Rekreačné poukazy sú populárne, od januára 2025 ich môže využívať ďalšia skupina ľudí. Aké sú kritériá?

turisti-rekreačné poukazy
Ilustračné foto, Zdroj: TASR, Freepik
Reklama

Zamestnanec má možnosť si refundovať oprávnené výdavky až do výšky 55 %, maximálne však do sumy 275 eur ročne.

Rekreačné poukazy patria k vyhľadávaným bonusov pre zamestnancov, ktorý vstúpil do platnosti ešte v roku 2019. Cieľom bolo zvýšiť cestovný ruch po Slovensku a finančne podporiť pracujúceho, aby si oddych užil v našich končinách.

Umožniť zamestnancovi využitie poukazov je zo strany zamestnávateľa povinnosťou, pokiaľ má spoločnosť viac než 49 pracujúcich a zamestnanec pracuje pre firmu najmenej dva roky. Ďalším plusom príspevku je, že je daňovo zvýhodnený, dodáva portál peniaze.sk.

V prípade firiem s počtom zamestnancov menej ako 50 je poskytovanie poukazov na dobrovoľnej báze. „Zamestnávateľ s počtom zamestnancov do 50 sa môže rozhodnúť, že takýto príspevok na rekreáciu bude svojim zamestnancom vyplácať, a to za rovnakých podmienok ako má ten zamestnávateľ, ktorý má k tomu zákonnú povinnosť,“ ozrejmila partnerka poradenskej skupiny Atlas Group Jitka Božeková.

Pribudla ďalšia skupina oprávnených osôb

Od januára roku 2025 sa podmienky využitia opäť rozšírili a prístup k nemu má aj ďalšia skupina ľudí. Tento bonus môže zamestnanec preniesť aj na svojich rodičov bez toho, aby sa zamestnanec musel pobytu zúčastniť.

„Od 1. januára 2025 je možné preniesť príspevok na rekreáciu na svojich rodičov, čím sa rozširuje okruh osôb oprávnených užívať tento benefit. Rodičia môžu uvedený príspevok využiť sami alebo s manželom alebo osobou žijúcou v spoločnej domácnosti,“ vysvetľuje Božeková.

Rodičovi, ktorý využije poukaz a ubytovanie si hradí z vlastných peňazí, môže jeho dieťa preplatiť náklady, ktoré si následne nechá refundovať u zamestnávateľa. Na to, aby mohol byť poukaz prenesený na rodiča zamestnanca, je nutné dokázať vzťah napríklad rodným listom.

„Toto je nutné, pretože príspevok na rekreáciu sa poskytuje len zamestnancovi a základom je pracovný pomer zamestnanca so zamestnávateľom. Rodič zamestnanca nemá k zamestnávateľovi žiadny právny vzťah,“ dodáva Božeková.

Kritériá využitia benefitu

Zamestnanec má možnosť si refundovať oprávnené výdavky až do výšky 55 %, maximálne však do sumy 275 eur ročne. Ak má pracovný pomer u viacerých zamestnávateľov, tento benefit si môže uplatniť iba u jedného z nich.

Zamestnávateľ, ktorého pracovník požiada o poskytnutie príspevku, nemôže byť nijakým spôsobom diskriminovaný voči kolegom, ktorí o bonus nepožiadajú.

Príspevok môžu využiť aj pracujúci na materskej alebo rodičovskej dovolenke. O nárok na poukaz ale prichádzajú osoby vo výkone verejnej funkcie, čiže starostovia a primátori.

Rekreačný poukaz je určený na pobyty v rámci slovenských stredísk, ubytovacích zariadení alebo kúpeľov. Zamestnanec musí splniť kritériá, ako byť ubytovaný najmenej na dve noci a k tomu si pridať rôzne doplnkové služby – stravovanie, wellness, kúpele či športovo-rekreačné činnosti.

Pri využití lanoviek alebo parkovacieho miesta musí byť táto skutočnosť zaevidovaná na faktúre od zariadenia, v ktorom je ubytovaný.

„Oprávnené výdavky je zamestnanec povinný preukázať do 30 kalendárnych dní odo dňa skončenia rekreácie, ak chce využiť inštitút príspevku na rekreáciu. Zamestnanec musí v tomto prípade predložiť účtovné doklady, ktorých súčasťou musí byť označenie zamestnanca, teda musia byť na meno zamestnanca,“ varuje Božeková.

Môžu ho využiť aj s deťmi cez prázdniny

Pokiaľ sa rodičia vydajú na výlet po Slovensku so svojou ratolesťou počas prázdnin, majú rovnaký nárok na uplatnenie poukazu. Vzťahuje sa na deti navštevujúce základnú školu alebo pre študentov prvých štyroch ročníkov osemročných gymnázií.

„V danom prípade zamestnávateľ nemôže automaticky žiadať vyúčtovací doklad vystavený priamo ubytovacím zariadením, pretože nemusí ísť o výdavky priamo viazané na ubytovanie,“ dodáva na záver Božeková.

Pri denných táboroch dieťaťa, ktorých sa rodič nezúčastní, musí zamestnanec nadriadenému tento pobyt preukázať dokladmi, ktoré obsahujú jeho meno. Platbu za pobyt môže zamestnanec doložiť výpisom z bankového účtu.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Ekonomika a biznis