Za čias socializmu ženy svoj voľný čas trávili aktívne – venovali sa šitiu, pleteniu, pečeniu či starostlivosti o domácnosť a záhradu. Ak nepracovali alebo sa nestarali o rodinu, trávili chvíle s priateľmi, na chate alebo pri spoločenských stretnutiach. Návštevy boli bežné aj bez ohlásenia a mnohé ženy si našli čas aj na kultúrne podujatia či oddych v ozdravovniach. Ako teda vyzeral voľný čas žien v socialistickej ére?
Šitie oblečenia a vytváranie zásob na zimu
Ako informuje portál Blesk, ženy v socialistickej ére, inšpirované svojimi babičkami, boli zvyknuté vyrábať si mnohé veci doma, keďže v obchodoch bolo len málo originálnych či zaujímavých produktov. To neplatilo len pre módu, ale aj pre potraviny. Bežnou súčasťou domácností bol šijací stroj, vďaka ktorému si ženy vedeli ušiť základné kúsky oblečenia. Rovnako ovládali pletenie a háčkovanie, takže si mohli vyrobiť svetre, šály, čiapky či háčkované dečky. Veľkej obľube sa tešilo aj drhanie, ktoré umožňovalo vytvárať dekorácie na stenu, kabelky alebo dokonca šperky.
Ženy si často pripravovali aj vlastné potraviny – vyrábali si domácu šunku, jogurty v jogurtovači pomocou jogurtových kultúr. Na vidieku boli bežné zabíjačky, a na nedeľu sa piekli buchty či koláče. Samozrejmosťou bolo aj mletie strúhanky či výroba domácich rezancov. Pečenie, varenie a zaváranie patrili k bežným povinnostiam gazdinky a vykonávali sa vo voľnom čase. Keď ženy neboli v práci, vyrábali si zásoby na zimu.
Keď sa ženy vo voľnom čase stretávali so susedkami či kamarátkami, často si vymieňali užitočné rady a tipy ohľadom domácnosti. Bežnou súčasťou týchto stretnutí bolo aj zdieľanie receptov, ktoré si vtedy zapisovali ručne na papier. Takmer v každej domácnosti mala žena zošit s pevnými doskami, do ktorého si perom alebo ceruzkou zapisovala osvedčené recepty od mamičky, babičky, susediek či priateliek. Často si ich tiež opísala alebo vystrihla z dámskych časopisov a starostlivo nalepila.
Obľúbené návštevy u kaderníčok
Voľného času, keď ženy len tak nečinne sedeli, bolo veľmi málo. Aj pri návšteve kaderníčky si našli spôsob, ako ho využiť – napríklad si pri čakaní na úpravu vlasov plietli alebo listovali v ženských časopisoch, ako boli Vlasta, Žena a móda, Burda, Kvety či humoristický Dikobraz. Na tejto návšteve sa mohli aj porozprávať a kaderníčka im uvarila aj typického „turka do skla“. Keď sedeli s hlavou pod sušiakom, museli čakať dlhší čas, čo im aspoň na chvíľu umožnilo oddýchnuť si.
Televízia sa väčšinou sledovala až vo večerných hodinách, keďže cez deň na to jednoducho nebol čas. V 80. rokoch sa objavili programy určené ženám, ktoré im napríklad umožňovali cvičiť aerobik, a to v typickom športovom oblečení. Pre ženy, ktoré dbali na svoj vzhľad, sa tak stal tento domáci tréning obľúbeným rituálom.
Voľný čas v prírode
Ak nebola pracovná sobota, víkend patril výletom na chatu. Obyvatelia miest si zbalili veci a vyrazili do prírody, kde mali svoje miesto – často aj so záhradkou, ktorá slúžila na pestovanie rôznych plodín. Pobyt na chate sprevádzali rôzne aktivity, ako cyklistika, rybolov, kúpanie v rieke či jazere a večerné posedenie pri ohni s priateľmi. Deti mali dostatok priestoru na pohyb a domov sa často vracali až večer, keď už na stole bola večera.
Ženy, ktoré nevlastnili chatu, si vážili, keď im podniky ako odmenu za dobrú prácu poskytli pobyty v ozdravovniach alebo organizovali výlety za kultúrou, napríklad do divadla.
Neohlásené návštevy
Ženy trávili voľný čas aj absolvovaním návštev. Stretnutia sa zvyčajne konali aj s manželskými partnermi, takže rodinné, susedské či priateľské návštevy boli bežnou súčasťou každodenného života – a to často bez ohlásenia! Bolo úplne normálne, že cez víkend či podvečer niekto nečakane zazvonil, jednoducho sa rozhodol stráviť čas v spoločnosti známych. Hostiteľa sa patrilo vždy pozvať ďalej a ponúknuť nejaké občerstvenie.