Experti pochybujú, že by nové informácie zmenili doteraz známe základné fakty prípadu.
Prípad usmrtenia 35. prezidenta USA Johna Fitzgeralda Kennedyho z novembra 1963 sa za uplynulých 60 rokov stretol aj s množstvom konšpiračných teórií.
Ako informuje The Guardian, administratíva Donalda Trumpa zverejnila v utorok tisíce strán spisov týkajúcich sa atentátu, ktorý bol spáchaný v Dallase v Texase.
„Na toto ľudia čakajú desaťročia,“ povedal Donald Trump novinárom počas návštevy Kennedyho centra, „poučil som svojich zodpovedných ľudí, množstvo ľudí, ktorých dal dokopy Tulsi Gabbard (riaditeľ národnej spravodajskej služby, pozn. red.), že to bude zverejnené zajtra.“
Odkazy na rôzne konšpiračné teórie
Experti pochybujú, že by nové informácie zmenili doteraz známe základné fakty prípadu, že Lee Harvey Oswald spustil paľbu na Kennedyho z okna skladu školských kníh, keď prezidentská kolóna prechádzala okolo Dealey Plaza v Dallase.
Digitálne dokumenty obsahovali dokumenty PDF s poznámkami, vrátane jedného s nadpisom „tajné“, čo boli ručne písané poznámky z rozhovoru výskumníka Warrenovej komisie z roku 1964, ktorý sa pýtal Leeho Wigrena, zamestnanca CIA, na nezrovnalosti v materiáloch, ktoré komisii poskytli ministerstvo zahraničia a CIA o manželstvách medzi sovietskymi ženami a americkými mužmi.
Dokumenty tiež obsahovali odkazy na rôzne konšpiračné teórie, ktoré naznačujú, že Oswald opustil Sovietsky zväz v roku 1962 s úmyslom zavraždiť populárneho prezidenta.
Dokumenty ministerstva obrany z roku 1963 pokrývali studenú vojnu na začiatku 60. rokov a angažovanosť USA v Latinskej Amerike, čím sa snažili prekaziť podporu kubánskeho vodcu Fidela Castra komunistickým silám v iných krajinách.
Dokumenty naznačujú, že Castro by nezašiel tak ďaleko, aby vyprovokoval vojnu so Spojenými štátmi alebo eskaloval do bodu, „ktorý by vážne a bezprostredne ohrozil Castrov režim“.
„Zdá sa pravdepodobnejšie, že Castro by mohol zintenzívniť svoju podporu podvratným silám v Latinskej Amerike,“ píše sa v dokumente.
Nová éra transparentnosti
Trump krátko po januárovom nástupe do úradu podpísal príkaz súvisiaci s odhalením dokumentov, čo podnietilo americký Federálny úrad pre vyšetrovanie, aby našiel tisíce nových dokumentov súvisiacich s atentátom na Kennedyho v Dallase.
„Prezident Trump otvára novú éru maximálnej transparentnosti,“ uviedla Tulsi Gabbardová, riaditeľka národnej rozviedky na sociálnej sieti.
ABC News uviedla, že Trumpovo oznámenie vyvolalo celonočné ťahanice na ministerstve spravodlivosti.
Kennedy bol zabitý počas kolóny áut cez Dallas 22. novembra 1963. Oswalda zabil o dva dni neskôr Jack Ruby, majiteľ nočného klubu v Dallase. Odvtedy je Kennedyho smrť predmetom nesmierneho učenia, kultúrnych komentárov a množstva konšpiračných teórií.
Súbory boli zverejnené už predtým, vrátane troch vydaní v roku 2017, keď bol Trump prvýkrát pri moci. Jedným z vtedy vydaných dokumentov bola správa CIA z roku 1975, v ktorej sa uvádzalo, že dôkladné vyhľadávanie záznamov ukázalo, že Oswald nebol žiadnym spôsobom spojený so spravodajskou agentúrou, ako tvrdili mnohí autori a fanúšikovia.
Ľudia budú určite sklamaní
Najnovšie zverejnenie Trumpových súborov prichádza niekoľko týždňov po smrti Clinta Hilla, agenta tajnej služby vo veku 93 rokov, ktorý naskočil do Kennedyho auta, a tento okamih bol zachytený na amatérske zábery Abrahama Zaprudera.
Trump prežil svoj vlastný pokus o atentát v Pensylvánii minulý rok počas kampane. Vo funkcii tiež sľúbil, že zverejní spisy o vraždách Kennedyho brata, amerického generálneho prokurátora a senátora za New York Roberta F. Kennedyho a vodcu občianskych práv Martina Luthera Kinga, ktorí obaja zahynuli v roku 1968.
Syn Roberta F Kennedyho, Robert F Kennedy Jr., je teraz ministrom zdravotníctva USA. Šíri konšpiračné teórie, vrátane toho, že si myslí, že jeho otca pravdepodobne zabila CIA a jeho strýka, prezidenta, určite zabila CIA.
Larry Sabato, riaditeľ Centra pre politiku na University of Virginia a autor knihy o Kennedym, v pondelok povedal, že „ľudia, ktorí očakávajú veľké veci, budú takmer určite sklamaní“ vydaním nových súborov.