Čína sa stala globálnym lídrom v oblasti humanoidných robotov, ktoré už dnes nájdu svoje miesto predovšetkým v priemysle, najmä v oblasti výroby a servisu elektromobilov. Aj keď tieto roboty dokážu vykonávať množstvo úloh, ich schopnosť nahradiť ľudí v oblastiach, ktoré si vyžadujú vyššiu úroveň kreativity, bude stále len hudbou budúcnosti.
V tento rok, počas osláv Čínskeho nového roka, sa na galavečeri Čínskej ústrednej televízie predstavilo šestnásť temne čiernych humanoidných robotov, ktoré tancovali v súlade s tradičnými čínskymi tancami. Tento výstup mal však aj iný, praktickejší účel: ukázať, aký všestranný môže byť potenciál týchto robotov, ktoré sú primárne určené na využitie v automobilovom priemysle. Píše Reuters.
Roboti, ktorí sa predstavili na tejto udalosti, boli vyrobení spoločnosťou Unitree Robotics, a to len ako ukážka toho, aké možnosti tieto stroje ponúkajú. Naďalej sa však používajú predovšetkým na zefektívnenie výroby v automobilkách. V spolupráci s týmito výrobcami elektromobilov, ako je BYD a XPeng, Unitree pokračuje vo vývoji týchto humanoidov, ktorí sa dajú využiť na rôzne úlohy v rámci výrobného procesu.
V rámci automobilového priemyslu sa humanoidné roboty uplatňujú aj pri konkrétnych úlohách, ako je inštalovanie káblov, čo dokazuje aj čínska automobilka GAC Group. Tá vyvinula robota GoMate, ktorý už dnes zaisťuje túto činnosť na výrobných linkách, a v roku 2025 by mal byť uvedený do masovej výroby v továrňach a skladoch.
Podľa odborníkov je Čína aj vďaka dotáciám zo strany štátu schopná podporovať výrobcu humanoidných robotov a zároveň využívať potenciál elektromobilového sektora na maximálny výkon.
Na svetovom trhu s humanoidnými robotmi Čína dominuje – podľa štatistík je tu viac než polovica všetkých globálnych výrobcov robotov.
While Elon Musk’s Tesla Optimus humanoid robot limps along like a retiree with bad knees, China’s humanoid robots 👇 are patrolling the streets, reporting for active duty 🫡 pic.twitter.com/AzLAjwRbhh
— Facts Chaser 🌎 🤦🏻♂️ (@Factschaser) February 22, 2025
Elektromobilový sektor a podpora vlády zohrávajú kľúčovú úlohu v tomto úspechu.
Zaujímavé je aj porovnanie cien
Roboty, ktoré vyrába Unitree Robotics, sa predávajú za približne 90 000 dolárov (takmer 87 tisíc eur), čo je len zlomok ceny robotov vyvinutých v Spojených štátoch, ako je napríklad Atlas od Boston Dynamics.
Hoci roboty sú už teraz schopné efektívne vykonávať úlohy v priemysle, ich nasadenie do bežného života je stále vzdialené. Odborníci odhadujú, že najskôr budú humanoidné roboty dostupné pre veľké inštitúcie, kde môžu byť využité na rôzne, fyzicky náročné úlohy, ako je zdravotná starostlivosť, vzdelávanie či starostlivosť o seniorov.
Výzvy v oblasti medziľudskej interakcie a schopnosti robotov prirodzene komunikovať s ľuďmi však stále predstavujú technologické a etické prekážky.
In China, there are many humanoid robot projects like this, Chongqing, Shenzhen,… all have such companies… who knows, in the future it will replace the PLA to fight against Terrorists, mercenaries of the US pic.twitter.com/w0zMPujb3V
— Olala🇻🇳 🇨🇳 🇷🇺 (@olalatech1) January 10, 2025
Vývoj v oblasti humanoidných robotov teda ešte nie je dokonalý, ale s postupným zlepšovaním technológie sa očakáva, že v budúcnosti zohrajú dôležitú úlohu, najmä v sektoroch, kde sú potrebné špecifické zručnosti a fyzická práca.