Po odvolaní generálneho riaditeľa Slovenského národného divadla Mateja Drličku sa kultúrna inštitúcia stala centrom vášnivých diskusií. Najnovšie sa bývalý šéf ocitol na polícii, kde vypovedal v súvislosti s trestným oznámením, ktoré bolo podané proti nemu za ohováranie ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej.
Trestné oznámenie a tvrdá kritika
Ako Drlička uviedol na sociálnej sieti, v stredu (19. 3.) bol vypovedať na polícii. Bývalý riaditeľ Slovenského národného divadla sa tam dostal v súvislosti s trestným oznámením, ktoré bolo podané na jeho osobu za údajné ohováranie a poškodzovanie dobrého mena ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej.
Toto konanie však nezostalo bez reakcie bývalého riaditeľa SND. „Ministerka kultúry Martina Šimkovičová tým, že podáva trestné oznámenia voči kultúrnym pracovníkom, alebo všeobecne voči jej kritikom, využíva nástroje zastrašovania a tým priamo ohrozuje princípy demokratickej spoločnosti. Robí to úmyselne a systematicky. Martina Šimkovičová sa nemôže skrývať za identitu súkromnej osoby. Jej osoba je neoddeliteľná od političky či členky vlády. Všetky kroky, ktoré robí, robí ako politička a vládna činiteľka,“ uviedol.

Zastrašovanie a zneužívanie štátu
Podľa jeho ďalších slov, právne kroky, vrátane trestného oznámenia, slúžia na zastrašovanie jej kritikov. Drlička však tvrdí, že problémy týmto nekončia.
„Koná tak za naše peniaze, pretože na tieto úkony využíva celý štátny aparát. Zneužíva svoju funkciu na šikanózne konanie,“ vyjadril sa.
Matej Drlička sa vyjadril, že polícia, prokuratúra a justícia by mali dôrazne odmietnuť postupy Martiny Šimkovičovej a iných politikov, ktoré zneužívajú ich odborné kapacity na politické účely, čím oslabujú verejnú kontrolu politickej moci. Podľa neho ohrozením právneho štátu nie sú jej kritici, ale práve samotná ministerka.
„Proti takémuto postupu Martiny Šimkovičovej a aj iných členov vlády či politikov, by sa dôrazne mala ohradiť polícia, prokuratúra a justícia a odmietnuť takéto konanie, ako konanie, ktoré zneužíva ich odborné kapacity na politické ciele a oslabuje verejnú kontrolu politickej moci.“
Výzva na zmenu
Podľa neho je dobrým znamením to, že spoločnosť začína reagovať na nedemokratické a autoritárske metódy niektorých členov súčasnej vlády.
„Dobrou správou je, že spoločnosť na tieto nedemokratické a autoritárske metódy niektorých členov aktuálnej vlády reaguje. A to nie len formou protestov, verejných diskusií a petícií, ale napríklad aj založením Právneho inštitútu, ktorého úlohou je ochrana hodnôt demokracie a právneho štátu. Je to jedna z ciest ako môžeme postupne meniť našu decimovanú spoločnosť a myslenie. Bude to trvať, ale bude to nezvratná zmena,“ napísal.
Drlička priznal, že k tejto zmene došlo, keď sa dostal do divadla. Tam si uvedomil, že ak chce niečo zmeniť k lepšiemu, musí začať sám. „Ak niekto šliape po hodnotách a právach slabších, musím sa ozvať. Už nedokážem mlčať, keď vidím postupný rozklad kultúrnych inštitúcií, útoky na menšiny a zastrašovanie odborníkov v oblasti kultúry. Nebojme sa verejne pomenovať stav našej spoločnosti a výkon práce politickej reprezentácie. Úloha kritiky a spätnej väzby nemôže spočívať iba na pleciach novinárov a tretieho sektora. My všetci sme zodpovední za našu krajinu. Slovensko sme my, jeho obyvatelia,“ dodal na záver.