Firmy aj americké ministerstvo poľnohospodárstva hľadá alternatívy, ako nepriaznivú situáciu aspoň čiastočne vyriešiť.
Spojené štáty americké zvádzajú niekoľko mesiacov neľahký boj s nedostatkom vajec. Zákazníci to badajú na cene, ktorá citeľne vystrelila nahor.
Potrebuje doviezť desiatky miliónov kusov vajec
Podľa agentúry Bloomberg sa oproti roku 2019 zdvihla cena o približne 500 percent. Spôsobila to okrem iného vtáčia chrípka či stúpajúce náklady na prevádzku a krmivo pre nosnice.
Firmy aj americké ministerstvo poľnohospodárstva hľadá alternatívy, ako nepriaznivú situáciu aspoň čiastočne vyriešiť. Po potenciálnych dodávateľoch sa pozerajú naprieč celým svetom, vrátane Poľska, Francúzska či Indonézie.
Bloomberg dodáva, že Spojené štáty americké potrebujú v nadchádzajúcich dvoch mesiacoch doviezť 70 až 100 miliónov vajec. Iba tak je možné pokryť dopyt, ktorý v USA dlhodobo dosahuje obrovské čísla.
V USA sa zvýšila priemerná cena jedného tucta vajec do konca roku 2024 na hodnotu 4,15 dolára (3,80 eur, čo vychádza približne na 31 centov na kus), čo je dvojnásobok ceny z leta 2023.
Ekonómovia v najbližšej dobe neočakávajú rapídne zníženie cien nedostatkovej komodity. „Ceny vajec sú teraz v úplne neznámej oblasti,“ tvrdí profesor na syrakuskej univerzite Patrick Penfield.
Údaje indexu spotrebiteľských cien hovoria, že priemerná maloobchodná cena vajec sa medzi decembrom 2023 a decembrom 2024 zvýšila o 37 percent.
Európska únia zrejme nepodá pomocnú ruku
Za nedostatok vajec v reťazcoch môžu následky vtáčej chrípky, kvôli ktorej sa museli vybiť milióny kusov hydiny. Podľa pozorovateľov z odboru je súčasná epidémia vtáčej chrípky pravdepodobne najhoršia, akú Spojené štáty kedy zažili.
Od roku 2022, kedy bol vírus prvýkrát zistený v amerických chovoch, uhynulo alebo muselo byť utratených približne 110 miliónov nosníc. Od polovice októbra bolo zlikvidovaných asi 36 miliónov operencov, čo zodpovedá takmer 10 percentám populácie nosníc v krajine.
Americká snaha o obrovský dovoz vajec zo zahraničia ale naráža na množstvo komplikácií. Transport je v prvom rade náročný, okrem iného aj kvôli ich krehkosti a obmedzenej trvanlivosti. Obchod so živočíšnymi produktmi navyše podlieha prísnejším reguláciám ako v prípade obilí či cukru.
Pomoc od Európskej únie ale neprichádza príliš do úvahy. Dostupné dáta ukazujú, že veľkoobchodné ceny vajec sa na území Európskej únie dostali na dvojročné maximá.
S nedostatkom vajec sa borí napríklad Francúzsko, podobne je to aj v prípade Španielska, ktoré sa zdráha s vajcami obchodovať kvôli prísnym certifikáciám. Do amerického exportu sa príliš nehrnie ani Poľsko, ktoré by radšej uvítalo export vaječných produktov.
„Informovali sme americkú stranu, že určité možnosti síce sú, ale nie sú príliš významné. Radšej by sme vypomohli so spracovanými vaječnými produktmi,“ uviedla pre Bloomberg Katarzyna Gawrońská z poľského združenia pre chov hydiny.
Dodala, že Poľsko má k dispozícii iba certifikáty na predaj vajec, ktoré sú v USA určené na ďalšie spracovanie. Poľsku teda chýbajú potrebné certifikáty na predaj poľských vajec v americkom maloobchode.
Lokálny charakter
USA nenájdu oporu ani v Turecku. Hoci do konca júla avizuje doviezť asi 15-tisíc ton vajec, krajinu ale rovnako sužuje vtáčia chrípka, ktorá tieto zámery ohrozuje. Tureckí obchodníci sa preto teraz zameriavajú najmä na uspokojenie domáceho dopytu, export je pre väčšinu obchodníkov až na druhom mieste.
Ani Indonézia sa do možného výhodného obchodu s touto komoditou neponáhľa. Predstavitelia ázijskej ekonomiky ale sľúbili, že sa do USA pokúsia vyviezť asi 1,6 milióna vajec mesačne.
Analytika Rabobank Nan-Dirka Mulder tvrdí, že momentálna situácia je len ťažkým riešením. Len tri percentá svetovej produkcie vajec sú totiž predmetom medzinárodného obchodu.
„Celé odvetvie má veľmi lokálny charakter. Zmeny, ktoré vyžadujú Spojené štáty, nie sú v tak krátkodobom horizonte jednoducho možné,“ uzatvára odborník.