Slovensko čelí zmene v predaji plastových vreciek. Envirorezort zvažuje obmedzenie mikroténových obalov, čo je reakciou na smernice EÚ. Očakáva sa spoplatnenie alebo úplný zákaz plastových vreciek a ďalších jednorazových obalov do roku 2030. V krajine sa už objavujú alternatívy k plastom.
Slovenský trh s plastovými vreckami sa pravdepodobne čoskoro zmení. Ministerstvo životného prostredia plánuje zaviesť legislatívu, ktorá obmedzí predaj mikroténových vreciek v obchodoch. Tento krok je reakciou na smernice Európskej únie, ktorá požaduje od členských štátov znížiť množstvo plastového odpadu.
Mikroténové vrecká sa často používajú na ovocie, zeleninu alebo pečivo a sú považované za jeden z hlavných zdrojov plastového odpadu, ktorý sa rozkladá veľmi pomaly. Ich bezplatná dostupnosť vedie k tomu, že ich zákazníci často berú vo veľkom množstve, čo spôsobuje nadmerné hromadenie odpadu.
Budú spoplatnené alebo úplne zakázané?
Na Slovensku už boli podniknuté kroky na obmedzenie plastových tašiek, ktoré nie sú úplne zadarmo. Tento krok mal za následok nižšiu spotrebu plastových tašiek, keďže čoraz viac zákazníkov si začalo nosiť vlastné textilné alternatívy. Cieľom je teraz obmedziť alebo spoplatniť malé plastové vrecká, ktoré sa považujú za jednorazové a často končia v koši po jednom použití.

V susedných krajinách už existujú rôzne opatrenia. V Chorvátsku sú plastové vrecká spoplatnené symbolickou cenou, v Rakúsku niektoré obchody úplne nahradili plastové vrecká biodegradovateľnými alternatívami. Obchodníci na Slovensku však varujú, že spoplatnenie malých vreciek musí byť stanovené oficiálnymi predpismi.
Zníženie používania jednorazových obalov
Európske nariadenia, ktoré sa zameriavajú na obaly a ich odpad, vyžadujú od krajín zníženie množstva plastov na jedno použitie. Slovensko má na adaptáciu legislatívy čas do polovice roka 2026. Ak by sa prijal prísnejší prístup, mikroténové vrecká môžu byť úplne zakázané. Ak by bol prístup menej radikálny, rozložiteľné alternatívy by mohli byť povolené za malý poplatok.
Tento proces však nebudú sprevádzať len zmeny týkajúce sa plastových vreciek. Do roku 2030 by sa malo obmedziť aj predávanie menších balení masla, džemov či hotelových šampónov v plastových fľaštičkách. Obchodníci budú musieť prispôsobiť svoje regály, pričom v sekciách ovocia a zeleniny by sa mohli objaviť kompostovateľné vrecká za nízku cenu. Niektorí predajcovia plánujú ponúkať aj opakovane použiteľné vrecká z bavlny alebo sieťkoviny.
V konečnom dôsledku by tieto zmeny mohli prispieť k zníženiu odpadu a podporiť ekologickejšie alternatívy. Spotrebitelia by sa mali čoraz viac zameriavať na dlhodobý prínos alternatívnych materiálov a zvyknúť si nosiť so sebou vlastné vrecká.