Niektorí poslanci koaličných strán sa snažili na Výbore Národnej rady pre obranu a bezpečnosť ovplyvňovať policajtov v súvislosti s vyšetrovaním darovania vojenského majetku Ukrajine. Tvrdí to opozícia. Zákonodarca za Smer Tibor Gašpar povedal, že od polície žiadali len informácie, v ako stave je tento prípad.
Podpredseda výboru Gábor Grendel z hnutia Slovensko tvrdí, že na zasadnutí zaregistroval tlak koaličného poslanca Tibora Gašpara na vyšetrovací tím. „Nebudem zachádzať úplne do podrobností, ale bolo to na spôsob poučovania, koľko a akých členov by mal mať vyšetrovací tím, ako rýchlo by mal konať, prečo už nie sú začaté iné trestné stíhania a podobne. Vyzeralo to ako na porade policajného prezidenta,“ uviedol Grendel.
Jeho slová potvrdil aj Juraj Krúpa z SaS. „Zo strany niektorých koaličných predstaviteľov tam bol vyslovene urobený až nátlak na šéfa Úradu boja proti organizovanej kriminalite a na poverenú policajnú prezidentku,“ povedal.
Gašpar pritom po rokovaní výboru hovoril, že na výbore v súlade s právomocami žiadali od orgánov činných v trestnom konaní odpovede, v akom stave je prípad. Zároveň dodal, že vyšetrovací tím Darca, ktorý od novembra rieši podozrenia z protiprávneho konania v súvislosti s darovaním slovenskej vojenskej techniky na Ukrajinu v minulom volebnom období, zatiaľ začal jedno trestné stíhanie.
Polícia sa opiera o správu NKÚ
Podnetom na zriadenie vyšetrovacieho tímu bola správa Najvyššieho kontrolného úradu. Ten vo svojich zisteniach uviedol, že Slovensko darovalo Ukrajine od vypuknutia ruskej agresie majetok v hodnote takmer 700 miliónov eur.
Kontrola ukázala nezrovnalosti v údajoch o darovanom majetku vykazovaných rezortom obrany a generálnym štábom. Zároveň zistili rozdiel medzi tým, akú pomoc schválila vláda a v akej hodnote nakoniec Kyjevu majetok darovala.
Nezaradený poslanec Ľubomír Galko po výbore uviedol, že koalícia sa snaží otvorením tejto témy len odpútať pozornosť. „Darovanie techniky bolo morálne, správne, v súlade so zákonom. Som presvedčený, že Najvyšší kontrolný úrad nemal všetky podklady z ministerstva obrany, ktoré mal mať, že vychádzal len z tých informácií, ktoré dostal,“ povedal Galko.
Problémom je najmä darovaná munícia
To po rokovaní výboru potvrdil aj šéf NKÚ Ľubomír Andrassy. Zároveň však poukázal na to, že rezort obrany za viac ako deväť miliónov eur obstaral muníciu zo dňa na deň a hneď ju daroval. Zákon o rozpočtových pravidlách pritom takýto postup podľa Andrassyho neumožňoval.
Kontrolované subjekty, teda rezort obrany, kontrolórom nevedeli preukázať, či daná munícia je naozaj tou, ktorá bola vyradená z majetku armády pred niekoľkými rokmi. „Čo je ale dôležité, tá munícia nespĺňala žiadne bezpečnostné, technické normy, ktoré platili v roku 2022 a použitie tejto munície mohlo ohroziť zdravie a životy nielen slovenských, ale aj tých zahraničných vojakov,“ povedal predseda NKÚ.
Bývalý minister obrany a líder mimoparlamentnej strany Demokrati Jaroslav Naď akékoľvek obvinenia voči sebe či vláde, v ktorej pôsobil, odmieta. „Nespáchali sme žiaden trestný čin, nekonali sme nemorálne, urobili sme všetko tak, ako sme urobiť mali,“ reagoval.
Práve vo veci nákupu munície si podľa Gašpara uplatnil právo dozorovať ju europrokurátor Juraj Novocký.