Inšpiráciu hľadali v nahote či býčích zápasoch. Aj takto podivne vznikali diela od slávnych spisovateľov

Zdroj: Wikipedia/ Unknown author/Lloyd Arnold
Reklama

Napísali literárne diela, ktoré sa stali známymi po celom svete. Na originálny príbeh potrebovali inšpiráciu a neváhali pre ňu spraviť takmer čokoľvek, napríklad aj liezť po stromoch bez jediného kúska oblečenia.

Daniel Defoe a parfum zo zvieracích sekrétov

Svetoznámy autor románu Robinson Crusoe sa minimálne v jednom podobal na svojho fiktívneho hrdinu. Vlastnil niekoľko malých šeliem, cibetiek, ktoré choval na farme v severovýchodnom Londýne. Obchodovalo sa s nimi vo veľkom, ich sekréty si totiž cenili najmä výrobcovia parfumov. Cibetky vypúšťali žltú, pižmovo voňajúcu tekutinu. Pre zvýšenie produkcie sekrétov úbohé zvieratá na farme bili, kŕmili ryžou, mliekom a vaječnými bielkami. O šesť mesiacov neskôr spisovateľovu farmu zhabali policajti a autorov „voňavý biznis“ sa rozpadol.

Zdroj: Wikipedia/Godfrey Kneller

Franz Kafka na nudapláži

Spisovateľ židovského pôvodu bol veľkým nadšencom plávania. Potvrdzuje to aj jedna fotografia z roku 1914, na ktorej je zachytený na pláži v Dánsku so svojím priateľom, vysmiaty od ucha k uchu. Väčšina návštevníkov bola nahá, no Kafka sa na nudapláži odmietol vyzliecť. Medzi návštevníkmi bol známy ako „Muž v plavkách.“

Zdroj: Wikipedia/Endof

Mark Twain sa takmer utopil

Známy americký autor, ktorý sa podpísal pod Dobrodružstvá Huckleberyho Finna, mal problém s plávaním. Vo svojej autobiografii potvrdil, že sa viackrát takmer utopil. Sedemkrát som sa utopil predtým, ako som sa naučil plávať. Raz v Bear Creek a šesťkrát v Mississippi,“ napísal. Twain bol mimochodom veľkým milovníkom mačiek, mal ich až päť.

V roku 1909 napísal: „Narodil som sa s Halleyovou kométou v roku 1835. Vráti sa opäť o rok a očakávam, že s ňou aj odídem.“ Spisovateľovi sa skutočne podarilo predpovedať vlastnú smrť a v roku 1910, keď bola na oblohe viditeľná Halleyova kométa, Twain zomrel na infarkt

Zdroj: Wikipedia/A.F. Bradley, New York

Vladimir Nabokov písal romány na kartičky

Nabokov bol nielen svetoznámym autorom erotického románu Lolita, ale aj vášnivým bádateľom motýľov. Pracoval ako výskumník v sekcii porovnávacej zoológie na Harvarde, kde dodnes zostala veľká časť jeho zbierky motýľov.

Okrem toho, že nevedel šoférovať, mal záľubu v písaní románov na kartičky, ktoré ukladal do kartotéky. Takto vznikla aj Lolita či jeho posledný román The Original of Laura, ktorý bol kompiláciou poznámok k dielu. Rozpísal ho na približne 140 kartičkách. Nabokov svoje kartičky každý deň zamiešal, čo mu umožnilo pozerať sa na príbeh novými očami.

Zdroj: Wikipedia/Walter Mori

David Herbert Lawrence a nahé hľadanie inšpirácie

Predstaviteľ anglického modernizmu liezol nahý na moruše, čím sa snažil rozvíjať svoju predstavivosť. Jeho najznámejšie dielo, Milenec lady Chatterleyovej, sa stalo 30 rokov po jeho smrti predmetom súdnych sporov. V roku 1959 začal platiť zákon o obscénnych publikáciách, ktorý sa snažil o zastavenie šírenia pornografie. Súd označil dielo za obscénne už v roku 1944, v roku 1959 obvinenie stiahol.

Zdroj: Wikipedia/ Unknown author

Georgea Orwella inšpiroval iný spisovateľ

Autor jedného z najznámejších románov 20. storočia 1984 sa pri jeho napísaní inšpiroval románom My od ruského spisovateľa Jevgenija Zamjatina. Ten popisuje život inžiniera v totalite, pričom tu autor vyobrazuje hrôzy sovietskej vlády.

Román je považovaný za predobraz známejšieho diela 1984, pričom Jevgenij tak trochu upadol do zabudnutia. Dielo varuje pred odľudštením, mravným vákuom, umŕtvením myslenia, spoločenským úpadkom a koncom modernej civilizácie.

Zdroj: Wikipedia/Branch of the National Union of Journalists (BNUJ)

Ernest Hemingway ako profesionálny toreador

Svoju lásku k býčím zápasom neskrýval, dokonca bol nimi takmer posadnutý. Miloval šport, zúčastňoval sa dostihových pretekov, zaujímal sa tiež o poľovanie, rybačku, jazdu na koni či box.

Okrem toho, že sa autor románu Starec a more stal profesionálnym toreadorom, na jeho počesť vytvoril Steve Groth značku rumu Papa’s Pilar Rum, ktorá dostala pomenovanie po autorovej lodi The Pilar.

Zdroj: Wikipedia/Lloyd Arnold

Agatha Christie čerpala inšpiráciu pri jedení jabĺk

Svetoznáma autorka detektívok sa snažila načerpať inšpiráciu tak, že vo vani jedávala jablká. Takýmto spôsobom najradšej premýšľala o tom, ako skončia jej príbehy a hrdinovia. Jej knihy vyšli mimochodom vo viac ako 100 jazykoch, čím sa stala najprekladanejšou spisovateľkou všetkých čias.

V roku 1926 zmizla na 11 dní, až ľudia rozšírili fámu, že ju uniesli mimozemšťania. Vraj trpela mimotelovou amnéziou spôsobenou stresom.

Zdroj: Wikipedia/ Unknown author

 

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zo zahraničia