Niektoré temné kapitoly slovenskej histórie sa dodnes odrážajú aj v bežnom živote. Príkladom je pomenovanie ulice v obci Varín, ktorá nesie meno bývalého prezidenta Slovenského štátu z obdobia druhej svetovej vojny.
Meno Jozefa Tisa je medzi historikmi stále vnímané kontroverzne a viacerí ho označujú za vojnového zločinca. K tomuto pohľadu sa napokon pridal aj generálny prokurátor Maroš Žilinka, ktorý podnikol kroky na zmenu názvu ulice, píše denník Pravda. Hoci je úradná zmena platná, situácia priamo na mieste vyzerá inak.
Zmena názvu ulice len na papieri
Novinári z denníka Pravda sa rozhodli preveriť, ako sa zmena prejavila v realite. Zistili, že aj dva mesiace po oficiálnom premenovaní ulice na Ulicu Mons. Jozefa Nogu stále chýbajú nové označenia. Rozhodnutie o premenovaní padlo koncom júna 2023, keď Správny súd v Banskej Bystrici rozhodol o neplatnosti pôvodného názvu. Podnet na prešetrenie podal generálny prokurátor, pričom súd konštatoval, že pomenovanie ulice nebolo v súlade so zákonom o obecnom zriadení.
Obecní poslanci sa napokon zhodli na novom názve, ktorý nesie meno Jozefa Nogu – katolíckeho kňaza, pápežského preláta a rodáka z Varína, ktorý zomrel v roku 2002.
Stará tabuľa sa vrátila
Hoci je nový názov platný od začiatku roka 2025, v praxi to tak nevyzerá. Novinári pri prechádzke ulicou nenašli žiadne nové tabuľky, no narazili na dom, kde bola opäť osadená tabuľa s nápisom „Bývalá Ulica Dr. Jozefa Tisu“.
Na otázky ohľadom oneskorenej výmeny reagovali miestni obyvatelia rôzne. „To je otázka na starostu,“ odpovedali niektorí. Iní odkazovali na obecný úrad. Jeden z obyvateľov však potvrdil, že nehnuteľnosť s uvedenou tabuľkou patrí príbuznému Jozefa Nogu. „Je to bratranec toho monsignora,“ uviedol anonymne.
SNP ako citlivá téma
Niektorí obyvatelia sa však nestotožňujú ani s novým názvom. „Som neveriaci a nerozumiem, prečo sa ulica opäť volá po nejakom farárovi. Máme aj iných významných rodákov,“ hovorí ďalší miestny obyvateľ. Poukázal aj na to, že v obci žili ľudia, ktorí sa zúčastnili Slovenského národného povstania, no o takomto názve nechceli niektorí radikálni obyvatelia ani počuť. „Písmená SNP sú pre nich ako červené súkno,“ dodal.
Chýbajúce tabuľky: Čaká sa na inštrukcie
Starosta Michal Cvacho sa novinárom nepodarilo zastihnúť, preto sa obrátili na prednostu obecného úradu Patrika Mihu. Ten vysvetlil, že čakajú na pokyny od ministerstva vnútra. „Písal som na ministerstvo, aby nám oznámili, kde presne majú byť tabuľky umiestnené, ale zatiaľ som odpoveď nedostal,“ uviedol.
Dodal, že tabuľky zatiaľ neboli ani objednané. „Neviem, koľko ich máme vyrobiť. Oslovil som už výrobcu, s tým problém nie je, ale potrebujem vedieť počet,“ vysvetlil. Spomenul tiež, že zákon presne nedefinuje, kde majú byť označenia umiestnené. „Asi už nebudeme čakať a objednáme minimálny počet. Vyrobíme trinásť tabuliek, umiestnime ich na niekoľko domov a hotovo,“ uzavrel Miha. Ministerstvo vnútra sa k tejto otázke zatiaľ nevyjadrilo.