Rastúca digitalizácia v daňovej oblasti predstavuje pre firmy výzvu

Zdroj: FREEPIK/aleksandarlittlewolf
Reklama

Záujem daňových úradov o dodržiavanie legislatívy v daňovej oblasti narastá a urýchľovanie digitalizácie umožňuje čoraz jednoduchší prístup k dátam. Daňoví experti tak čoraz viac využívajú technológie s cieľom zlepšiť kvalitu údajov, zabezpečiť súlad s predpismi a optimalizovať spôsob fungovania svojich organizácií.

Vyplýva to z novej štúdie medzinárodnej poradenskej spoločnosti Deloitte s názvom Central Europe Tax Technology Report. Správa vychádza z prieskumu, na ktorom sa zúčastnilo 125 vedúcich pracovníkov v oblasti daní a financií z 15 jurisdikcií strednej Európy vrátane Slovenska vo februári a marci 2023. Jej cieľom je pomôcť firmám pochopiť existujúce vplyvy, možný dosah zmien a strategický prístup podnikov v rámci regiónu k technológiám a digitalizácii.

„Je zrejmé, že profesionáli v oblasti daní musia prehlbovať nielen svoje vedomosti týkajúce sa účtovníctva a daní, ale je tiež nevyhnutné, aby rozširovali svoje znalosti aj v oblasti digitálnych technológií,“ zhodnotila senior manažérka na oddelení daňového poradenstva Deloitte na Slovensku Ivana Dvořáková.

Hlavným cieľom digitálnych stratégií daňových úradov je modernizovať daňové systémy a zvýšiť ich odolnosť voči podvodom. Takmer dve tretiny respondentov (62 %) si myslia, že je do určitej alebo veľkej miery pravdepodobné, že daňové orgány budú mať v nasledujúcich troch až piatich rokoch priamy prístup k ich IT systémom. Až 75 % opýtaných zároveň očakáva, že zvýšená miera digitalizácie povedie k cielenejším, užšie zameraným kontrolám zo strany finančnej správy.

„Je pravdepodobné, že vďaka digitalizácii a automatizácii budú daňové orgány počas daňovej kontroly nielen efektívnejšie, ale údaje, ktoré budú od spoločností vyžadovať aj priebežne, budú schopné vyhodnocovať v reálnom čase. Firmy sa na túto situáciu musia adekvátne pripraviť,“ upozornil manažér na oddelení daňového poradenstva Deloitte na Slovensku Martin Hricko.

Využívanie programov rozsiahlejšej digitálnej transformácie a implementácia systémov ERP novej generácie, ktoré umožnia daňovým tímom zlepšiť kvalitu a zdokonaliť spracovanie údajov, budú podľa prieskumu stále viac nevyhnutným predpokladom na splnenie regulačných požiadaviek v oblasti daňového vykazovania. Napriek tomu viac ako polovica respondentov (60 %) buď neplánuje, alebo len zvažuje ich implementáciu vo svojich spoločnostiach. Polovica všetkých opýtaných považuje za najväčšiu výzvu pri transformácii svojich daňových technológií nedostatok času a zdrojov.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Z domova