Slintačka a krívačka ohrozuje aj SLOVENSKO. Prenáša sa všetkým, varuje minister Takáč

Richard Takáč Slintačka a krívačka
Na snímke minister Richard Takáč a ilustračné fotografie. Zdroj: TASR/Veronika Miháliková, Ján Krošlák, Canva
Reklama

Na Slovensku nebola slintačka a krívačka 50 rokov. Je vysoko nákazlivá a ohrozuje hovädzí dobytok, ošípané, ovce a kozy. Prenáša sa doslova všetkým, vzduchom, mliekom, mäsom,… U ľudí je ochorenie veľmi zriedkavé. Teraz je len dva kilometre od slovenských hraníc, v Maďarsku. V ôsmich obciach okresov Dunajská Streda a Komárno platia reštrikčné opatrenia.

Ide o jednu chorobu, aj keď má takéto pomenovanie. Väčšina postihnutých zvierat sa musí utratiť, pretože majú vysokú horúčku, pľuzgiere v ústnej dutine i na nohách, preto nadmerne slintajú a krívajú. „Je to jedno z najinfekčnejších chorôb a poviem tak, že nie je to sranda. Toto ochorenie tu nebolo 50 rokov. Prenáša sa cez mlieko, mäso, výkaly,“ povedal minister Takáč v Prešove. Na Slovensku veterinári ochorenie zatiaľ nezaznamenali. Minister však vyzýva ľudí, aby nechodili do Maďarska nakupovať mäso alebo neprevážali seno, čím sa ochorenie môže preniesť na Slovensko.

Reštrikcie v okresoch Dunajská Streda a Komárno

Výskyt ohniska slintačky a krívačky v chove hovädzieho dobytka potvrdený v Maďarsku pri obci Kisbajcs, približne dva kilometre od našej hranice. „Keďže to bolo v Maďarsku a reštrikčné pásmo siaha na Slovensko, museli sme v ôsmich obciach v okresoch Dunajská Streda a Komárno vyhlásiť veľmi prísne opatrenia, kde je akýkoľvek zákaz premiestňovania živých zvierat,“ doplnil ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR Martin Chudý s tým, že apel sa týka celého územia SR.

Chovatelia majú mať aktívne dezinfekčné brody, platí zákaz vstupu cudzích osôb na farmy a zvieratá, ak to situácia dovolí, mali držať v ustajňovacích priestoroch.

Inkubačná doba ochorenia skončí o týždeň

„Inkubačná doba je zhruba 14 dní. Sme v situácii, že 7. marca to bolo potvrdené, treba ešte minimálne týždeň vydržať, aby sme mohli konštatovať, že to máme úplne 100-percentne pod kontrolou a už sa to ďalej nejakým spôsobom nešíri,“ skonštatoval Takáč s tým, že ochorenie sa týka nielen hovädzieho dobytka, ale i oviec, kôz a ošípaných.

Na území Slovenska nie je zakázaný prevoz zvierat na bitúnok, z chovu do chovu pre oblasti, kde neplatia reštrikcie, ale podľa Chudého by mali poľnohospodári vydržať určitú dobu a premiestňovať zvieratá len v nevyhnutných prípadoch. Budúci týždeň budú na Slovensku v spolupráci s políciou vykonávať náhodné kontroly vozidiel. „Budeme kontrolovať všetky vozidlá, ktoré prevážajú živé zvieratá,“ doplnil ústredný riaditeľ.

Likvidačné pre každého chovateľa

Opatrenia prijalo aj Poľnohospodárske družstvo v Kapušanoch v okrese Prešov. Podľa jeho predsedníčky Viery Sučkovej boli v uplynulých dňoch preškolení zootechnici, majú dezinfekčné brody a zamestnanci používajú návleky. „Je zákaz vstupu, brána je zatvorená, púšťame len nevyhnutné vozidlá. Napríklad cisternu, ktorá jazdí po mlieko, zootechnik alebo poverený pracovník kompletne vydezinfikuje. Bolo by pre nás likvidačné, keby sa nákaza vyskytla,“ uviedla Sučková s tým, že prestali predávať mlieko z dvora.

Ako povedala, majú približne 430 kusov dojníc a pre Slovensko produkujú 3,8 milióna litrov mlieka ročne. U oviec je to 140 000 litrov mlieka.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Z domova