V piatok sa vo vyše 40 miestach na Slovensku konali protesty pod názvom Slovensko je Európa. Ľudia prišli vyjadriť nespokojnosť s vládou Roberta Fica.
- AKTUALIZOVANÉ: 7.3.2025, 20:01
Vo vyše 40 miestach na Slovensku sa v piatok 7. marca konali protesty pod názvom Slovensko je Európa. Ako informuje portál SME, davy ľudí prišli na námestia vyjadriť nespokojnosť s vládou Roberta Fica, ktorý sa stavia kriticky voči Európskej únii a NATO.
Hrdí a rozhodní Európania
Organizátori sa domnievajú, že smerujeme k izolácii krajiny. Okrem Bratislavy sa zhromaždili ľudia v Košiciach, Nitre, Čadci, Poprade, Žiline, Považskej Bystrici, Nových Zámkoch, Martine, Komárne, ale tiež v Banskej Bystrici, dodávajú tvnoviny.sk.
Okrem iniciatívy Mier Ukrajine majú protesty v ďalších mestách pod záštitou rôzne iniciatívy, ako aj politické strany. V Leviciach, Partizánskom, Prešove, Trenčíne, Trnave organizuje zhromaždenia mimoparlamentná strana Demokrati.
V hlavnom meste organizátori natiahli na pódiu ostnatý drôt, čím chceli symbolicky naznačiť, že súčasná vláda sa pokúša o izoláciu Slovenska.
„O osude našej krajiny budeme rozhodovať my, hrdí a rozhodní Európania,“ znie z úst organizátorov.
Reagovali tak na výroky Kaliňákovcov, keď minister obrany tvrdil, že „Rus raz odíde“ a Erik Kaliňák v tohtotýždňových vyjadreniach hovoril, že by Rusko bolo oveľa spoľahlivejším susedom než Ukrajina.
Oslovení účastníci deklarujú odstúpenie Ficovej vlády a nástup takej, ktorá jasne stanovuje smerovanie Slovenska smerom na Západ.
„Som tu, pretože nechcem zažiť to čo som zažívala pred 89. Narodila som sa v 68., viem, čo som prežila,” dodáva jedna z rečníčok Janette Švanygová.
Slovensko je Európa
Na pódiu sa rozhodol vystúpiť s prejavom aj slovenský filmový režisér Peter Bebjak. „Je to už rok a pol, čo vláda nenávidí polku svojich občanov,“ tvrdí.
Podľa režiséra udalosti uplynulých mesiacov v Amerike odhaľujú nesmiernu krehkosť demokracie. „Niekedy už možno máme pocit, že všetko stráca zmysel, potrebujeme, aby sa stalo niečo výnimočné, potrebujeme nádej. Pozrite sa okolo seba – my sme nádej.“
Dav v Bratislave skandoval aj „Slovensko je Európa,“ či „Slovensko si nedáme.“
Organizátori apelujú na obranu Slovenska aj Európy. „Z tohto námestia vyšleme jasnú a hlasnú správu k našim spojencom, k lídrom novej Európy, ktorí navyšujú vojenskú pomoc ukrajinským obrancom.“
Dav ocenil Ficovu podporu Ukrajiny na samite, avšak podľa nich robí zo Slovenska nefunkčnú krajinu. Opozíciu upozornili, aby začala pracovať a nezaoberala sa témami, ktoré nie sú v súčasnosti dôležité.
Podľa informácií postupne klesá počet účastníkov na zhromaždení. V hlavnom meste sa piatkového protestu zúčastnilo odhadom 9 až 11-tisíc ľudí.
Napriek tomu sú niektorí protestujúci súdržní a pokračujú v účasti aj naďalej. „Ja sem chodím od začiatku, aby Fico odstúpil a už tu neotravoval,” hovorí jeden z protestujúcich. „To sa nachodíš,” odvetil mu kamarát. „Čo iné mi ostáva,” dodal na margo.
V dave nechýbali transparenty
Na pódiu zneli aj slová za študentov. „Chceme, aby bola naša krajina moderná, vzdelaná a slobodná… Sme potomkovia účastníkov Nežnej revolúcie. Dnes nám chcú slobodu opäť vziať a teraz je rad na nás, aby sme prebrali štafetu po našich rodičoch,“ číta Kiara Miškovská.
„Nie sme ticho a nebudeme ticho,“ dodáva.
Zástupcovia študentov vyzývajú ďalších spolužiakov, aby neboli ľahostajní k udalostiam a pridali sa k nim. Podľa nich má predseda vlády Robert Fico strach z mladých ľudí, pretože nemajú obavy vyjadriť svoje postoje. Školstvo sa aktuálne nachádza v katastrofálnom stave, tvrdia.
V dave nechýbali transparenty, na niektorých prirovnávajú Fica k Jozefovi Tisovi, na inom sa objavila hymna Slovenska.
„Ficko sluha krvavého pána,“ stojí na jednom z transparentov. Okrem toho protestujúci držali v rukách vlajku Slovenska, Európskej únie či severoatlantickej aliancie.
V Bratislave na záver zhromaždenia organizátori rovnako vyzvali opozíciu. „Vážení opoziční poslanci a poslankyne, vyzývame vás, začnite pracovať pre túto krajinu. Budíček,“ povedala Viera Dubačová.
Menovite sa obrátila na troch rebelujúcich poslancov koalície Jána Ferenčáka, Samuel Migaľa a Radomíra Šalitroša a žiada ich, aby prešli na „správnu stranu histórie“.
Následne zakončili zhromaždenie hymnami Európskej únie a Slovenskej republiky a pozvali účastníkov na ďalší protest, ktorý sa uskutoční o dva týždne v piatok, 21. marca.
Slováci protestovali aj v zahraničí
V Košiciach vyslovilo nespokojnosť s politickou situáciou na Slovensku okolo 5-tisíc obyvateľov. Medzi rečníkmi bola aj bývalá novinárka Zuzana Petková, ktorá je riaditeľkou Nadácie Zastavme korupciu, ktorá sa venuje odkrývaniu dôležitých korupčných káuz, dodávajú Aktuality.
„Korupcia okráda náš štát o státisíce. Pán Fico, hovoríte, že ste vlastenec. Čo je vlastenecké na okrádaní štátu? Parlament je v kríze, nezasada, no oni si delia fleky.“
V Žiline sa zišlo približne 3-tisíc protestujúcich, v Trenčíne odhadli aktuálnu situáciu na 1-tisíc ľudí, v Piešťanoch prišlo vyjadriť nesúhlas okolo 700 ľudí, v Lučenci sa zišlo približne 400 ľudí, v Senici zhruba 300 obyvateľov, v Čadci, podobne ako v iných mestách evidovali pokles, sa zúčastnilo približne 150 ľudí.
Slováci ukázali súdržnosť aj za našimi hranicami. V Amsterdame sa zišlo okolo 70 ľudí, v dánskej Kodani 50 protestujúcich, v Štokholme približne 40 ľudí, stovka Slovákov protestovala aj v Bruseli či v Prahe a približne 30 ľudí v Londýne.