S vyplňovaním priznania sa občas spájajú omyly, ktoré si vyžiada daňový úrad opraviť. Avšak existujú prípady, kedy sa podávajúci nevedomky takmer oberie o nemalú čiastku peňazí, ktorá mu zo zákona prináleží.
Lehota na podanie daňového priznania bez odkladu sa kráti. Zamestnanci ako aj samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) ho môžu podať do 30. marca 2025.
S vyplňovaním priznania sa občas spájajú omyly, ktoré si vyžiada daňový úrad opraviť. Avšak existujú prípady, kedy sa podávajúci nevedomky takmer oberie o nemalú čiastku peňazí, ktorá mu zo zákona prináleží.
Prichádzate o stovky eur
Ako píše portál peniaze.sk, najčastejšie k chybe dochádza pri zamestnancoch, ktorí si priznanie vypracúvajú sami a dokument vidia raz ročne.
„Chybovosť pri vypĺňaní je určite najväčšia u zamestnancov. Hoci vychádzajú z potvrdení o príjmoch od zamestnávateľov, ak pracovali vo viacerých zamestnaniach, musia jednotlivé položky spočítať a prikladať do príloh. Vo formulároch pre zamestnancov je navyše viac políčok, ktoré si treba dôkladne skontrolovať,“ upozorňuje Eva Mihalíková zo spoločnosti NeoTax.
Stratu si zamestnanci môžu priviesť pri chybnom uplatňovaní daňového bonusu na dieťa. Keďže sa v roku 2025 podáva priznanie za rok 2024, v minulom roku platili iné pravidlá pri výškach bonusov.
„Zamestnanci si napríklad chybne uplatňujú bonus iba v tých mesiacoch, ktoré pracovali, napriek tomu, že naň majú nárok za celý rok,“ ozrejmuje odborníčka.
Mnohí netušia, že do priznania môžu uviesť aj partnerov príjem. „SZČO a zamestnanci túto možnosť veľmi nevyužívajú, pretože o nej pravdepodobne nevedia,“ dodáva.
Zabudnete požiadať o preplatok
Ďalšou chybou je použitie sumy nezdaniteľnej časti základu dane (NČZD) z ročného zúčtovania, ktoré im vystaví zamestnávateľ.
„Zamestnanci ju odpíšu z potvrdenia o príjme, na ktorom nemusí byť jej celková výška, ale len časť, ktorá pripadá na obdobie, kedy pracovali,“ upriamuje pozornosť Mihalíková.
Pre rok 2024 je platná výška NČZD 5 646,48 eura za 12 mesiacov. Tá sa vypočíta ako 21,0-násobok sumy životného minima, ktoré je za minulý rok vo výške 268,88 eura.
Pokiaľ zamestnanec odpracoval len osem mesiacov, suma NČZD bude v zúčtovaní uvedená vo výške 3 764,32 eur (8 * 470,54), pričom do priznania môže uviesť NČZD za celý rok 2024.
O peniaze sa rovnako pripravujú aj živnostníci (SZČO), ktorí si nezvolia správny spôsob uplatnenia výdavkov. „Často sa stretávame aj s tým, že SZČO si neuplatňujú paušálne výdavky, hoci sú pre nich výhodnejšie. Namiesto toho si účtujú preukázateľné výdavky na základe daňovej evidencie,“ dodáva odborníčka.
Nezaškrtnutie jedného políčka pripraví zamestnanca o desiatky či stovky eur, ktoré mu prináležia vo forme daňového preplatku.
„Ak má daňovník preplatok napríklad 400 EUR a nezaškrtol, že ho chce vrátiť, tak sa k tým peniazom nedostane a daňový úrad na túto skutočnosť nie je povinný upozorniť.“
Kedy vám hrozia pokuty?
Naopak, sú prípady, kedy si zamestnanec splní svoju povinnosť, ale pre formálne nedostatky napríklad nestihne lehotu na podanie po oprave v priznaní.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)