Predčasný dôchodok láka tisíce Slovákov: Štát prichádza o MILIARDY a odborníci bijú na poplach

Erik Tomáš peniaze
Na snímke vľavo minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Erik Tomáš (Hlas-SD). Zdroj: TASR/Jaroslav Novák, FREEPIK/wirestock
Reklama

Zatiaľ čo najvýhodnejšie podmienky na predčasný odchod do dôchodku ponúkal rok 2024 – hlavne vďaka štedrej valorizácii a 13. dôchodku – ani aktuálny rok nezaostáva. Analytici z projektu Dáta bez pátosu upozorňujú na sociálnej sieti, že len v prvých mesiacoch 2025 sa pre túto možnosť rozhodlo takmer 8 000 Slovákov, píše portál peniaze.sk.

Aj keď minister práce Erik Tomáš upravil niektoré podmienky, ktoré zaviedol jeho predchodca Milan Krajniak, experti upozorňujú, že tieto opatrenia nie sú dostatočné. Predčasná penzia zostáva atraktívnou voľbou, ponúkajúcou stabilný príjem a oslobodenie sa od pracovných povinností. A štatistiky tento trend jasne potvrdzujú.

 

Ekonomické dopady: Strata príjmov aj rastúce náklady

Hromadný odchod ľudí do predčasného dôchodku však znamená aj významný výpadok pre štátny rozpočet. Ekonomika totiž prichádza nielen o ich pracovnú silu, ale aj o dane, odvody a ďalšie príjmy, ktoré by z ich platov smerovali do štátnej pokladnice. Namiesto toho musí vláda mesačne vyčleniť 40 miliónov eur na predčasné dôchodky, čo za celý rok predstavuje až 500 miliónov eur. Tieto prostriedky si pritom štát musí požičiavať s úrokom na úrovni 4 %, čo ešte viac zaťažuje verejné financie. A to nehovoríme o ďalších širších dopadoch na hospodárstvo, upozorňujú analytici.

 

Prudký nárast predčasných dôchodcov

Kým v roku 2022 využívalo možnosť predčasného dôchodku priemerne 1 000 ľudí mesačne, v januári a februári 2025 sa ich počet vyšplhal na 8 000. To predstavuje až osemnásobný nárast v porovnaní s obdobím spred troch rokov. Tento trend zasahuje nielen zamestnávateľov a podniky, ale aj sektory ako zdravotníctvo, ktoré sa už teraz stretávajú s nedostatkom pracovníkov.

Podľa analýz Dáta bez pátosu každoročne ubúda desiatky tisíc ekonomicky aktívnych ľudí, zatiaľ čo dôchodcovská populácia rastie alarmujúcim tempom. Len v minulom roku pribudlo do dôchodkového systému 116 909 nových penzistov, pričom až 38 990 z nich sa rozhodlo pre predčasný dôchodok. To znamená, že takmer tretina nových dôchodcov odišla do penzie skôr, než dosiahla riadny dôchodkový vek.

Sociálna poisťovňa uvádza, že ku koncu roka 2024 vyplácala takmer 1,82 milióna dôchodkových dávok, čo predstavuje medziročný nárast o viac ako 45 000. Skupina predčasných dôchodcov pritom tvorí čoraz väčší podiel a ich vplyv na štátne financie aj pracovný trh je čoraz výraznejší.

 

Dlhodobé dôsledky

Analytici varujú, že neustále rozširovanie sociálnych výhod vedie krajinu do finančnej nestability. „Namiesto budovania prosperujúcej budúcnosti pre mladú generáciu, vláda rozdáva benefity plošne, predčasne a vo veľkom. Pracuje sa menej, no štát pritom stále viac zadlžuje budúce generácie,“ konštatujú Dáta bez pátosu.

Otázkou zostáva, dokedy bude tento systém udržateľný a aké dôsledky prinesie v nasledujúcich rokoch.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Ekonomika a biznis