Stratégia sa zameriava aj na zlepšenie systémov včasného varovania, zabezpečenie kontinuity základných služieb.
Európska komisia (EK) spustila novú stratégiu pripravenosti s cieľom posilniť schopnosť Európy predchádzať hrozbám a reagovať na ne.
Ako informuje agentúra Reuters, Európa by mala zabezpečiť skladovanie kritického vybavenia a povzbudiť verejnosť, aby si v prípade núdze udržala dostatočné zásoby aspoň na 72 hodín, píše sa v stanovisku EK.
Komisia vo svojej novej stratégii únie pripravenosti EÚ uviedla, že blok sa pripravuje na riziká vrátane prírodných katastrof, kybernetických útokov a geopolitických kríz vrátane možnosti ozbrojenej agresie proti krajinám EÚ.
„Rodiny žijúce v záplavových zónach by mali vedieť, čo robiť, keď voda stúpa. Systémy včasného varovania môžu zabrániť tomu, aby regióny zasiahnuté lesnými požiarmi stratili drahocenný čas,“ uviedla vo vyhlásení predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.
Stratégia sa zameriava na zlepšenie systémov včasného varovania, zabezpečenie kontinuity základných služieb, ako je zdravotná starostlivosť a pitná voda, a na pomoc občanom pripraviť sa na reakciu na krízy.
Hadja Lahbib, európska komisárka zodpovedná za pripravenosť a krízový manažment, uviedla, že obavy sa v rámci bloku líšia, ale všetci občania by mali byť pripravení aj na núdzové situácie.
„Pripravení na všetko – toto musí byť náš nový európsky spôsob života,“ uviedla v príspevku na sociálnej sieti X.
Komisia by teraz podľa akčného plánu novej stratégie „vypracovala usmernenia na dosiahnutie sebestačnosti obyvateľstva minimálne na 72 hodín“.
Vo videu zverejnenom na sociálnych sieťach Lahbib vymenovala veci, ktoré sú dôležité pre prečkanie 72 hodín v kríze, od jedla a vody po baterku, powerbanku, rádio, hotovosť a lieky.
Medzi kľúčové ciele a opatrenia stratégie tiež patria: ochrana základných funkcií spoločnosti v Európe; podpora pripravenosti obyvateľstva; posilnenie koordinácie reakcie na krízy; posilnenie civilno-vojenskej spolupráce; posilnenie schopností predvídať a pripraviť sa; posilnenie spolupráce verejného a súkromného sektora a posilnenie spolupráce s externými partnermi.