Fajčiari ročne odpracujú menej hodín ako nefajčiari, čo potvrdzujú viaceré vedecké štúdie. Napriek tomu zamestnávatelia často nezasahujú, pretože sú radi, že majú dostatok pracovníkov. Ako firmy riešia fajčiarske prestávky a aké výhody ponúkajú tým, ktorí nefajčia?
Produktivita pod drobnohľadom
Fajčiar za rok odpracuje o šesť dní menej než nefajčiar. Slovenské firmy to riešia rôznymi spôsobmi. Niektoré nepočítajú čas strávený fajčením ako pracovný, iné túto otázku neanalyzujú vôbec alebo záleží na dohode medzi zamestnávateľom a zamestnancom, píše portál tvnoviny.sk.
Firmy sa skôr zameriavajú na ochranu nefajčiarov a zlepšenie bezpečnosti na pracovisku.
„Väčšinou každá firma má vytvorené miesto, ktoré je bezpečné z pohľadu fajčenia, máme na to vyhradený priestor, ktorý je bezpečný a tí ľudia sú motivovaní predovšetkým, aby svoju prácu odviedli. A ak ju trávia viac na cigarete, tak samozrejme, musia potom dlhšie pracovať, intenzívnejšie pracovať mimo toho, takže nevidíme v tom nejaký kľúčový problém, ktorý by sme z pohľadu manažmentu potrebovali riešiť,“ vysvetlil Rastislav Machunka, viceprezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení.
Extra výhody pre nefajčiarov
Fajčenie neovplyvňuje len pracovný čas, ale aj zdravie zamestnancov. Fajčiari sú náchylnejší na rôzne ochorenia, majú slabšiu imunitu a ich schopnosť sústrediť sa môže byť nižšia.
V Japonsku sa testoval model, v ktorom nefajčiari získali až šesť dní dodatočnej dovolenky.
Na Slovensku sa nefajčiarske benefity častejšie ponúkajú v odvetviach, ako je výroba, technické profesie či robotnícke pozície. „Bonusy pre nefajčiarov sú na Slovensku veľmi zriedkavé. Za posledný rok ich firmy uviedli v 38 inzerátoch na portáli Profesia.sk. Spomínali napríklad finančné bonusy za prácu bez fajčiarskych prestávok, prémiu pre nefajčiarov či dokonca preplatenie odvykacej kúry,“ uviedla PR manažérka Alma Career Slovensko Ľubica Melcerová.