Bolesti chrbta či hlavy patria medzi najčastejšie ťažkosti, ktoré ľudia riešia užívaním známych ružových kapsúl obsahujúcich ibuprofén. Pravidelné užívanie tohto lieku však môže mať negatívne dôsledky, na ktoré sa často nemyslí. Medzi najvýznamnejšie riziká patrí podráždenie tráviaceho systému a zvýšené riziko vzniku bolestivých vredov.
„Máte bolesť hlavy? Dajte si ibuprofén.“ Kto by túto radu nepoznal? Problém nastáva, keď ľudia pravidelne siahajú po nesteroidných protizápalových liekoch (NSAID), ako je známa ružová kapsula, bez konzultácie s lekárom. Lekár Sermed Mezher preto upozorňuje na riziká spojené s ich každodenným užívaním a snaží sa zvýšiť povedomie o ich možných negatívnych účinkoch, píše denník Mirror.
Nebezpečné vedľajšie účinky
Nesteroidné protizápalové lieky pôsobia tak, že obmedzujú tvorbu prostaglandínov – chemických látok v tele, ktoré spôsobujú bolesť a zápal. Ich znížením dochádza k úľave od bolesti, vďaka čomu sú tieto lieky často používané pri bolestiach hlavy, chrbta, zubov, menštruačných kŕčoch či symptómoch prechladnutia, vysvetľuje Health Direct.
Signály, ktoré netreba ignorovať
„Ľudia si však neuvedomujú, že tieto lieky môžu v skutočnosti narušiť sliznicu žalúdka a dokonca viesť k vzniku vredov,“ varuje podľa denníka Mirror lekár Sermed Mezher. Práve kvôli negatívnemu vplyvu liekov na žalúdok a tráviaci systém lekár odporúča užívať ich s jedlom alebo ich aspoň zapiť pohárom mlieka. Nadmerné užívanie môže mať za následok aj čiernu stolicu alebo krv vo zvratkoch. Ak niečo z toho spozorujete, okamžite vyhľadajte pomoc.
Nebezpečenstvo sa netýka iba známeho ibuprofénu. Podľa odborníkov platí pre väčšinu nesteroidných protizápalových liekov (NSAID), medzi ktoré patria napríklad aspirín, paracetamol, diklofenak či nimuselid.