Čína opäť prekvapila svet, tentoraz s podivným zariadením, ktoré údajne dokáže prerezať podmorské káble až do hĺbky 4000 metrov. To je dvakrát hlbšie, než kde sa nachádza väčšina súčasnej podmorskej komunikačnej infraštruktúry.
Toto zariadenie môže byť využívané na čínskych ponorkách a dronoch, ako sú modely Fendouzhe a Haidou. Na prácu v extrémnych hĺbkach, kde tlak vody dosahuje až 400 atmosfér, je vybavené titánovou utesnenou schránkou, ktorá zabraňuje implózii aj pri dlhodobom používaní.
Vraj len na civilné účely
Aby si zariadenie poradilo aj s prípadnou oceľovou výstužou káblov, používa 150mm brúsny kotúč s diamantovým prachom a rýchlosťou 1600 otáčok za minútu. O pohon sa stará kilowattový motor s prevodovkou a o orientáciu pod hladinou robotické ramená a navigačný systém, ktorý umožňuje prácu v úplnej tme. Rezačka podľa dostupných informácií prekonala káble hrubé až šesť centimetrov, píše portál vtm.zive.cz.
Čína tvrdí, že zariadenie bolo vyvinuté na civilné účely, ako je zdvíhanie vrakov a ťažba na morskom dne. Odborníci však upozorňujú na možnosť jeho vojenského využitia. Prerušenie podmorských káblov by mohlo vážne narušiť strategickú infraštruktúru, ako sú telekomunikačné trasy a energetické siete. Existujú obavy, že tento nástroj by mohol byť použitý v geopolitických konfliktoch na narušenie kľúčových spojení medzi kontinentmi.
Zbraňové ambície?
Táto novinka prichádza v čase, keď Čína zintenzívňuje svoje aktivity, najmä v tichomorskom regióne. Peking prevádzkuje najväčšiu flotilu riadených aj autonómnych ponoriek na svete, čo jej umožňuje prístup do všetkých častí oceánov. Minulý mesiac začal výstavbu stanice v hĺbke 2000 metrov na dne Juhočínskeho mora, ktorá bude schopná ubytovať najmenej šesť osôb po dobu jedného mesiaca.