Slovenská mafia v 90. rokoch bola úplne iná liga v porovnaní s tou českou. Slovenskí mafiáni boli oveľa brutálnejší, bezohľadnejší a zakladali si na symbolike – napríklad odrezávaní hláv. Jednou z najznámejších postáv slovenského podsvetia bol Mikuláš Černák, ktorý je dnes na Slovensku mimoriadne sledovanou osobnosťou vďaka filmom Miky a Černák. Tieto snímky lámu rekordy návštevnosti v kinách. Ako sa z obyčajného vodiča autobusu stal neľútostný boss podsvetia, ktorý nemal problém s popravami policajtov? Príbeh Mikuláša Černáka je témou najnovšej epizódy videopodcastu Hlasy zločinu.
Rovnako ako Česi, aj slovenskí mafiáni úspešne využívali biznis model okrádania mladého kapitalistického štátu prostredníctvom bielych koní. Mikuláš Černák bol obyčajný chlapec z dediny. Začínal ako obyčajný vodič autobusu v Brezne, no turbulentné obdobie po nežnej revolúcii mu otvorilo cestu k rýchlemu bohatstvu.
Objavil v sebe podnikateľského ducha, najmä pokiaľ išlo o „ochranu“ iných podnikateľov. Podobne ako v Česku David Berdych, tak aj Černák v roku 1995 založil spolu s dvoma spoločníkmi firmu Security 3M, ktorá sa v priebehu niekoľkých rokov premenila na zlatú baňu – a zároveň na postrach, ktorého vplyv siahal ďaleko za hranice Horehronia. Podnikatelia na strednom Slovensku boli terorizovaní a museli odvádzať výpalné.
„Černák, pôvodne vodič autobusu, rýchlo zbohatol a vytvoril mafiánsku rodinu Černákovcov, ktorá terorizovala celé Slovensko,“ vysvetľuje Václav Janata.
Biznis mu vynášal, čo sa odzrkadlilo aj na jeho okázalom živote, ktorý neskrýval. Premával sa na luxusných autách, choval aj niekoľko koní a tigrov, s ktorými sa prechádzal po uliciach.
Černák mal obrovský vplyv na politiku aj políciu, čím si zabezpečil prakticky neobmedzenú moc.
„Vlastnil fitnescentrum, nevestinec aj stavebnú firmu, pričom získaval lukratívne štátne zákazky. Mal mnoho známostí medzi politikmi, najmä v radoch Mečiarovho HZDS,“ opisuje Jakub Kvasnička. „A rovnako ako český boss Mrázek bol síce mafián a vrah, no navonok pôsobil ako seriózny a úspešný podnikateľ,“ dodáva Janata.
Nečakaný koniec
Príbeh mafiána, ktorého osud do veľkej miery pripomínal príbeh kotolníka Rácza z románu Rivers of Babylon od Petra Pišťaneka, mal nečakaný koniec, ktorý sa odohral v závere posledného roka vlády Vladimíra Mečiara.
V roku 1997, po tom, čo polícia vydala celoštátne pátranie po troch spoločníkoch z Security 3M, sa Černák rozhodol prísť na políciu dobrovoľne. V sprievode novinárov, bez akejkoľvek snahy uniknúť, sa prihlásil na policajnej stanici. Napriek tomu, že sa očakávalo jeho zadržanie, dve hodiny trvalo, kým sa našiel niekto, kto by ho zatkol. Píše portál HN.
Tento bezohľadný gangster skončil za mrežami na dlhé roky. Černákovi bol udelený trest osem a pol roka za vydieranie, ale aj keď sa z väzenia dostal už po piatich rokoch kvôli dobrému správaniu, jeho pobyt na slobode bol veľmi krátky.