už odvolaným riaditeľom nemocnice Miloslavom Ludvíkom presadiť dodatok k zmluve, ktorý by umelo zvýšil cenu projektu o 85 miliónov korún. Tento krok sa pokúsili ospravedlniť údajnými náhlymi nárastmi cien stavebných prác, pričom plánovali vytvoriť fiktívnu dokumentáciu, ktorá by slúžila ako alibi pri prípadnej kontrole.
Za schválenie dodatku si Budinský vyžiadal úplatok vo výške päť miliónov korún pre seba a rovnakú sumu pre riaditeľa nemocnice. K podpisu dodatku napokon nedošlo, pretože plán prekazil zásah polície.

Medzi ďalšími podozrivými figuruje aj Zdeněk Kabátek, riaditeľ Všeobecnej zdravotnej poisťovne

Budinský sa mal údajne chváliť svojím vplyvom na Kabátka a prisľúbil konateľke zdravotníckej firmy Chirurgia REPROS Svetlane Procházkovej, že jej pomôže zvrátiť rozhodnutie poisťovne, ktorá odmietla uzavrieť zmluvu na jednodňovú lôžkovú starostlivosť.

Budinský za to požadoval úplatok vo výške 300-tisíc korún. Napriek tomuto pokusu však poisťovňa svoje rozhodnutie nezmenila. Kabátek akékoľvek spojenie s úplatkom poprel.

Pranie peňazí cez Afriku

Vyšetrovanie tiež odhalilo pokus o pranie špinavých peňazí prostredníctvom schránkovej firmy SBI Holding SA, ktorá sídlila v africkom Benine. Budinský a Ľudovít plánovali v tejto krajine speňažiť bezcenné akcie spoločnosti a takto legalizovať úplatky v celkovej výške 60 miliónov korún. K transakcii malo dôjsť na stretnutí s tamojšou notárkou, kde by akcie predali lobistovi Miroslavovi Janstovi.

Policajti však tento plán včas odhalili a zmarili jeho realizáciu.

Okrem veľkých nemocničných zákaziek si Budinský vypýtal úplatky aj od menších podnikateľov a firiem, ktoré sa v nemocnici uchádzali o rôzne služby, ako napríklad upratovanie, lakovnícke práce, kúrenárske opravy či prevádzku kaviarní. Od každej zákazky si systematicky bral určité percento zo zisku.

Medzi obvinenými figuruje aj František Vaněk zo spoločnosti Pragoperun FNM, ktorá zabezpečovala pranie nemocničnej bielizne. Za túto službu Budinský inkasoval opakované úplatky, pričom jeden z nich mal sprostredkovane odovzdať aj riaditeľovi Ľudovítovi.

Celkovo polícia obvinila šestnásť osôb z korupcie, dotačného podvodu, poškodzovania finančných záujmov EÚ a prania špinavých peňazí. Európska prokuratúra aj elitné policajné jednotky označili túto kauzu za jeden z najzávažnejších prípadov systematickej korupcie v zdravotníctve. Hlavným aktérom hrozí trest odňatia slobody až na 12 rokov.

 

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zo zahraničia