Mozgová príhoda ročne postihne 17-tisíc Slovákov. Podľa štúdie TÚTO krvnú skupinu ohrozuje mŕtvica najviac

mŕtvica-srdce
Ilustračné foto, Zdroj: Freepik/freepik, Drazen Zigic
Reklama

Hoci je liečba čoraz dostupnejšia, príčinou mozgových príhod je absencia vedomostí o jej príznakoch.

Podľa nedávno zrealizovaného výskumu vyplýva, že ľudia, ktorí majú krvnú skupinu typu A, majú väčšiu pravdepodobnosť mŕtvice pred dosiahnutím veku 60 rokov v porovnaní s ľuďmi s inými krvnými skupinami, informuje Science Alert.

Dáta Slovenskej lekárskej spoločnosti hovoria o neustálom pribúdaní ľudí, ktorých postihne počas života mozgová príhoda. Na Slovensku sa ročne vyskytne u približne 17-tisíc pacientov.

Hoci je liečba čoraz dostupnejšia, príčinou mozgových príhod je absencia vedomostí o jej príznakoch. V akútnom štádiu sa podarí zachytiť len u 11 percent pacientov. Pri mŕtvici je rozhodujúcim faktorom čas, ale Slováci vyhľadávajú lekársku pomoc príliš neskoro.

Faktory zrážania krvi

V štúdii publikovanej v roku 2022 výskumníci odhalili jasný vzťah medzi génom pre podskupinu A1 a raným nástupom mŕtvice. Krvné skupiny totiž opisujú bohatú škálu chemikálií zobrazených na povrchu našich červených krviniek.

Výskumníci zhromaždili údaje zo 48 genetických štúdií, ktoré zahŕňali vzorku zhruba 17-tisíc ľudí po prekonaní mŕtvice a takmer 600-tisíc kontrolných subjektov bez nej. Všetci účastníci boli vo veku od 18 do 59 rokov.

Výskumu sa zúčastnili ľudia všetkých známych skupín ako A, B, AB, alebo O. Prehľadávanie v celom genóme odhalilo dve miesta silne spojené so skorším rizikom mŕtvice. Jeden sa zhodoval s miestom, kde sedia gény pre krvnú skupinu.

Druhá analýza špecifických typov génov krvnej skupiny potom zistila, že ľudia s krvnou skupinou A mali o 16 percent vyššiu šancu na mŕtvicu pred dosiahnutím veku 60 rokov v porovnaní s populáciou iných krvných skupín.

U osôb s génom skupiny O1 bolo riziko nižšie o 12 percent. Vedci však poznamenali, že dodatočné riziko mŕtvice u ľudí s krvnou skupinou A je malé, takže v tejto skupine nie je potrebná zvýšená ostražitosť alebo ďalší skríning.

„Stále nevieme, prečo krvná skupina A predstavuje vyššie riziko,“ povedal autor a vaskulárny neurológ Steven Kittner z University of Maryland.

„Pravdepodobne to má niečo spoločné s faktormi zrážania krvi, ako sú krvné doštičky a bunky, ktoré lemujú krvné cievy, ako aj iné cirkulujúce proteíny, z ktorých všetky hrajú úlohu pri vývoji krvných zrazenín.“

Mŕtvice s odlišným mechanizmom

Vedci skúmali nielen ľudí z USA, kde ročne zažije mŕtvicu približne 800-tisíc osôb. Prípady sa však objavujú väčšinou u ľudí vo veku 65 rokov a viac, ale riziko sa zdvojnásobuje každých desať rokov po dosiahnutí veku 55 rokov.

Skúmaná vzorka bola tiež na území Európy, Japonska, Pakistanu a Austrálie, pričom ľudia mimoeurópskeho pôvodu tvorili len 35 percent účastníkov.

„Jednoznačne potrebujeme ďalšie následné štúdie, aby sme objasnili mechanizmy zvýšeného rizika mŕtvice,“ dodal Kittner.

Ďalšie kľúčové zistenie štúdie vyplynulo z porovnania ľudí, ktorí mali mozgovú príhodu pred 60. rokom života s tými, ktorí mali mŕtvicu po 60. roku života.

Na tento účel výskumníci použili súbor údajov približne 9 300 ľudí starších ako 60 rokov, ktorí mali mozgovú príhodu, a približne 25 000 skúmaných osôb starších ako 60 rokov, ktoré mozgovú príhodu nemali.

Zistili, že zvýšené riziko mŕtvice v krvnej skupine typu A sa stalo nevýznamným v skupine s mŕtvicou s neskorým nástupom, čo naznačuje, že mŕtvice, ku ktorým dôjde v ranom veku, môžu mať odlišný mechanizmus v porovnaní s tými, ktoré sa objavia neskôr.

Varovný prst pre ľudí

Mŕtvica u mladších ľudí je menej pravdepodobne spôsobená hromadením tukových usadenín v tepnách (proces nazývaný ateroskleróza) a pravdepodobnejšie je spôsobená faktormi, ktoré súvisia s tvorbou zrazenín, uviedli autori.

Štúdia tiež zistila, že ľudia s krvnou skupinou B mali približne o 11 percent vyššiu pravdepodobnosť mŕtvice v porovnaní so skupinami bez mŕtvice, a to bez ohľadu na ich vek.

Genetická sekvencia krvných skupín A a B bola tiež spojená s mierne vyšším rizikom krvných zrazenín v žilách, nazývaných venózna trombóza.

Zistenia majú byť predovšetkým varovným prstom pre všetkých ľudí, ktorí preferujú nezdravý životný štýl, spojený napríklad so sedavým zamestnaním či nedostatkom fyzickej aktivity.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zdravie