Americký geologický úrad a nemecké centrum pre geovedy GFZ uviedli, že zemetrasenie bolo podľa predbežných správ v hĺbke 10 kilometrov s epicentrom v Mjanmarsku.
Thajsko a susedné Mjanmarsko zasiahol v piatok napoludnie tamojšieho času silné zemetrasenie s magnitúdou 7,7. Na následky otrasov sa zrútila aj rozostavaná 30-poschodová výšková budova v thajskom Bangkoku.
- AKTUALIZOVANÉ: 28.3.2025, 13:26
Mobilizujú záchranné tímy
Vojenská junta, ktorá vládne Mjanmarsku od prevratu v roku 2021, podľa správ miestnych médií vyhlásila výnimočný stav v regiónoch Sagaing, Mandalay, Magway, Bago, štát Easter Shan a Naypyidaw.
Režim predtým uviedol, že epicentrum zemetrasenia bolo blízko Mandalay, druhého najväčšieho mesta Mjanmarska, a že ľudia musia byť pripravení na následné otrasy v priebehu nasledujúcich hodín, dodáva BBC.
Červený kríž z postihnutej oblasti hlási výpadky elektrickej energie a siete, čo komplikuje záchranné akcie. Napriek tomu Červený kríž pokračuje v zhromažďovaní informácií o „humanitárnych potrebách“ v dôsledku škôd.
Člen záchranného tímu v Mandalay hovorí o „obrovských škodách“ a taktiež, že „počet mŕtvych je dosť vysoký. To je všetko, čo teraz môžeme povedať, pretože záchranné práce pokračujú. Presný počet obetí ešte nie je známy, ale sú minimálne v stovkách.“
Okrem Mjanmarska zasiahlo zemetrasenie Thajsko, Čínu a Indiu. Thajský premiér Paetongtarn Shinawatra dorazil na miesto zrúteného mrakodrapu v hlavnom meste krajiny, kde je momentálne uväznených 81 pracovníkov (pôvodné správy hovorili o nižšom čísle).
Podľa thajského ministra verejného zdravotníctva Somsaka Thepsuthina v čase pádu budovy, ktorá je vo výstavbe, pracovalo až 409 ľudí.
Thajská vláda tvrdí, že koordinuje záchrannú akciu na mieste udalosti a vo vyhlásení uvádza, že nariadila mobilizáciu pátracích a záchranných tímov a centrá pre katastrofy dostali nariadenie pripraviť záchranné vybavenie a stroje.
Zdroj: X/PopBase
- PÔVODNÁ SPRÁVA
Nastal krik a veľká panika
Polícia pre agentúru AP uviedla, že pod troskami mrakodrapu uviazlo približne 43 stavebných robotníkov. Na sociálnych sieťach kolujú viaceré videá o otrasoch, ako aj pádu niekoľkoposchodového mrakodrapu so žeriavom na vrchu.
Americký geologický úrad a nemecké centrum pre geovedy GFZ uviedli, že zemetrasenie bolo podľa predbežných správ v hĺbke 10 kilometrov s epicentrom v susednom Mjanmarsku.
Po poludňajších otrasoch nasledoval silný otras s magnitúdou 6,4 a ľudia v Bangkoku, ktorých evakuovali alebo opustili budovy, boli upozornení, aby zostali vonku pre prípad, že by otrasov bolo viac.
„Zrazu sa celá budova dala do pohybu, okamžite nastal krik a veľká panika,“ povedal turista zo Škótska, ktorý bol v jednom z nákupných centier v Bangkoku.
„Spočiatku som pokojne kráčal, potom sa budova začala skutočne hýbať, nastalo veľa kriku, panika, ľudia bežali nesprávnym smerom dole po eskalátoroch, bolo počuť búchanie a nárazy v nákupnom centre,“ dodal.
Zrútil sa aj most
V Mandalay, druhom najväčšom meste krajiny a blízko epicentra, zemetrasenie poškodilo časť bývalého kráľovského paláca a budov.
V regióne Sagaing juhozápadne od Mandalay sa zrútil 90-ročný most a poškodené boli aj niektoré úseky diaľnice spájajúcej Mandalay a najväčšie mjanmarské mesto Yangon.
Keď zemetrasenie udrelo, obyvatelia Rangúnu vybehli zo svojich domovov. Bezprostredne neboli hlásené žiadne zranenia alebo úmrtia. V hlavnom meste Naypyitaw zemetrasenie poškodilo náboženské svätyne, časti a niektoré domy sa zrútili na zem.
V Bangkoku sa po zemetrasení v budovách spustili alarmy a prekvapení obyvatelia boli evakuovaní po schodiskách výškových bytov a hotelov. Väčšia oblasť Bangkoku je domovom viac ako 17 miliónov ľudí, z ktorých mnohí žijú vo výškových bytoch.
Zdroj: X/HamdiCelikbas
Z výškových budov stekala voda z bazénov
Voda z výškových bazénov na streche stekala po bokoch budov, z mnohých pri dlhotrvajúcom zemetrasení padali trosky.
„V Mjanmarsku som už dvakrát zažila zemetrasenia, ale to bola len jedna sekunda, jeden veľký tresk, ale tu to trvalo aspoň minútu,“ povedala maďarská obyvateľka Bangkoku. „Môj manžel bol vo výškovej budove, myslím, že to je ešte horšie.“
Zdroj: X/OliLondonTV
Thajské ministerstvo pre prevenciu katastrof uviedlo, že zemetrasenie bolo cítiť takmer vo všetkých regiónoch krajiny. Premiér Paetongtarn Shinawatra zvolal mimoriadne zasadnutie, aby posúdil vplyv zemetrasenia. Keďže budovy v Bangkoku nie sú skonštruované pre silné zemetrasenia, štrukturálne poškodenie môže byť značné.
Hoci je oblasť náchylná na zemetrasenia, je vo všeobecnosti riedko osídlená a väčšina domov sú nízkopodlažné stavby. Zemetrasenia sú v Mjanmarsku v porovnaní s Thajskom častejšie, dodáva BBC.
V rokoch 1930 až 1956 došlo v blízkosti zlomu Sagaing, ktorý prechádza stredom krajiny, k šiestim silným zemetraseniam s magnitúdou 7,0.
Thajsko nepatrí k oblastiam s epicentrami zemetrasení a takmer všetky zemetrasenia, ktoré tam obyvatelia pociťujú vznikajú v susednom Mjanmarsku.