Vládou schválený návrh okrem iného upravuje opatrenia na trhu práce, ktoré by podľa rezortu mali zlepšiť integráciu najzraniteľnejších osôb na trh práce.
Dávka v hmotnej núdzi pre jednotlivca činí od januára tohto roka výšku 86,50 eura. Aj o túto čiastku ale môže nezamestnaný prísť, pokiaľ bude zámerne odmietať pracovné ponuky, s ktorými mu pomáha príslušný úrad práce.
Rozšírenie pôsobnosti úradu práce
V stredu schválila vláda novelu ministra práce Erika Tomáša, ktorá klepne po prstoch nepracujúcim, ktorí sa nehrnú do hľadania zamestnania.
Zákon tiež rozširuje pôsobnosť úradu práce, sociálnych vecí a rodiny o sprostredkovanie vhodného zamestnania osobe v hmotnej núdzi, či prináša zvýhodnené posudzovanie príjmu z pracovného pomeru alebo obdobného pracovného vzťahu po dobu šiestich mesiacov pre tých členov domácnosti, ktorí nastúpia do zamestnania.
„Cieľom návrhu zákona je úprava právneho rámca poskytovania služieb zamestnanosti úradom práce, sociálnych vecí a rodiny zabezpečením činností zameraných na vyhľadávanie pracovného miesta a ponuku vhodného zamestnania s cieľom sprostredkovania zamestnania osobám, ktoré sú členom domácnosti, ktorej sa poskytuje pomoc v hmotnej núdzi,“ tvrdí rezort práce, sociálnych vecí a rodiny SR v dôvodovej správe k materiálu.
Z údajov rezortu práce vyplýva, že v januári 2025 bola priemerná nezamestnanosť na Slovensku na úrovni 5,09 percent, pričom bez práce bolo viac než 166-tisíc uchádzačov. Najvyššiu mieru nezamestnanosti evidujú smerom na východ krajiny, v Košickom kraji 6,71 percent a v Prešovskom kraji až 8,12 percent.
Z regionálneho hľadiska je na tom najhoršie Rimavská Sobota, kde oproti decembru 2024 stúpol počet ľudí bez práce o 3,4 percentá na hodnoty 13,68 percent.
Zlepšenie integrácie najzraniteľnejších osôb
Vládou schválený návrh okrem iného upravuje opatrenia na trhu práce, ktoré by podľa rezortu mali zlepšiť integráciu najzraniteľnejších osôb na trh práce, najmä dlhodobo nezamestnaných a osôb s nízkou kvalifikáciou.
K ďalším opatreniam schváleného návrhu patrí vyňatie daňového bonusu a zamestnaneckej prémie z okruhu príjmov na účely pomoci v hmotnej núdzi, rozšírenie možnosti vykonávania menších obecných služieb aj mimo územia obce, ktorej je člen domácnosti obyvateľom.
Novela prináša aj odstupňovanie sumy aktivačného príspevku na tri úrovne podľa miery aktivácie a opätovné zavedenie možnosti vzniku nároku na aktivačný príspevok aj pre zamestnaných.
Výhrady mala Konfederácia odborových zväzov
Minister práce Erik Tomáš po rokovaní vlády pripomenul, že základný princíp navrhovanej novely spočíva v tom, že každý človek, ktorý môže pracovať, má pracovať.
„Každý človek, ktorý má zdravé ruky a nohy a nič mu nebráni v práci, by mal pracovať. Podľa návrhu zákona pokiaľ poberateľ dávky v hmotnej núdzi odmietne vhodnú pracovnú ponuku od úradu práce, a pritom mu nič nebráni pracovať, príde v takom prípade o dávku v hmotnej núdzi, respektíve mu bude krátená,“ uviedol Tomáš.
Doplnil, že v zákone mysleli aj na poberateľov dávky s exekúciami. Ak prijmú vhodnú pracovnú ponuku, ostane im prvé dva mesiace dávka v hmotnej núdzi v plnej výške, po dvoch mesiacoch sa bude postupne znižovať.
Šéf rezortu práce pripomenul, že s návrhom novely zákona, ktorý v stredu schválila vláda, súhlasili takmer všetci sociálni partneri v rámci tripartity. Výhrady mala Konfederácia odborových zväzov (KOZ) SR.