Koniec kedysi vplyvnej značky v Česku a na Slovensku: Krach reťazca Elektro Okay, ktorý nezvládol prechod na online predaj

okay, elektro, koniec
Sieť predajní Okay zatvorila na Slovensku všetky predajne, nefunguje už ani e-shop. Zdroj: Wikimedia Commons/JiriMatejicek; Pexels/AS Photography
Reklama

Kedysi významný maloobchodný reťazec s viac ako 150 predajňami v Českej a Slovenskej republike, vstúpil do konkurzu. Spoločnosť Elektro Okay, ktorá zamestnávala viac ako 1 500 ľudí, čelila problémom spôsobeným pandémiou, vysokými nákladmi a chýbajúcou stratégiou, čo nakoniec viedlo k jej zániku.

Od rozkvetu k pádu

Na vrchole svojej slávy mala sieť predajní Elektro Okay v Českej republike a na Slovensku viac ako 150 pobočiek, ročný obrat približne 5,99 miliardy eur a zamestnávala viac ako 1 500 ľudí. Dnes je to už minulosť. Spoločnosť, ktorú vlastnil miliardár Jindřich Životský, vstúpila do insolvencie a ukončila svoju činnosť.

Hlavné dôvody krachu

Hlavné dôvody krachu kedysi významného maloobchodného reťazca, uvedené v návrhu na vyhlásenie konkurzu, zahŕňajú vplyv covidových obmedzení a výrazný nárast nájomného a nákladov na zamestnancov spôsobený vysokou infláciou, píše portál idnes.cz.

„V roku 2022 došlo k ďalšiemu poklesu dopytu, a to nielen v kamenných predajniach, ale celkovo, keďže spotrebitelia začali výrazne obmedzovať nadmerné výdavky v dôsledku rastúcich životných nákladov,“ uviedlo vedenie spoločnosti.

Problémy s riadením a fluktuáciou

Podľa odborníkov na maloobchod a podnikový manažment, ktorých oslovila MF DNES, boli problémy oveľa hlbšie a do značnej miery súviseli s riadením spoločnosti. „Spoločnosti chýbala jasná stratégia a konkrétne plány, ako dosiahnuť svoje ciele,“ uviedol jeden z odborníkov, ktorý poznal činnosť firmy, ale prial si zostať v anonymite.

História spoločnosti sa začala v roku 1992, keď brniansky podnikateľ Jindřich Životský otvoril svoj prvý obchod s drobnými elektrospotrebičmi dovážanými z Talianska a Belgicka. Jedna pobočka mu čoskoro nestačila, a tak začal rozširovať sieť predajní po celej krajine.

Na prelome tisícročí mala spoločnosť už dvadsať predajní, a v roku 2012 prevádzkovala 150 pobočiek v Českej a Slovenskej republike, pričom ročne predala takmer desať miliónov spotrebičov.

V tom istom roku firma prevzala predajcu nábytku JENA a o dva roky neskôr predstavila nový koncept Elektro & Sofa.

Okrem toho sa od roku 2010 pripravuje ambiciózny plán siete reštaurácií Okay Market. V roku 2016 mala franšízová sieť potravín trinásť predajní v Brne, ale pôsobila aj v Prahe.

„Snažili sme sa, aby naše investície do tohto projektu boli primerané našim možnostiam. Nie sme veľká investičná skupina a s potravinami nemáme skúsenosti. Je to však zaujímavá práca, ktorá mňa osobne veľmi baví,“ povedal vtedy Životský. Pokus o expanziu do maloobchodu s potravinami však nakoniec nepriniesol očakávaný úspech a kurately sa v roku 2019 skončili.

Podľa odborníkov z maloobchodu bol najväčším problémom celkový predajný prístup, riadenie firmy a častá fluktuácia zamestnancov. „Vo firme bola taká vysoká fluktuácia, že zamestnanci nemali vlastné e-mailové adresy, ale používali tie, ktoré zdedili po svojich predchodcoch,“ uviedol zdroj, ktorý si prial zostať v anonymite, ale podrobne pozná fungovanie spoločnosti.

Tento chaos viedol k tomu, že po pobočkách sa pohybovali nevyučení predajcovia, ktorí často tlačili na zákazníkov, aby kúpili tovar s vysokou maržou. Zákazníci začali pociťovať, že predajne im nedokážu poskytnúť odborné poradenstvo a aj to, že predávajú nekvalitné produkty.

„V spoločnosti panovala kultúra, že zákazníka treba získať hneď a na budúcom vzťahu spoločnosti so zákazníkom nezáleží. To viedlo k tomu, že hneď ako sa v deväťdesiatych a deväťdesiatych rokoch objavila konkurencia, zákazníci si uvedomili, že väčšiu hodnotu môžu získať inde,“ uviedol zdroj.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Ekonomika a biznis