Energetická kríza trvá už niekoľko rokov a slovenské domácnosti čelia jednému z najvyšších nákladov na energie v Európe. Premiér Robert Fico upozornil na skutočnosť, že Slovensko platí za plyn a elektrinu viac ako mnohé iné krajiny EÚ.
„Ak bude v Európe megawatthodina plynu 45 eur a v Spojených štátoch 8, tak nemáme šancu konkurovať,“ vyhlásil Fico pre sita.sk.
Podľa neho momentálne neexistujú efektívne riešenia, ktoré by dokázali tieto ceny skutočne znižovať. Európska komisia sa snaží zmierniť administratívnu záťaž, ale to samotný problém nerieši.
Rokovania s Azerbajdžanom ako možnosť riešenia
Jednou z ciest, ako zabezpečiť nižšie ceny energií, je diverzifikácia zdrojov. Slovenská vláda sa snaží znovu otvoriť tranzit plynu z východu cez Ukrajinu a zabezpečiť dovoz azerbajdžanského plynu. Napriek viacerým pokusom sa však tento projekt zatiaľ nepodarilo realizovať.
„Rokujeme s Azerbajdžanom. Pokúšame sa neustále o swapovú operáciu. Naráža to však na všetky možné technické problémy,“ priznal premiér. Fico verí, že mierové rokovania na medzinárodnej úrovni by mohli pomôcť odblokovať tranzit plynu cez Ukrajinu a priniesť stabilnejšie ceny.
Slovensko platí viac ako iné krajiny
Slovenská republika spoločne s Poľskom, Maďarskom, Českom, Rumunskom a Bulharskom platí za plyn o 10 % viac ako iné štáty Európskej únie. Hlavným dôvodom je zastavenie toku plynu z východu, ktoré je priamym následkom geopolitickej situácie. Fico sa v tomto smere vyjadril jasne: „Kvôli tomu, že netečie plyn z východu. To je dôsledok politiky, ktorú ja nebudem podporovať.“
Podobná situácia sa odráža aj na konkurencieschopnosti EÚ. Mnoho štátov si uvedomuje, že bez ruského plynu bude prechod na iné zdroje extrémne náročný.
Hľadanie riešení v rámci EÚ
Európska únia sa pokúša nastaviť akčný plán, ktorý by pomohol zmierniť energetickú krízu. Jedným z riešení je takzvaná „cestovná mapa“, ktorá má postupne odstrihnúť úniu od ruských energií. Tento plán sa však odkladá, pretože mnoho krajín si uvedomuje, že bez ruského plynu to nebude možné.
Premiér Fico kritizoval prístup niektorých lídrov, ktorí si zvykli na vysoké ceny energií. „My nemáme dôvod platiť za plyn 40 alebo 45 eur za megawatthodinu len preto, že prezident Zelenskyj sa rozhodol zastaviť tranzit plynu cez Ukrajinu,“ upozornil Fico.
Aké budú ďalšie kroky?
Energetická kríza je naďalej vážnou témou nielen pre Slovensko, ale aj pre celú Európu. Zatiaľ sa nepodarilo nájsť riešenie, ktoré by prinieslo stabilné a dostupnejšie ceny energií. Slovensko sa snaží vyjednávať o dodávkach plynu z Azerbajdžanu, no proces naráža na prekážky. Otázkou zostáva, či sa v budúcnosti podarí nájsť mechanizmus, ktorý by situáciu na trhu stabilizoval a ochladil vysoké ceny energií, ktoré trápia väčšinu slovenských domácností.