Slovensko s najhorším hodnotením v otázke právneho štátu, problémom sú aj útoky na novinárov či zmeny v zákonoch

slovensko-fico-kaliňák
Ilustračné foto. Zdroj: TASR/Ondrej Podolinský, Jaroslav Novák
Reklama

Výročná správa hodnotila dodržiavanie zásad právnej krajiny vládou a slúži pre štáty ako systém včasného varovania.

Slovensko si vyslúžilo nelichotivé umiestnenie. Na základe výročnej správy organizácie Civil Liberties Union for Europe (Liberties) sme sa zaradili k najhoršie hodnoteným krajinám v oblasti právneho štátu.

Skončili sme v jednej skupine spolu s Talianskom, Bulharskom, Chorvátskom a Rumunskom, kde sa právny štát oslabil vo všetkých oblastiach, dodávajú Topky.

Niektoré vlády sa usilujú o prvky demokracie

V šiestej výročnej správe sa hodnotilo dodržiavanie zásad právnej krajiny vládou. Sledovala sa snaha v šiestich oblastiach (justičný systém; protikorupčný rámec; mediálne prostredie a sloboda médií; systém bŕzd a protiváh; občiansky priestor; ľudské práva) a dôraz sa kládol na zavádzanie odporúčaní Európskej komisie do praxe z predchádzajúceho roka.

Správa Liberties slúži pre krajiny ako systém včasného varovania. Naši českí susedia vynaložili úsilie zlepšiť právny štát ich krajiny. Organizácia registruje pokrok v súdnictve, zlepšilo sa hodnotenie po náraste platov, posun v legislatíve, ktorá upravuje lobing.

Nedostatky boli prítomné v nízkej digitalizácii justície, chýbajúci Národný inštitút pre ľudské práva či detský ombudsman.

Nové vlády sa usilujú obnoviť prvky demokracie, akými sú nezávislosť súdnictva či plurality médií. Kritériá zlepšovania spĺňalo napríklad Poľsko, avšak Írsko a Holandsko napriek snahe o dodržiavanie zásad právneho štátu vykazujú určité rizikové oblasti. V Taliansku sa zvyšuje cenzúra verejnoprávnych médií.

Jednu skupinu reprezentujú štáty, ktoré sú bežne vnímané ako vzory demokratických princípov, avšak nedávne zhoršenie výkonnosti krajiny predstavuje znepokojenie.

„Patria sem Belgicko, Nemecko a Švédsko, pričom Francúzsko je dôvodom na obavy najmä po ich poklese v štyroch zo šiestich kategórií. Tento trend je obzvlášť znepokojujúci, pretože ich zlý príklad povzbudzuje krajiny ako Maďarsko a Slovensko, ktorých vlády zámerne odstraňujú záruky právneho štátu,“ uvádza sa v správe Liberties.

Varovný prst pri korupcii na najvyšších miestach

V prípade Talianska, Bulharska, Chorvátska, Rumunska a Slovenska sa spomína „zámerné a systémové úsilie o oslabenie právneho štátu vo všetkých oblastiach“, do čoho patria ohováracie kampane „a viaceré zákony, politiky a obmedzenia financovania, ktoré vážne podkopávajú zásady právneho štátu.“

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Z domova