Slovensko čakajú významné zmeny v podpore osamelých rodičov. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny spustí nový projekt s názvom Podpora osamelých rodičov, ktorý poskytne komplexnú pomoc tým, ktorí sa ocitli v náročnej životnej situácii.
Na tlačovej konferencii to oznámil minister Erik Tomáš spolu so zakladateľkou neziskovej organizácie Jeden Rodič, Evou Markovou.
Podľa ministra bude v rámci projektu 46 poradenských centier po celom Slovensku, kde osamelí rodičia nájdu odbornú pomoc od psychológov, právnikov, ekonómov či sociálnych pracovníkov. Súčasťou podpory bude aj osobný sprievodca, ktorý má vlastnú skúsenosť s touto problematikou a pomôže rodičom lepšie zvládnuť ich situáciu.
„Využijeme know-how neziskovej organizácie Jeden rodič, ktorá už s tým skúsenosti má a má takýto program,“ uviedol minister Erik Tomáš.
Financovanie a trvanie projektu
Pilotná fáza programu bude trvať dva roky a jej financovanie zabezpečia eurofondy. Počas tohto obdobia budú odborníci pomáhať osamelým rodičom pri riešení právnych, ekonomických či administratívnych otázok. Rodičia sa tak dozvedia, ako požiadať o náhradné výživné, na čo majú nárok alebo ako si zlepšiť finančnú situáciu.
„Komplexný servis dostanú tí ľudia, aby vedeli, ako v tejto ťažkej situácií, ktorá sa im stala, postupovať,“ dodal minister pre sita.sk.
Dočasná finančná pomoc
Jednou z kľúčových súčastí projektu bude aj dočasný príspevok pre osamelých rodičov. Jeho výška sa bude odvíjať od finančnej situácie rodiny a počtu detí. Cieľom tejto podpory je pomôcť rodičom stabilizovať svoju situáciu, nie však vytvoriť dlhodobú závislosť od štátnej pomoci.
Ministerstvo zdôrazňuje, že jednorodičia by sa nemali spoliehať len na finančnú podporu, ale mali by aktívne hľadať spôsoby, ako sa postaviť na vlastné nohy. Práve preto bude nevyhnutné, aby sa rodičia prihlásili do programu a prejavili snahu riešiť svoju situáciu.
Legislatívne zmeny na obzore
Okrem priamej pomoci plánuje rezort práce aj zmeny v legislatíve. Pracuje na zavedení oficiálnej definície jednorodičovskej domácnosti do zákona, čo umožní presnejšie nastavenie štátnej pomoci.
Medzi plánované opatrenia patrí aj zvýšenie minimálneho výživného na 125,11 eura na dieťa, zefektívnenie vyplácania náhradného výživného a zrýchlenie procesu jeho vymáhania. Navyše, osamelí rodičia budú mať predĺženú možnosť sprevádzať svoje deti k lekárovi z pôvodných 7 na 14 dní ročne.
Reakcie odborníkov a verejnosti
Zakladateľka organizácie Jeden Rodič, Eva Marková, tento krok víta a zdôrazňuje dôležitosť prepojenia medzi legislatívnymi opatreniami a ich skutočnou využiteľnosťou v praxi.
„Všetky tieto riešenia, ktoré pán minister už povedal, budú kľúčové v tom, aby dobre fungovali v praxi. Pretože všetko, čo sa zavedie legislatívne alebo upraví, tak je nesmierne dôležité, aby ľudia, občania to mohli aj využívať,“ uviedla.
Poslankyňa Martina Bajo Holečková z SaS však pripomenula, že na riešenie tejto problematiky upozorňovala už dlhšie a že mnohé z navrhnutých opatrení sú inšpirované jej vlastnými návrhmi.
„Môj tlak mal zmysel a minister Tomáš konečne začína riešiť problémy jednorodičovských domácností,“ povedala. Napriek tomu je rada, že sa tieto zmeny konečne dostávajú do praxe.
Kedy projekt odštartuje?
Konečný termín spustenia projektu závisí od rozhodnutia Európskej komisie. Podľa Erika Tomáša by však mala pomoc osamelým rodičom odštartovať v lete, najneskôr na jeseň tohto roka. Ak sa to podarí, pôjde o prelomový krok v podpore najzraniteľnejších skupín obyvateľstva.
Pre mnohých osamelých rodičov tak konečne prichádza pomoc, ktorá im môže pomôcť dostať sa z náročnej situácie a získať potrebnú oporu pre lepšiu budúcnosť.