Trump sa trasie na UKRAJINSKÉ NERASTY: Sú kľúčové pre letectvo, vojnu, elektromobily aj jadro

Foto: TASR/AP
Reklama

Spojené štáty budú mať prístup k strategicky dôležitým nerastom Ukrajiny, ktoré sú kľúčové pre moderné technológie a energetický prechod. Dohodu, ktorá to umožní, majú obe krajiny podpísať už koncom tohto týždňa.

Napriek tomu, že prezident Donald Trump je známy svojou skepsou voči obnoviteľným energiám, USA pod jeho vedením aktívne hľadajú zdroje minerálov nevyhnutných pre tento sektor. Prečo? Informuje agentúra AP.

Ukrajinské nerastné bohatstvo

Ukrajina disponuje ložiskami viac ako 20 z 50 nerastov, ktoré Ministerstvo vúnutra USA považuje za kriticky dôležité. Medzi ne patrí titán, kľúčový materiál pre letecký a vojenský priemysel, lítium, nevyhnutné pre batérie v elektromobiloch, a urán, dôležitý pre jadrovú energetiku.

Podľa odborníkov, ako je Tom Moerenhout z Kolumbijskej univerzity, však presné geologické dáta o ukrajinských ložiskách nie sú kompletné, keďže pochádzajú ešte z čias Sovietskeho zväzu. Zostáva tak otázkou, aká efektívna a zisková by ťažba mohla byť.

Ťažba ilmenitu kľúčového pri výrobe titánu v povrchovej bani v centrálnej oblasti Kirovohrad na Ukrajine. Foto: AP Photo/Efrem Lukatsky

Kľúč k technologickej budúcnosti

Osobitnú hodnotu majú tzv. vzácne zeminy, 17 prvkov nenahraditeľných pre modernú elektroniku, vojenské systémy či obnoviteľné zdroje energie. Napríklad yterbium sa využíva v infračervených laseroch a optike, zatiaľ čo lantán je dôležitý v batériách a fotoaparatúch.

Aj keď tieto prvky nie sú extrémne vzácne, ich spracovanie je náročné a v súčasnosti dominuje trhu Čína. Získanie prístupu k ukrajinským zdrojom by mohlo závislosť USA na čínskych dodávkach značne oslabiť.

Ukrajina v centre surovinovej rivality

Trumpova administratíva sa v minulosti vyhýbala politike obnoviteľných energií a presadzovala tzv. „energetickú dominanciu“ založenú na rope a plyne. Záujem o ukrajinské nerasty však nie je len o čistej energii – ale o širších strategických cieľoch.

Ukrajina sa snaží priblížiť k USA a ponúka svoje surovinové zdroje ako atraktívny argument. Otázkou zostáva, či nová dohoda prinesie reálne ťažobné projekty, alebo zostane len pri diplomatických prísľuboch.

Nezanedbateľný je aj fakt, že niektoré bohaté ložiská sa nachádzajú na území, ktoré v súčasnosti okupuje Rusko. Ak sa Spojené štáty rozhodnú investovať do ťažby, môže to mať geopolitické dôsledky, ktoré presahujú ekonomickú sféru.

Baníci ťažia ilmenit v povrchovej bani v centrálnej oblasti Kirovohrad na Ukrajine. Foto: AP Photo/Efrem Lukatsky

 

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zo zahraničia