GRÓNSKO hlasuje v kľúčových VOĽBÁCH. Takýto majú odkaz pre Trumpa, ktorý chce prevziať moc nad ostrovom

Z grónskych volebných miestností. Zdroj: AP Photo/Evgeniy Maloletka
Reklama

Na obrovskom, riedko osídlenom arktickom ostrove v utorok 11. februára 2025 prebiehajú predčasné parlamentné voľby, ktoré sú z istého titulu celým svetom ostro sledované.

Americký prezident Donald Trump dal jasne najavo, že chce prevziať kontrolu nad regiónom, ktorý zaberá strategickú polohu v severnom Atlantiku a obsahuje minerály vzácnych zemín, ktoré sú kľúčové pre riadenie globálnej ekonomiky. Trumpove predohry nie sú na hlasovacích lístkoch, ale myslia na ne všetci, informuje agentúra AP.

Teraz Grónčania diskutujú o najlepšom spôsobe, ako zabezpečiť kontrolu nad svojou budúcnosťou, pričom veľmi záleží aj na postoji a istotách zo strany (kontinentálnej) Európy.

Výstraha pred zasahovaním

Hlavnými súperiacimi stranami sú vládnuce Inuitské spoločenstvo (Inuit Ataqatigiit) pod vedením premiéra Múte Bourupa Egedeho a opozičná strana Siumut.

Inuit Ataqatigiit (IA) presadzujú postupný, udržateľný prechod k nezávislosti od Dánska, pričom kladú dôraz na environmentálnu politiku, obnoviteľné zdroje a obmedzenie ťažby uránu.

Siumut, tradične silná politická sila, sa síce tiež zasadzuje za nezávislosť, ale chce k nej dospieť pragmatickejšie, a preto je ochotná viac využívať nerastné suroviny (vrátane uránu a vzácnych kovov) na financovanie.

Dánska spravodajská služba nedávno varovala pred možným zahraničným zasahovaním do týchto volieb.

Viac, nie menej nezávislosti

Tento samosprávny región Dánska je domovom 56 000 ľudí, väčšinou z prostredia pôvodných Inuitov.

Grónsko má širokú autonómiu v rámci Dánskeho kráľovstva, pričom od roku 2009 disponuje samostatnou vládou a kontrolou nad väčšinou vnútorných záležitostí, vrátane prírodných zdrojov, hospodárstva a sociálnych politík.

Rastúci argument o strategickej polohe

Prieskumy verejnej mienky ukazujú, že väčšina Grónčanov je za nezávislosť. Je to počuť po celej krajine od premiéra a univerzitných študentov v Nuuku, najsevernejšom hlavnom meste sveta, až po lovcov a rybárov v riedko osídlených dedinách na najväčšom ostrove planéty.

Väčšina z týchto 57 000 Grónčanov sú domorodí Inuiti. Sú hrdí na kultúru a tradície, ktoré im po stáročia pomohli prežiť vo výnimočne drsných podmienkach v úzkom spojení s prírodou na mieste celoročne pokrytom ľadom.

Otvorení podnikaniu, nie predaju

Väčšina tvrdí, že necíti k Američanom averziu, poukazujúc na dobré vzťahy, ktoré majú s miestnou vesmírnou základňou Pituffik, predtým vzdušnou základňou Thule, na ktorej je od roku 1951 umiestnený americký vojenský personál.

Grónčania však neprejavujú žiadne náznaky toho, že by sa chceli stať Američanmi, dokonca ani niektorí z najväčších Trumpových fanúšikov. Ich mantrou je, že Grónsko je síce otvorené pre podnikanie, ale nie na predaj.

Trumpova pozornosť hlboko načrela miestny proces demokracie. Prítomnosť novinárov až z Japonska či Chorvátska zrazu naznačujú, že dnešné potreby majú ďaleko od bežného stavu.

Dostanú sa k vlastným pokladom?

Politická debata v Grónsku má miernejší rytmus. V predvolebných debatách sa konštruktívne sa diskutovali najmä budovanie kvalifikovanej pracovnej sily či výzdoba nového letiska, ktoré v novembri otvorilo očakávanú dráhu pre veľké lietadlá.

Grónčania vedia, čo majú. Dúfajú, že minerály vzácnych zemín im pomôžu diverzifikovať ekonomiku. Vláda však zaviedla prísne pravidlá na ochranu životného prostredia a drsné atmosférické podmienky tiež vyvolávajú pochyby, či je ťažba komerčne realizovateľná.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zo zahraničia