Režisér odhalil šokujúci pohľad na súčasné Rusko: Získal si dôveru Putina aj po invázii na Ukrajinu!

Remunda
Režisér filmu Štěstí a dobro všem Filip Remunda. Zdroj: Instagram/ Filip Remunda
Reklama

Filip Remunda, český režisér, sa stal jedným z mála cudzincov, ktorí sa rozhodli nakrútiť film v Rusku po anexii Krymu a invázii na Ukrajinu. Jeho film Šťastie a dobro všetkým je časozberným dokumentom, ktorý vznikal osem rokov, počas ktorých Remunda zbieral materiál v rôznych častiach Ruska. Film sa zameriava na život Vitalija, bývalého fyzika, ktorý sa stal oddaným podporovateľom Vladimira Putina. Vitalijov príbeh sa prelína s pohľadom na súčasné Rusko a ukazuje jeho surovú realitu, informuje idnes.cz.

Začiatky a neočakávaný smer filmu

Filip Remunda pôvodne zamýšľal nakrútiť film o Rusku z perspektívy fenoménu Karla Gotta a jeho vplyvu na ľudí po celom svete, vrátane Sovietskeho zväzu. „Gott bol pre mnohých ľudí v Sovietskom zväze oknom do Európy,“ hovorí Remunda. „Našli sme neuveriteľné postavy, ako napríklad tuvinského šamana, ktorý považoval Gottov hlas za niečo, čo má liečebné účinky.“ Vďaka tejto téme začali Remunda a jeho tím skúmať rôzne krajiny a kultúry, pričom počas pobytu v Rusku objavili rodinu Vitalija, ktorú nakoniec sledovali po dobu osem rokov.

 

Vitalijov príbeh a jeho premena

Vitalij, hlavný hrdina filmu, je bývalý fyzik, ktorý po páde Sovietskeho zväzu prešiel ťažkým obdobím. Po páde komunistického režimu sa stal zarytým podporovateľom Putina a verí, že vďaka Putinovi sa Rusko opäť stalo veľkou krajinou. „Film sa dá vnímať ako analýza života jednej sibírskej rodiny,“ vysvetľuje Remunda. „Cieľom bolo pochopiť, ako sa vzdelaní a inteligentní ľudia môžu dať ovplyvniť propagandou.“

Film sleduje nielen osobné osudy rodiny, ale aj širší spoločenský kontext, ktorý sa dotýka frustrácie obyvateľov mimo veľkých miest, ktorí žijú v ekonomickom limbe. „To sa potom odráža v politike, kde ľudia volia populistov,“ dodáva Remunda. „Je to celosvetový fenomén, ale v Rusku je to ešte extrémnejšie.“

Generačný konflikt v Rusku

Jedným z kľúčových motívov filmu je generačný konflikt medzi staršou a mladšou generáciou v Rusku. Mladí ľudia, ktorí majú prístup k zahraničným médiám a kultúre, nevedia pochopiť, prečo ich rodičia stále žijú v nostalgii za Sovietskeho zväzu. Staršia generácia si spomína na éru, keď mala istoty a stabilitu, zatiaľ čo po rozpade Sovietskeho zväzu prišla ekonomická kríza a zlyhanie systému. Tento strach zo straty dôstojnosti, ktorý mnohí zažili v 90. rokoch, dnes podporuje ich lojalitu k Putinovi.

 

Propaganda a manipulácia v Rusku

Film tiež ukazuje, ako funguje propaganda v Rusku. „Existuje ruské slovo ‚zombírovanie‘, ktoré opisuje spôsob, akým je spoločnosť manipulovaná cez televíziu a štátne médiá,“ hovorí Remunda. „Ľudia žijú v strachu, že ak sa odkloní od režimu, budú vylúčení z ‚komunity‘.

V príbehu Vitalija je zaujímavé, že aj keď sa javí ako oddaný Putinov fanúšik, jeho úprimnosť a kritika systému v konečnom dôsledku odhaľujú jeho frustrácie so súčasným kapitalizmom v Rusku. „Vitalij má niečo z českého Švejka, ktorý tiež kričal, že cisár je nahý, ale stále mal svoju lojalitu k režimu,“ hovorí Remunda.

 

Nostalgia za Sovietskym zväzom

Vitalij a jeho generácia sú zároveň súčasťou širšej nostalgie za obdobím Sovietskeho zväzu, ktoré vnímali ako obdobie stability a veľkosti. „Putin dokázal generácii Vitalija povedať, že neprežili životy zbytočne,“ vysvetľuje Remunda. „Pre nich znamenal návrat k veľkosti Ruska zmysel života.“ Tento pocit sa často spája s pocitom straty istôt v 90. rokoch, keď došlo k obrovskému sociálnemu a ekonomickému kolapsu.

Význam dokumentu a jeho vplyv

Remundov dokument sa pôvodne mal volať Tu nie ste v Moskve, pretože podľa režiséra je dôležité vidieť Rusko mimo Moskvy, v odľahlých oblastiach, ktoré sú často ignorované západnými médiami. „Ak chcete pochopiť Rusko, musíte vidieť život v jeho periférii, v dedinách a na Sibíri,“ hovorí Remunda.

Šťastie a dobro všetkým je film, ktorý nielen zobrazuje život jednej rodiny, ale ponúka aj hlboký pohľad na ruskú spoločnosť a jej problémy. Film ukazuje, ako propaganda, nostalgia po minulosti a ekonomické ťažkosti formujú myšlienky a presvedčenia obyčajných ľudí v Rusku.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Kultúra a showbiznis