Plzeň sa stala svedkom veľkolepého pohrebu, keď sa rozlúčili s Antonínom Alešom, principálom jedného z najznámejších cirkusov v strednej Európe – cirkusu Aleš. Na poslednej ceste ho sprevádzal konský štvorzáprah, čo ešte umocnilo výnimočnosť tejto udalosti. Cirkus Aleš je symbolom tradície, ktorá zanechala nezmazateľnú stopu v kultúre a umení regiónu.
V Plzni sa v utorok rozlúčili s Antonínom Alešom, principálom známeho československého cirkusu Aleš, ktorý podľahol zákernej chorobe. Zomrel v kruhu svojej rodiny. Väčšinu svojho života strávil na Slovensku, kde jeho cirkus pravidelne vystupoval. Píše Blesk.cz.
Rodina pripravila pre zosnulého veľkolepý pohreb, ktorý sa odhadol na viac než milión korún. Samotná cena rakvy, ktorá je najdrahšou na českom trhu, dosiahla približne 150 tisíc korún (približne 6000 eur). Okrem množstva kvetov a vencov, ktorých bolo viac ako dvesto, prišiel pohrebný kočiar, ktorý je viac ako sto rokov starý. Sledovanie obradov prebiehalo na veľkoplošnej obrazovke vonku, kde sa prítomní mohli pozrieť na poslednú rozlúčku s principálom.
Smútočný sprievod sa presunul k novej, impozantnej hrobke, ktorá bola postavená za štyri milióny korún (160 tisíc eur) a nachádza sa na prestížnom mieste na cintoríne vedľa hrobu významného purkmistra Plzne z konca 19. storočia. Hrobka je kombináciou čiernej, švajčiarskej žuly a svetlého viscountu, čo je prírodný žulový kameň. Je hlboká tri metre. Po uložení rakvy do hrobky vyletelo päť bielych holubov, ktorí symbolizovali odlet zosnulého do neba. Cirkus Aleš, ktorý Antonín Aleš so svojou rodinou udržal a rozvíjal, má svoju tradíciu až 145 rokov.
Tento rodinný podnik bol založený už v roku 1880 jeho predkom Janom Alešom, bratom slávneho českého maliara Mikoláša Alša. Cirkus viedol cez všetky generácie, pričom Antonín Aleš začínal ako pracovník, neskôr sa stal riaditeľom a prešiel si všetkými možnými úlohami, od klauna a žongléra až po krotiteľa šeliem. Najväčšiu slávu však dosiahol vďaka svojej vášni pre kone, ktoré sa stali neoddeliteľnou súčasťou jeho vystúpení. Na svojej poslednej ceste ho tieto krásne zvieratá odprevadili až do hrobu.