Chystáte sa odísť do dôchodku? Toto všetko je potrebné splniť

Zdroj: freepik/unsplash
Reklama

Na získanie dôchodku je potrebné splniť niekoľko podmienok. Dôležité je navštíviť Sociálnu poisťovňu a vybaviť potrebné doklady, ale ešte predtým je dobré overiť si viaceré fakty.

Dôchodok sa dá vybaviť v pobočke Sociálnej poisťovne podľa miesta vášho trvalého bydliska. Kým sa však poistenec do nej vyberie, je dobré aby si skontroloval všetky svoje zamestnania a hrubé zárobky v jej systéme. Dá sa to urobiť cez elektronický účet poistenca na webovej stránke Sociálnej poisťovne.

Komu a kedy vzniká nárok

Nárok na penziu vzniká najskôr odo dňa dovŕšenia dôchodkového veku. Zároveň platí, že je potrebné mať aspoň 15 rokov dôchodkového poistenia. Či už ho za poistenca platil zamestnávateľ, platil si ho sám ako samostatne zárobkovo činná osoba alebo tak robil za neho štát.

Nižší ako všeobecný dôchodkový vek majú ženy, ktoré vychovali aspoň jedno dieťa. Ten sa za každé dieťa znižuje o šesť mesiacov. Skoršie dovŕšenie dôchodkového veku môžu získať aj ľudia, ktorí pracovali vo zvýhodnenej pracovnej kategórii. Na zistenie dôchodkového veku ponúka Sociálna poisťovňa tabuľku.

Kedy riešiť žiadosť a ako postupovať

Sociálna poisťovňa odporúča vyhľadať si termín na spísanie žiadosti približne mesiac pred dovŕšením dôchodkového veku. Návštevu pobočky podľa miesta trvalého bydliska si treba dohodnúť najskôr na deň jeho dovŕšenia. Termín sa dá vybrať v rezervačnom systéme poisťovne.

Na samotnú návštevu pobočky je treba byť pripravený. V prípade, že Sociálna poisťovňa neeviduje všetky zamestnania a ďalšie detaily poistenca, je treba mať so sebou aj doklady, ktoré to potvrdia. Ide napríklad o potvrdenie o ukončení vzdelania, rodné listy detí či doklady preukazujúce obdobie zamestnania a výšku hrubých zárobkov. Čo všetko je potrebné, poradí poistencovi pracovník poisťovne.

Všetky potrebné dokumenty sú pritom priložené k žiadosti, ktorú so žiadateľom o dôchodok vypíše elektronicky zamestnanec Sociálnej poisťovne.

Kedy príde rozhodnutie a v akej výške

Úrad má na rozhodnutie o dôchodku 60 dní. Môže sa však stať, že sa táto lehota predĺži o ďalších 60 dní. Ide o zložitejšie prípady, o čom ale Sociálna poisťovňa žiadateľa informuje.

V rozhodnutí sa poistenec dozvie aj výšku dôchodku. Tá sa určuje podľa dĺžky obdobia dôchodkového poistenia, výšky hrubých zárobkov a podľa toho, či bol sporiteľom v 2. pilieri a získal obdobie účasti na starobnom dôchodkovom poistení. Príklady výpočtu penzie sú uvedené aj na stránke Sociálnej poisťovne.

Dôchodková dávka sa vypláca mesačne vopred v určenom termíne. Penzia sa vypláca na účet, ktorý je uvedený v žiadosti o dôchodok.

Práca popri dôchodku

Jedným z kritérií určenia výšky dôchodku je aj to, či žiadateľ získal obdobie dôchodkového poistenia po vzniku nároku na penziu. To ovplyvňuje jeho výšku v prípade, že sa poistenec popri dôchodku rozhodne ďalej pracovať. Táto možnosť nie je len pri predčasnom dôchodku.

Sociálna poisťovňa bez žiadosti prepočíta vždy 1. januára starobný dôchodok za obdobie dôchodkového poistenia získané v predchádzajúcom kalendárnom roku do 31. marca nasledujúceho kalendárneho roka.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Z domova