Žiada obchod platbu len v hotovosti? Podnikatelia majú aj inú možnosť bez platenia poplatkov!

Alternatívou k platbe v hotovosti alebo kartou môže byť použitie okamžitej platby cez QR kód. Zdroj: Unsplash/Markus Winkler, TASR/DPA
Reklama

Pri platbách v obchodoch alebo za služby sa zákazníci často stretávajú s oznamom „platba možná len v hotovosti“. Dôvodom je najčastejšie to, že podnikatelia nechcú platiť poplatky pri používaní terminálu za spracovanie každej platby. Ako pripomenul portál živé.sk sú však efektívnou a bezplatnou alternatívou aj okamžité platby.

Kým donedávna sme pri prevode peňazí z banky do banky čakali aj dva až tri dni, neskôr to bol len jeden pracovný deň a od tohto roka to vo vybraných bankách trvá už len sekundy. Finančné domy sú od 9. januára povinné poskytovať službu prijímania okamžitých platieb. A najneskôr od 9. októbra 2025 budú musieť zaviesť aj službu zasielania okamžitých platieb.

Otvára to nové možnosti aj podnikateľom, ktorí si za svoje tovary alebo služby pýtali len hotovosť, a zároveň zákazníkom, ktorí sa spoliehajú len na bezhotovostný prevod. Postačuje na to mobilný telefón, banková aplikácia a QR kód.

Podľa minuloročných vyjadrení ministra financií by od januára 2026 mala byť možnosť platenia QR kódom samozrejmosťou všade. Mnoho ľudí však netuší, že na QR kód, ktorý im má štát časom vydať, nemusia čakať. Ten sa totiž dá vygenerovať už teraz.

Ako to spraviť?

Podnikateľ môže na to použiť svoju bankovú aplikáciu alebo webovú službu payme, ktorú prevádzkuje Slovenská banková asociácia. Na stránke stačí vytvoriť odkaz, zadať IBAN a sumu. Do názvu účtu príjemcu treba zadať pomenovanie podniku alebo meno podnikateľa, najlepšie bez diakritiky.

Služba vygeneruje QR kód, ktorý si treba vytlačiť alebo nechať zobrazený na displeji. Zákazník si tento QR kód zosníma, údaje sa vyplnia automaticky, treba len vypísať požadovanú sumu a platbu odoslať. Podnikateľ alebo jeho zamestnanec si len overí, či platba prišla. Keď sa tak stane, môže vydať bloček.

Úskalia týchto platieb

Podnikateľ sa môže jednoducho vyhnúť aj tomu, aby mali jeho zamestnanci prístup k účtu, na ktorom vedie všetky platby. Stačí, keď si založí účet, ktorý bude slúžiť výhradne jeho pracovníkom na prijímanie a sledovanie týchto platieb od zákazníkov. Tieto práva sa dajú určiť v samotnej banke.

V systéme virtuálnej registračnej pokladnice je zase potrebné nastaviť spôsob platenia. Aj keď v nastaveniach dokladu zatiaľ okamžitá platba chýba, stačí použiť možnosť „Iné“, ktorá sa dá na to použiť.

Ide tak o jednoduchý spôsob, ako nežiadať od zákazníka len hotovosť a zároveň neplatiť poplatky pri používaní terminálu. Treba však dodať, že možnosť okamžitých platieb je vhodná skôr pre malých a stredných podnikateľov, ktorí nemajú veľký počet zamestnancov. Vo veľkých podnikoch totiž môžu byť platby naviazané na ďalšie činnosti, ako je napríklad skladové hospodárstvo.

Aj keď mnohí podnikatelia túto možnosť u nás zatiaľ nevyužívajú, v zahraničí je už celkom bežnou praxou.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Ekonomika a biznis