Plánované regulácie EÚ pri kúrení tuhým palivom majú zlepšiť ovzdušie, rezort hospodárstva vyjadril výhrady

vykurovanie-kúrenie
Ilustračné foto. Zdroj: TASR/Branislav Caban, Pixabay/stux, rozsarita
Reklama

Hoci Európska únia myslí na kvalitnejšie ovzdušie, rezort hospodárstva vyjadril voči novým krokom výhrady a pripomienky.

Súčasné technické parametre vykurovacích telies sa nepozdávajú Európskej únii, ktorá avizuje sprísnenie štandardov pre kozuby a kachle.

Jej cieľom je znížiť znečistenie ovzdušia, aby ľudia, ktorí v domácnostiach vykurujú pevným palivom, vytvárali zdravšie prostredie okolo seba, informuje STVR.

Namiesto zákazu by sa mali pozerať na ceny energií

Regulácia sa má vzťahovať iba na nové ohrievače či kotly, ktoré na vykurovanie využívajú drevo a pelety, čím sa stanú oveľa bezpečnejšími pre prostredie.

Hoci Európska únia myslí na kvalitnejšie ovzdušie, rezort hospodárstva vyjadril voči novým krokom výhrady a pripomienky.

„Chápeme, že Európa sa chce venovať oblastiam ako je Green deal alebo ochrana našej klímy. Ale myslíme si, že musíme skôr pozerať na oblasť konkurencieschopnosti, vysokých cien energií. A nie zakazovať ľudom, či si kúpia novú piecku alebo kozub na drevo a či budú spĺňať veľmi prísne kritéria na emisné limity,“ tvrdí šéfka rezortu hospodárstva Denisa Saková.

Európska komisia sa obracia na výrobcov týchto zariadení a každý dotknutý subjekt, aby priniesli vlastné návrhy.

„Komisia zároveň dbá o to, aby nedošlo k negatívnemu vplyvu na spotrebiteľov. Najmä pokiaľ ide o cenovú dostupnosť alebo životný cyklus dotknutých výrobkov. Rozhodnutie však zatiaľ neprijali a členské štáty budú mať pri schvaľovaní opatrení hlavné slovo,“ ozrejmil zástupca vedúceho Zastúpenia Európskej komisie v SR Radim Dvořák.

Motivácia pre obyvateľov

Bývalý minister hospodárstva Karel Hirman pripomína obdobia, kedy sa na Slovensku vyskytuje inverzné počasie, počas ktorého sa kúrením znižuje kvalita ovzdušia v menších obciach.

Znečistené ovzdušie zapríčinené kúrením tuhými palivami predstavuje problém aj v menších mestách a na dedinách. „Máme v údoliach dlhé dni až týždne inverziu. Každý, kto prechádzal takýmito obcami a mestečkami, videl, že dym z komínov z rodinných domov sa držal dole a vzduch bol až nedýchateľný,“ reagoval.

Expert na energetiku vidí kľúčový problém v znižovaní kvality ovzdušia v materiáli, ktorý domácnosti využívajú na spaľovanie.

Podľa neho sa namiesto dreva často spaľuje odpad, čím sa do vzduchu dostávajú toxické látky. Ľudia by mali byť motivovaní ku kúpe kachlí, ktoré neumožňujú spaľovať odpad.

Saková tiež pripomína, aby sa reguláciou a zavádzaním nových zariadení na spaľovanie myslelo aj na ich ceny a boli pre obyvateľov naďalej dostupné.

„Ak by prišiel tento návrh do účinnosti, 90 percent predávaných vykurovacích zariadení na Slovensku by museli prerobiť, nainštalovať alebo stiahnuť z trhu. A nové zariadenia by boli drahšie pre naše obyvateľstvo,“ uzavrela ministerka hospodárstva.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Ekonomika a biznis