Bývalá ministerka spravodlivosti a súčasná opozičná politička Mária Kolíková (SaS) bola hosťom v televízii Spark. Diskusia sa sústredila na dve horúce témy – trestné oznámenie na splnomocnenca vlády Petra Kotlára a vyšetrovanie sudcov v kauze Búrka, ktoré podľa niektorých médií stráca na sile.
Kolíková tvrdí, že vláda Roberta Fica podporuje nebezpečné konšpirácie a úmyselne podkopáva dôveru v spravodlivosť. V relácii Téma s Petrom Bielikom na TV Spark sa nevyhli ani otázke politickej zodpovednosti premiéra, ak sa Kotlárove tvrdenia ukážu ako nepravdivé.
Kotlár a jeho tvrdenia o vakcínach: Sloboda prejavu alebo hazard?
Peter Kotlár ako splnomocnenec vlády vyvolal vlnu kontroverzie, keď naznačil, že vakcíny proti Covidu mohli byť kontaminované a spôsobovať vážne zdravotné problémy. V reakcii na to podala Kolíková spolu s opozíciou trestné oznámenie za šírenie poplašnej správy. Podľa nej totiž Kotlárove vyjadrenia vyvolávajú neopodstatnený strach a môžu ohroziť verejné zdravie.
„Je to plné bludov a nezmyslov, ktoré nikdy neboli vedecky preukázané. Kotlár šíri informácie, ktoré môžu ľudí odradiť od očkovania v budúcnosti, čo je nebezpečné,“ vyhlásila Kolíková.
Moderátor Bielik upozornil, že Kotlár má znalecký posudok od českej mikrobiologičky Soni Pekovej, ktorá tvrdí, že vakcíny skutočne obsahujú látky, ktoré tam nemali byť. Kolíková však tento posudok spochybnila a tvrdí, že Peková nemôže byť považovaná za nestrannú znalkyňu, pretože je v Kotlárovom poradnom tíme.
„Ak Peková vyhotovila znalecký posudok, je to v rozpore so všetkým, čo súvisí so znaleckou činnosťou. Ak to české úrady nezaznamenali, treba na to upozorniť ich ministra spravodlivosti,“ povedala.
V diskusii sa objavila aj téma slobody prejavu. Podľa Kolíkovej je dôležité, aby ľudia mali právo vyjadrovať názory, ale ak niekto vo vládnej funkcii šíri informácie, ktoré môžu viesť k ohrozeniu verejného zdravia, musí niesť zodpovednosť.
„Sloboda prejavu neznamená, že môžete klamať o veciach, ktoré môžu ohroziť ľudské životy. Ak vláda necháva Kotlára rozprávať tieto nezmysly, tak naozaj vystavuje spoločnosť veľkému riziku,“ dodala Kolíková.
Moderátor Bielik sa spýtal, či môže byť táto situácia problémom pre samotného Roberta Fica, ktorý sa Kotlára opakovane zastal. Kolíková odpovedala jednoznačne:
„Samozrejme, jeden z dôvodov na vyslovenie nedôvery tejto vláde už teraz je, že dáva priestor na konšpirácie ohľadom samotnej pandémie a vystavuje nás všetkých riziku,“ varovala.
Kauza Búrka: Zlyhanie justície alebo nafúknutý škandál?
Druhou veľkou témou bola kauza Búrka, ktorá sa týkala údajných korupčných praktík v justícii. Hoci médiá ju pôvodne označovali za veľkú očistu súdnictva, dnes sa stále viac diskutuje o tom, že z 13 obvinených sudcov nebol doteraz odsúdený takmer nikto.
Kolíková odmietla tvrdenia, že išlo o „bublinu, ktorá spľasla“. Podľa nej sú podozrenia o korupcii v justícii stále závažné a aj napriek tomu, že vyšetrovanie postupuje pomaly, nesmie sa strácať dôvera v spravodlivosť.
„Ak medzi sudcami skutočne boli skorumpovaní ľudia, musia byť odsúdení. Verejnosť musí vedieť, že na súdoch sedia čestní a nestranní sudcovia,“ zdôraznila.
Zároveň obvinila vládu Roberta Fica, že od nástupu do funkcie aktívne zasahuje do vyšetrovania a oslabuje boj proti korupcii.
„Jedna z vecí, ktorá sťažila akékoľvek trestné konanie, ktoré súviselo s korupciou, bolo to, že v septembri 2023 sa predsa vymenila vláda. Pod pazuchou doniesol fakticky nový trestný zákon, nový trestný proces, v ktorom zásadne sťažil už aj prebiehajúce trestné konania,“ vyhlásila.
Moderátor však pripomenul, že podľa niektorých právnych expertov sa prípad rozpadol už v roku 2021, keď špeciálny prokurátor Daniel Lipšic vymenil dozorujúcu prokurátorku, pretože sa zistilo, že v počiatočných fázach vyšetrovania došlo k chybám. Namiesto jednej „korupčnej chobotnice“ boli jednotlivé prípady vyčlenené na samostatné konania, čím sa podľa niektorých rozpadla pôvodná teória o systémovej korupcii.
Kolíková reagovala:
„Podľa mňa je podstatné, či tá korupcia tam bola alebo nebola. Nie, či bola organizovaná tá skupina. Sú to závažné podozrenia, ktoré bohužiaľ v niektorých prípadoch boli preukázané až do výsledku právoplatného verdiktu o tom, že došlo ku korupcii,“ uzavrela.
Spravodlivosť na križovatke
Diskusia ukázala hlboké politické a právne rozdiely v pohľade na tieto témy. Kolíková tvrdí, že vláda Roberta Fica podkopáva dôveru v inštitúcie, kým Bielik upozorňoval na to, že v niektorých prípadoch nešlo o priame zasahovanie politikov, ale o zlyhania samotných vyšetrovateľov a prokurátorov.
Či už ide o trestné oznámenie na Kotlára alebo o kauzu Búrka, je zrejmé, že boj o spravodlivosť bude na Slovensku ešte dlho predmetom politických zápasov.