Štát začína ponúkať svoje dlhopisy občanom. Sú výhodné alebo nie? Aké existujú iné možnosti?

Minister financií Ladislav Kamenický predstavil podmienky nákupu štátnych dlhopisov pre ľudí. Zdroj: TASR/Dano Veselský, ilustračné foto/FREEPIK
Reklama

Experti upozorňujú, že ľudia by nemali svoje peniaze sústrediť len na Slovensko. Na trhu existujú bezpečnejšie investičné možnosti, ktoré môžu priniesť podobné alebo aj vyššie výnosy.

Podľa dát Národnej banky Slovenska mali na konci tretieho kvartálu 2024 ľudia na Slovensku v dlhopisoch s dlhodobou splatnosťou viac ako 4,3 miliardy eur, čo je nárast oproti minulému roku, keď to bolo viac než 3,8 miliardy eur.

Od budúceho týždňa si malí investori môžu zakúpiť štátne dlhopisy priamo od štátu. Ponúkané budú dve emisie s dĺžkou splatnosti dva a štyri roky, pričom ročný výnos bude 3,0 a 3,3 percenta. Minimálna investícia bude 1 000 eur.

Portál Aktuality.sk spolu s odborníkmi analyzoval, či sa investovanie do štátnych dlhopisov oplatí a aké sú možné alternatívy.

Pre koho sú vhodné štátne dlhopisy?

Prvé retailové štátne dlhopisy môžu byť atraktívne pre ľudí s krátkodobým investičným horizontom, napríklad tých, ktorí plánujú kúpu nehnuteľnosti alebo menšiu rekonštrukciu.

„Pre časť ľudí môže byť zaujímavé to, že budú mať pocit, že investujú doma, teda, že to prostredie poznajú. Ľudí vždy lákajú domáce investície, je to taký iracionálny investičný patriotizmus. Napríklad v Česku sú veľmi obľúbené české akcie, v Poľsku poľské a podobne,“ vysvetľuje Tomáš Vranka z brokerskej firmy XTB.

Finančný analytik Pavel Škriniar zo Swiss Life Select považuje štátne dlhopisy za „vynikajúci investičný nástroj aj pre tých, ktorí dôverujú iba bankám a majú v nich uložené peniaze už dlhší čas.

Čím konkurujú štátne dlhopisy?

Prvou voľbou na krátkodobé uloženie peňazí sú termínované vklady, ktoré ponúkajú presne stanovený, hoci nízky, ale istý výnos. „Vklady v bankách sú vhodné napríklad aj pre dôchodcov, ktorí už čerpajú úspory a nemajú čas čakať na prípadný pokles cien, aký môže nastať pri akciách,“ vysvetľuje Boris Tomčiak z analytickej a poradenskej spoločnosti Finlord.

Úroky na bankových vkladoch však už dlhšie klesajú, pričom ceny na Slovensku rastú. To znamená, že kúpna sila peňazí klesá, a človek si za ne môže kúpiť menej tovarov a služieb.

Analytik Finaxu Timur Blentič považuje za vhodnejší nástroj než termínované alebo sporiace účty konzervatívne portfóliá, ktoré sú prevažne zložené z dlhopisov s kratšou splatnosťou. „Ich hodnota síce mierne kolíše, ale v najbližších rokoch budú prinášať stabilnejšie výnosy.“

Je kúpa štátneho dlhopisu výhodná?

Analytik Hapl nevidí dôvod, prečo by mali ľudia investovať do štátnych retailových dlhopisov.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Z domova