Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) uverejnilo pred pár týždňami správu o samovraždách a samovražedných pokusoch v Slovenskej republike za rok 2022. Smutná štatistika sa posledných 7 rokov každoročne zvyšuje.
Samovraždy hlásia Národnému centru pracoviská súdneho lekárstva, pokusy o samovraždu zase poskytovatelia zdravotnej starostlivosti — psychiatrie, gerontopsychiatrie a detské psychiatrie.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
V roku 2022 bolo na Slovensku nahlásených 563 dokonaných samovrážd, o 2,7 % viac ako v roku 2021 a najviac od roku 2016. V minulom roku značne prevyšovali samovraždy vykonané mužmi (464) oproti ženám (99). Neznámych motívov samovraždy bolo 78,9 % zo všetkých prípadov. Zo známych motívov prevažovali vnútorné osobné konflikty a problémy, ďalej prípady bez zrozumiteľnej motivácie a konflikty a rodinné problémy.
Ústavné zdravotnícke zariadenia v priebehu minulého roka nahlásili 724 samovražedných pokusov. Oproti roku 2021 (660 samovražedných pokusov) ide o 9,7 %-ný nárast. Prevyšovali samovražedné pokusy vykonané ženami (431) oproti mužom (293).
Aj v roku 2022 prevyšovali pokusy o samovraždu medzi mladistvými vo vekovej kategórií 15 až 19 rokov s počtom 148. „Tri štvrtiny pokusov 15 až 19-ročných vykonali dievčatá (115 pokusov),“ informuje NCZI. Medzi motívmi pokusu o samovraždu prevažovali najmä konflikty a rodinné problémy, ďalej vnútorné a osobné konflikty a problémy a samovražedné pokusy bez jasnej motivácie.
Odborníci vyzývajú na širší dialóg
Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) dokoná samovraždu viac ako 700-tisíc ľudí ročne a ešte viac sa o ňu pokúsi. „Každých 40 sekúnd zomrie jeden človek,“ uvádza v správach z roku 2019.
Organizácia vyzýva v súvislosti s rastúcim počtom samovražedných pokusov na otvorenejší spoločenský dialóg. V množstve krajín je samovražda a súvisiaca verejná debata, ktorá by mohla viesť k efektívnejšej prevencii, tabu. Podľa WHO zaradilo iba 38 krajín prevenciu samovrážd medzi svoje hlavné zdravotné priority.
„Najlepší spôsob, ako zistiť, či človek pred vami nemá suicidálne myšlienky, je spýtať sa ho,“ radí Liga za duševné zdravie. „Môžete hrať významnú úlohu pri spájaní ľudí s problémami s profesionálnou podporou, ktorá im pomôže,“ hovorí hlavná klinická poradkyňa Katie Hurley z organizácie The Jed Foundation, ktorá sa zaoberá duševným zdravím mladistvých v Spojených štátoch.
Neziskovka upozorňuje, že samovražedné myšlienky nie sú nezvyčajné. Mnohí dospievajúci cítia smútok, beznádej a depresiu, niektorí z nich myslia aj na samovraždu. Neznamená to, že budú konať podľa týchto myšlienok alebo že sa „len“ snažia upútať pozornosť. Každopádne potrebujú pomoc, v niektorých prípadoch okamžite.
Ako sa správne pýtať?
Rozhovor s osobou so samovražednými myšlienkami je dôležité načať v súkromí a ideálne eliminovať akékoľvek rušivé elementy.
Začnite tým, že vyjadríte svoje konkrétne obavy o danú osobu a túžbu pomôcť. Medzi otázky, ktoré je vhodné použiť, patrí napríklad: „Mám o teba obavy. Ako ti môžem pomôcť?“
Nebojte sa spýtať tiež priamo: „Myslíš na samovraždu?“ Výskumy ukazujú, že priamym pomenovaním nenúkate myšlienku na samotný akt, práve naopak. Druhej strane môže váš záujem o jej pocity a postoje priniesť úľavu.
Pokiaľ na otázku dostanete kladnú odpoveď, nepanikárte. Že niekto premýšľa alebo premýšľal o samovražde, ešte neznamená, že je v bezprostrednom nebezpečenstve. Majte trpezlivosť, pokojne počúvajte a pýtajte sa doplňujúce otázky, aby ste zistili, ako môžete najlepšie pomôcť.
Nesľubujte, že to udržíte v tajnosti. Ak druhá strana uvažuje o samovražde, potrebuje odbornú pomoc.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Kde vyhľadať pomoc?
Nie je hanba požiadať o odbornú pomoc, ak ju potrebujete. Okrem osobnej terapie so psychológom či psychiatrom môžete hľadať pomoc aj na ďalších miestach, napríklad v anonymnej poradni.
Bezplatná a anonymná Linka detskej istoty, určená pre deti a mládež, je k dispozícií nepretržite počas celého dňa na telefónnom čísle 116 111. Pre prípady akútnej núdze a psychického tlaku je k dispozícii aj nonstop Linka dôvery Nezábudka (0800 800 566).
IPčko je internetová linka pre mladých ľudí v náročných situáciach. Psychologickú pomoc poskytuje anonymne, nonstop a bezplatne pomocou četovej alebo e-mailovej poradne.
Krízová linka pomoci tu je pre ľudí, ktorí sa ocitli v kríze alebo v náročných psychických ťažkostiach. Nájdete ju na telefónnom čísle 0800 500 333. Pomoc poskytuje takisto aj cez čet, e-mail alebo video poradenstvo.