Opoziční poslanci v srbskom parlamente v utorok zapálili dymovnice na protest proti tomu, že vláda premiéra Miloša Vučeviča predložila na prerokovanie desiatky zákonov, aj keď je vo funkcii demisie. Podporili aj študentské protesty, ktoré v krajine vypukli ako reakcia na minuloročnú tragédiu v Novom Sade. Predsedníčka parlamentu Ana Brnabičová tvrdí, že v súvislosti s incidentom v parlamente trpia tri poslankyne zdravotnými problémami.
Protestné hnutie vedené štrajkujúcimi vysokoškolskými študentmi vyvolalo tragédiu v meste Novi Sad, kde 1. novembra minulého roka pri páde betónovej konštrukcie pred nádražím zahynulo pätnásť ľudí. Organizátori obviňujú vládu z korupcie a nepotizmu, čo podľa nich spôsobilo nekvalitnú stavebnú prácu na nedávno zrekonštruovanej streche, píše portál idnes.cz.
Vláda obvinenia odmieta, no v súvislosti s nešťastím 28. januára premiér Vučević rezignoval. Parlament jeho rezignáciu ešte formálne neakceptoval a kabinet tak pokračuje v riadení v takzvanom technickom mandáte. Podľa srbského ústavy to znamená, že kabinet nesmie navrhovať parlamentu nové zákony.
Incident s dymovnicami sa odohral po tom, čo poslanci vládnej koalície schválili program schôdze so 62 bodmi. Opozícia tvrdí, že na rokovanie by sa malo dostať iba prijatie demisie vlády premiéra Vučeviča a tiež novela zákona o vysokých školách, ktorá vychádza v ústrety niektorým požiadavkám protestujúcich študentov.
Jedna poslankyňa bojuje o život
Dym v budove spustil protipožiarne zariadenie, v sále lietali vajcia a fľaše s vodou, informovala stanica N1. Podľa predsedníčky zhromaždenia Any Brnabičovej majú zdravotné problémy tri vládne poslankyne. Uviedla tiež, že opozícia sa chce v Srbsku uchopiť moci pomocou násilia.
„Poslankyňa Jasmina Obradovićová utrpela mozgovú príhodu, keď na ňu opoziční poslanci hodili zábleskový granát. Je v ohrození života,“ povedala s tým, že iná zákonodarkyňa utrpela vážne zranenia, keď ju zábleskový granát zasiahol do hlavy. Tretia poslankyňa, ktorá je v ôsmom mesiaci tehotenstva, sa necítila dobre, dodala Brnabičová podľa agentúry Beta.
Tvrdenia Brnabičovej, ktorá je loajálnou spojenkyňou prezidenta Vučiča, nebolo možné overiť. Opozícia, odkazujúc na videá zo sály, tvrdí, že v najmenej jednom prípade zasiahol poslankyňu predmet hodený z priestoru, kde zasadajú vládni zákonodarcovia.
Protestujú kvôli vláde
Okrem zapálenia dymovníc opozícia v rokovacej sále rozvinula transparenty, na ktorých vyjadrovala podporu študentom a vyzývala na „pád režimu“ prezidenta Aleksandra Vučiča, ktorý je kľúčovou postavou na srbskom politickom poli.
Vučić a jeho SNS sú pri moci v Srbsku od roku 2012. Najnovšie protesty vyvolané tragédiou v Novom Sade odrážajú širšiu nespokojnosť s prezidentom a jeho vládou, ktorú časť spoločnosti vníma ako čoraz autoritárskejšiu a korupciou postihnutú.
Masové demonštrácie sa v nedávnej minulosti konali v Srbsku aj v súvislosti s plánovanou ťažbou líthia v krajine alebo po dvoch hromadných vraždách, ktoré si pred dvoma rokmi vyžiadali devätnásť obetí.
Srbski parlament. Protest, dim prerivanje, cel kaos. Predsednica parlamenta Ana Brnabić pravi, da se Srbija ne sme ustaviti in nadaljuje zasedanje. #Srbija #Serbia #Beograd @rtvslo pic.twitter.com/45C3IMNowi
— Boštjan Anžin (@BostjanAnzin) March 4, 2025