Sú opatrenia proti slintačke DOSTATOČNÉ? Hrozí krach živočíšnej výroby, likvidácia ZOO a chovatelia sú v CHAOSE

slintačka téma s petrom bielikom
Na snímke dezinfekcia áut vychádzajúcich z obce Baka v okrese Dunajská Streda a hliadka Finančnej správy SR na hraničnom priechode Komárno - Komárom. V téme s Petrom Bielikom diskutovali Matej Dobšovič a Jozef Bíreš. Zdroj: TASR/Jakub Kotian, Henrich Mišovič, Jaroslav Novák, TV Spark, archív Peter Bielik
Reklama

Vírus slintačky a krívačky sa po rokoch opäť objavil na Slovensku. Hoci sa na ľudí neprenáša, ide o mimoriadne nákazlivú a pre živočíšnu výrobu nebezpečnú epizootickú chorobu. Ohrozuje farmy, voľne žijúcu zver aj zoologické záhrady. Je štát pripravený? A robí dostatok pre jej zastavenie?

V relácii Téma s Petrom Bielikom na TV Spark diskutovali profesor Jozef Bíreš, bývalý ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR, a Matej Dobšovič, riaditeľ ZOO Bratislava.

ZOO zatvorené. „Boj o prežitie,“ hovorí Dobšovič

„Pre nás je to existenčná hrozba,“ priznal Matej Dobšovič z bratislavskej ZOO. Zoologické záhrady po celom Slovensku museli v uplynulých dňoch pre hrozbu nákazy zatvoriť svoje brány. Už prvý mesiac výpadku tržieb odhaduje ZOO na 250 až 350-tisíc eur. Ak by sa opatrenia natiahli na tri až štyri mesiace, situácia bude podľa Dobšoviča „absolútne likvidačná“.

„Tá hlavná sezóna je časom, kedy akumulujeme zdroje. Ak to neprežijeme teraz, ohrozíme celý zvyšok roka,“ varoval.

Zároveň apeloval, aby pri odškodňovaní vláda nezabudla ani na ZOO: „Chovatelia hospodárskych zvierat si pomoc zaslúžia, ale aj ZOO plnia verejnoprospešnú funkciu.“

Opatrenia v ZOO: Dezinfekcie, zákaz vstupu, rozdelené tímy

Zoologická záhrada prijala radikálne preventívne opatrenia. „Návštevníci do areálu nemajú prístup, všetci zamestnanci sa dezinfikujú a prezliekajú. Autá dezinfikujeme postrekovačmi, dokonca aj tímy na obedy sme rozdelili, aby sa medzi sebou nestretávali,“ vysvetlil Dobšovič.

Na situáciu reagovali už 8. marca, deň po potvrdení výskytu v Maďarsku. Následne zatvorili aj kontaktnú zónu – gazdovský dvor.

Bíreš: Slovensko zlyhalo. „Virus prešiel cez hranicu a vozidlá bez kontroly“

Podľa profesora Bíreša urobila ZOO všetko správne – na rozdiel od štátu. „Ochorenie je mimoriadne nebezpečné. Je najvyšší čas vyhodnotiť, či boli prijaté opatrenia dostatočné. Vozidlo s hovädzím dobytkom prešlo cez celé Slovensko. To je výpovedné,“ konštatoval.

Kritizoval tiež slabú kontrolu na hraniciach s Maďarskom. „Máme 500 km hranicu, desiatky prechodov a minimálne kontroly. Pritom práve Maďarsko oznámilo výskyt ako prvé. Poliaci pritom spustili rozsiahlu dezinfekciu áut,“ povedal Bíreš.

Hrozba voľne žijúcej zveri

Vírus sa šíri aj vzduchom a môže sa prenášať medzi voľne žijúcimi zvieratami. Profesor Bíreš varoval pred hrozbou šírenia cez divú raticovú zver. „Táto zver má obrovský pohybový rádius, pokojne aj 50 kilometrov. Všetko by sa malo sústrediť na lokalizáciu zveri a jej izoláciu od fariem.“

Veterinárne prehliadky a symptómy

V ZOO sa denne kontrolujú všetky zvieratá. „Zamestnanci sledujú akékoľvek zmeny v správaní a príznaky ako zvýšenú teplotu, pľuzgiere či nechutenstvo,“ vysvetlil Dobšovič. Medzi rizikové druhy patria napríklad lamy, žirafy, zubry, muflóny, kozy, ovce či antilopy.

Podľa profesora Bíreša sú prvé príznaky: slinenie, horúčka až 42 °C, pľuzgiere v ústach, neskôr bolestivé krívanie. Ochorenie môže zasiahnuť aj mozgové tkanivo či dýchací trakt. „Veterinári sú kľúčoví, vedia podozrenie rýchlo diagnostikovať,“ dodal.

Vakcinácia? Zatiaľ nie, ale…

Európa prestala s vakcináciou proti slintačke a krívačke už v roku 1992. Aktuálne sa očkovanie zvažuje len v prípade zhoršenia situácie.

„Ak by sa choroba rozšírila k ZOO alebo na väčšiu časť Slovenska, očkovanie zvierat by bolo na mieste,“ uviedol Bíreš.

Likvidácia mŕtvych zvierat: Kafiléria áno, zakopávanie nie

Aj keď niektorí politici navrhli zakopávanie kadáverov, profesor Bíreš to odmieta: „Na Žitnom ostrove, kde sú podzemné vody dva-tri metre pod zemou, to nepripadá do úvahy.“ Varoval pred environmentálnym rizikom a presadzuje spalovanie v kafilérii, aj keď kapacitne nestíha.

„Je chybou, že máme len jednu kafilériu. Pri hromadných nákazách to spôsobuje zdržanie a riziko šírenia nákazy,“ dodal.

Záver: Je Slovensko pripravené?

Obaja hostia sa zhodli, že situáciu treba riešiť razantne. Ochorenie je vážne a každá hodina zaváhania môže znamenať katastrofu pre chovateľov aj štátnu ekonomiku.

„Zoologická záhrada robí, čo sa dá. Ale štát musí ukázať, že to myslí vážne,“ uzavrel Dobšovič.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Z domova