Naše platy patria k najnižším, no čo sa týka výdavkov na za jedlo a potraviny, tak na ne vynakladajú Slováci najviac zo svojho rodinného rozpočtu. Ceny potravín na Slovensku neustále rastú, čo sa výrazne odráža na výdavkoch domácností. Aktuálne Slováci míňajú na jedlo až 20 % zo svojich mesačných príjmov, čo je najviac spomedzi krajín Európskej únie.
Naopak, v Nemecku, kde sú príjmy vyššie a konkurencia v maloobchode silnejšia, tvoria výdavky na potraviny len 11,8 % rodinného rozpočtu. Situácia na Slovensku je však odlišná. Na rast cien vplýva nielen inflácia, ale aj vysoké daňové zaťaženie. Výsledkom je, že potraviny tvoria výraznú časť mesačných výdavkov, čo pre mnohé domácnosti znamená obmedzenie iných nevyhnutných potrieb.
Prečo platíme za potraviny viac ako iné krajiny?
Jedným z hlavných faktorov je vysoká inflácia, ktorá v rokoch 2022 a 2023 patrila medzi najvyššie v EÚ. Potraviny na Slovensku sú oproti priemeru únie drahšie, pričom v porovnaní s Českom sú ceny vyššie približne o 7 %, v porovnaní s Maďarskom o 5 % a oproti Poľsku až o 27 %. Okrem inflácie sa na vysokých cenách podieľa aj vyššie daňové zaťaženie. Od budúceho roka sa základná sadzba DPH zvýši z 20 % na 23 %, čo znamená ďalšie zdražovanie. Aj keď štát plánuje znížiť DPH na základné potraviny na 5 %, aktuálne sa to týka len veľmi úzkeho zoznamu produktov.
Ďalším dôvodom vysokých cien je rastúca cena energií a palív, ktorá ovplyvňuje logistiku aj samotnú výrobu potravín. Na trhu navyše chýba dostatočne silná konkurencia, ktorá by mohla tlačiť ceny nadol.
Rastúce ceny a ich vplyv na domácnosti
Zvýšené výdavky na potraviny najviac zasahujú nízkopríjmové domácnosti. Ako uvádza Karierainfo.sk, podľa štatistík si až 18 % Slovákov nemôže dovoliť plnohodnotný obed každý druhý deň. Tento problém sa týka najmä seniorov, osamelých rodičov s deťmi a rodín s viacerými deťmi. Napriek tomu však Slovensko patrí medzi krajiny s vysokým plytvaním potravinami. Každý Slovák vyhodí ročne priemerne 99 kg potravín, pričom až 67 % tohto odpadu pochádza priamo z domácností.
Častým dôvodom plytvania je nakupovanie vo veľkých množstvách bez jasného plánu. Mnohé domácnosti nakupujú viac, než dokážu skonzumovať, čo vedie k vyhadzovaniu potravín po dátume spotreby. Tento trend je nielen ekonomicky neefektívny, ale aj ekologicky škodlivý, keďže potravinový odpad prispieva k tvorbe skleníkových plynov.
Čo môžeme očakávať v roku 2025?
Ceny potravín budú pravdepodobne ďalej rásť, a to najmä pre zvýšenie základnej sadzby DPH a pokračujúcu ekonomickú neistotu. Analytici predpokladajú, že ani miernejšia inflácia nebude schopná vykompenzovať celkové zdražovanie. Slovenské domácnosti sa tak budú musieť ešte viac prispôsobiť rastúcim cenám a hľadať spôsoby, ako efektívne hospodáriť so svojimi príjmami.
Ako ušetriť na potravinách?
Znižovanie výdavkov na potraviny je možné najmä vďaka lepšiemu plánovaniu nákupov. Efektívnym riešením je vyhýbanie sa impulzívnym nákupom, využívanie zliav a vernostných programov či nakupovanie sezónnych a lokálnych potravín. Dôležitým faktorom je aj minimalizácia plytvania, pretože správne skladovanie a konzumácia potravín včas môžu domácnostiam ušetriť desiatky eur mesačne.