Kritické myslenie je schopnosť myslieť jasne a racionálne, pričom sa dôkladne chápe a vníma logické spojenie medzi jednotlivými myšlienkami. Už od nepamäti bolo predmetom mnohých úvah a základom učenia filozofov, vrátane Platóna či Sokrata. Je však možné naučiť sa tejto schopnosti bez ohľadu na to, či prirodzene inklinujete k logickým úvahám?
Kritické myslenie si vyžaduje neustále uvažovanie. Podstatné je byť aktívnym študentom a nie pasívnym prijímateľom informácií. Základom tohto zmýšľania je spochybňovanie myšlienok a predpokladov, namiesto toho, aby boli akceptované v ich nominálnej hodnote.
Myslenie proti prúdu
Tento spôsob uvažovania je premýšľanie o veciach takým spôsobom, aby sa dospelo k najlepšiemu možnému riešeniu za okolností, ktoré si mysliteľ uvedomuje. Ako uvádza BetterUp, alfou a omegou takého myslenia je pochopenie súvislostí medzi myšlienkami, určenie dôležitosti a relevantnosti argumentov, identifikovanie chýb a nezrovnalostí v uvažovaní a pristupovanie k problémom dôsledne a systematicky.
Prečo je to dôležité?
Tento typ rozmýšľania prospieva aj pri dôležitých životných udalostiach, napríklad pri zmene povolania. Pomáha objektívne uvažovať ešte pred bezprostrednou emocionálnou reakciou. Vyvoláva pocit introspekcie, ktorý zdokonaľuje osobný rast a zvyšuje všeobecnú spokojnosť.
Rovnako tak prospieva k dobrej informovanosti. Práve takéto znalosti sú viac než užitočné pri interakciách na pracovisku a pri etablovaní sa ako líder v danom odbore.
Schopnosti, ktoré by ste si mali osvojiť
Aj v tejto oblasti platí, že jedna vec je teória a druhá prax. Môžete si načítať nespočetné množstvo kníh a odborných článkov, ktoré z vás spravia teoretického majstra. No keď už príde na konkrétnu situáciu, je neraz veľmi náročné udržať na uzde emócie a zachovať si chladnú hlavu a rozvahu. Ako teda zlepšiť v tomto smere svoje schopnosti podľa Future Learn?
Začnite pracovať s pozorovaním a skepsou
Akceptovať veci v nominálnej hodnote a veriť všetkému, je tá najľahšia vec v živote. Je to však vražda kritického uvažovania. Namiesto toho, že budete všetko brať ako pravdu, ako dogmu, začnite sa pýtať a spochybňovať, čo je pred vami. Zaoberať sa samotným motívom a overovať si relevantnosť informácií, presne tak ako to objasňuje aj Emeritus.
Filtrujte informácie
Keď je človek obklopený nepresnými informáciami, je naozaj náročné vyvodiť relevantné závery a efektívne sa rozhodovať. Kritické myslenie a skepticizmus výrazne napomáha pri filtrovaní argumentov a neobjektívnych tvrdení.
Vždy sa opierajte len o spoľahlivé zdroje
Ak chcete v argumentácii uspieť, venujte pozornosť aj zdrojom, o ktoré sa opierate. Zamerajte sa na to, ako prezentujete vami naštudované štatistiky a posúvajte ďalej informácie, o ktorých ste presvedčení, že sú založené na dôkazoch. Pri kritickom myslení, asi viac ako kdekoľvek inde, platí matematické pravidlo VETA – DÔKAZ.
Aktívne počúvajte
Aktívne počúvanie je technika, ktorá zaistí, že poslucháč sa sústredí, rozumie, reaguje a pamätá si, čo sa hovorilo. Táto technika je však aj o pozorovaní reči tela. Ak teda spojíte aktívne načúvanie s dôkladným pozorovaním reči tela protistrany, môžete byť v značnej výhode, ktorá v konečnom dôsledku rozhodne o tom, kto diskusiu vyhrá.
Nezabúdajte na empatiu
Schopnosť vžiť sa do kože inej osoby vám umožní pochopiť jej uhol pohľadu, motiváciu aj túžby. Práve vďaka empatii budete schopní lepšie oceniť určité presvedčenia a uvažovania iných ľudí.