Štátne dlhopisy IDÚ NA DRAČKU. Minister financií urobil DÔLEŽITÉ ROZHODNUTIE!

Kamenický dlhopisy
Minister financií Ladislav Kamenický si prišiel štátne dlhopisy pre občanov kúpiť ako prvý. Zdroj: TASR/Dano Veselský
Reklama

Len počas prvého dňa predaja štátnych dlhopisov určených bežným občanom sa predali dlhopisy v hodnote 263 miliónov eur. Informovala o tom Agentúra pre riadenie dlhu a likvidity. Štát preto zvýšil ich ponuku.

„Prebehlo to veľmi rýchlo, sám som bol prekvapený. Dokonca ja som ešte ako ústavný činiteľ a minister musel vypĺňať jeden dotazník navyše, čo bežne ľudia nemusia. Napriek tomu to trvalo možno 3 – 4 minútky,“ zhodnotil v pondelok nákup štátnych dlhopisov minister financií Ladislav Kamenický, keď si ich ako prvý zaobstaral v banke.

Zvýšili objem ponúkaných dlhopisov

Minister síce prognózoval, že o dlhopisy bude záujem, ale zrejme netušil, že len za jeden deň sa vypredá viac ako polovica z ich plánovanej hodnoty v objeme 400 miliónov. „Už v prvých hodinách predaja bol zaznamenaný veľký záujem občanov o kúpu dlhopisov pre ľudí,“ povedal riaditeľ agentúry ARDAL Daniel Bytčánek.

Preto rozhodli o zväčšení hodnoty ponúkaných dlhopisov o ďalších sto miliónov na celkovo pol miliardy eur. Túto možnosť pritom mali už vopred pripravenú pre prípad, že medzi Slovákmi vyvolajú záujem.

Ľudia preferujú kratšiu termínovanosť

Štát ponúka dva typy dlhopisov – Investor a Patriot. Prvý má splatnosť dva roky a banky ho v pondelok predali v celkovej sume 140 miliónov eur. Druhý má splatnosť štyri roky a za ten Slováci zaplatili za jeden deň 123 miliónov eur.

Úročenie je vo výške troch percent a 3,3 percenta. Znamená to, že keď si klient kúpi dlhopis Investor za tisíc eur, za dva roky na ňom zarobí 60 eur, alebo 30 eur za každý rok. V prípade Patriota je to 33 eur každý rok, čiže za štvorročné obdobie je to celkovo 132 eur.

Ide pritom o čistý výnos bez daní, odvodov či poplatkov. Ľudia si môžu dlhopisy kúpiť v násobkoch spomínanej minimálnej sumy tisíc eur.

Nákupy len v banke

Minister financií už viackrát upozorňoval, že Slováci si môžu dlhopisy kúpiť len v bankách. Dôvodom je to, že sa objavili viacerí podvodníci, ktorí ich ponúkali pri podomovom predaji.

Dohodu so štátom o ich predaji má len päť komerčných bánk. Sú to ČSOB, Slovenská sporiteľňa, Tatra banka, UniCredit Bank a Všeobecná úverová banka. Časovo je možnosť prvého nákupu ohraničená na marec. Zatiaľ to však vyzerá tak, že to bude skôr do vypredania stanovenej emisie 500 miliónov eur.

Opozícia hovorí o nevýhodnosti pre štát

Štátne dlhopisy určené bežným občanom sa podľa KDH predávajú za úrok, ktorý je pre štát nevýhodný. Opozičná strana tvrdí, že Slovensko sa môže dostať na grécku cestu bankrotu.

„Tieto dlhopisy sa predávajú za úrok, ktorý je pre štát nevýhodný. Ak by chcel si štát požičať peniaze skutočne na konsolidáciu, tak by si ich mohol požičať iným spôsobom lacnejšie. Pokladáme to trošku za taký marketingový nástroj,“ uviedol poslanec Národnej rady Jozef Hajko.

Zároveň poukázal na to, že dlhopisy si v čase konsolidácie môžu dovoliť predovšetkým majetnejší občania. „Majetnejší si ich nakúpia a kto ich bude splácať o dva-štyri roky? Budú ich splácať všetci ľudia,“ uzavrel poslanec.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Ekonomika a biznis