Rezort však upozorňuje, že na sociálnych sieťach nemal publikovať obsah, ktorý by odporoval pravidlám týchto stránok.
Prezident Peter Pellegrini vymenoval Rudolfa Huliaka za ministra cestovného ruchu a športu 5. marca. Za krátku dobu svojho pôsobenia si nový minister dosadil do čela svojich nominantov a urobil turbulentné zmeny.
Turbulentné zmeny v Tipose
Ako sme informovali minulý týždeň, Huliak odvolal vedenie národnej lotériovej spoločnosti Tipos. Ministerstvo neskôr informovalo, že odvolalo všetkých doterajších členov predstavenstva a dozornej rady, čo potvrdil aj dovtedajší predseda predstavenstva spoločnosti Peter Deďo.
„K dnešnému dátumu by sme mali skončiť – staré predstavenstvo aj stará dozorná rada. Kompletne,“ povedal.
Neskôr sa vyjadrilo aj samotné ministerstvo. „Potvrdzujeme odvolanie všetkých členov predstavenstva a dozornej rady spoločnosti Tipos menovaných Ministerstvom cestovného ruchu a športu SR bez uvedenia dôvodu,“ uviedol jeho odbor komunikácie. Neuviedol však, kto je v novom vedení Tiposu.
Okrem predsedu predstavenstva Petra Deďa, skončili vo funkciách aj podpredsedníčka Adriana Bujdáková či jeho členovia Gabriela Dobrovodská a Richard Messinger.
Stretnutie s ruským veľvyslancom vyvolalo búrlivé reakcie
Po Huliakovom vymenovaní sa na sociálnych sieťach začali diať nečakané udalosti. V stredu Topky informovali, že nefunguje stránka rezortu na sociálnej sieti Facebook.
Aj v čase písania článku (12:15, pozn. red.) sa po kliknutí na odkaz objaví iba chybové hlásenie o nedostupnosti stránky. Posledným príspevkom pred dočasným znefunkčnením stránky bola fotografia, na ktorej sa Huliak stretol s kontroverzným ruským veľvyslancom Igoro Bratčikovom.
Pod statusom sa hromadili posmešné či vulgárne komentáre, čo sa rezortu nepáčilo do takej miery, až zasiahol správca stránky. Ten vymazal komentáre verejnosti a ponechal len vyjadrenie športového rezortu s tým, že komentovanie pod príspevkami je na istý čas obmedzené z dôvodu vulgárnosti účastníkov.
Nemali publikovať nič, čo je v rozpore s pravidlami
Aktuálne nie je isté, či za nefungujúcou stránkou stoja početné nahlásenia, ktoré mohla umelá inteligencia vyhodnotiť predčasne, vďaka čomu zruší alebo pozastaví ich činnosť. Nešlo by o prvý podobný prípad.
Keďže Facebook využíva na spravovanie umelú inteligenciu, ktorá reaguje na podnety fanúšikov, ministerstvo si musí na zásah človeka počkať.
„Ministerstvo cestovného ruchu a športu SR v posledných dňoch čelí závažným problémom spojeným s obmedzením prístupu k svojim oficiálnym komunikačným kanálom na sociálnych sieťach. V dôsledku tohto narušenia došlo k zablokovaniu oficiálnych profilov na platformách Instagram a Facebook, čo výrazne ovplyvnilo schopnosť efektívne informovať verejnosť o našich aktivitách a rozhodnutiach,“ uviedlo po niekoľkých hodinách ministerstvo.
Rezort však upozorňuje, že na sociálnych sieťach nemal publikovať obsah, ktorý by odporoval pravidlám týchto stránok.
„Na riešení situácie intenzívne pracujeme v spolupráci s odborníkmi a so zástupcami spoločnosti Meta. Naším cieľom je čo najskôr obnoviť prístup k sociálnym sieťam a zabezpečiť ich správne fungovanie,“ uzavrel rezort.